wtorek, 8 listopada 2016

Twoim śladem - A. Meredith Walters

Autor – A. Meredith Walters
Tytuł – Twoim śladem
Tytuł oryginału – Lead Me Not
Seria – Twisted Love
Przekład – Dorota Konowrocka-Sawa
Grupa Wydawnicza Foksal/Wydawnictwo YA!
ISBN 978-83-28-2191-4


Powieść Twoim śladem nie jest zła, ale absolutnie nie zasługuje na takie oceny jakie ujrzały moje oczy w serwisie Lubimy czytać. Oczywiście istnieją książki, które zasługują na noty oscylujące między wybitnymi a arcydziełami. Nie jest to jednak ta książka. Jestem mocno zaskoczona waszymi opiniami. Przecież Twoim śladem to w końcu nie genialna powieść, jak: Ojciec Chrzestny, Pożegnanie z Afryką, Przeminęło z wiatrem, Mistrz i Małgorzata etc. Ostatnio miałam okazję czytać wybitną Krótką historię siedmiu zabójstw Marlona Jamesa. Ale Meredith Walters nie napisała romansu genialnego na miarę Wichrowych Wzgórz i na pewno spytana, zgodziłby się ze mną. Pytam się więc, skąd takie oceny drodzy czytelnicy?

Meredith Walters jest bestsellerową autorką New York Timesa oraz USA Today. Zanim zaczęła pisać pracowała jako konsultantka terapeutyczna dla uzależnionych oraz zmagającymi się z innymi problemami nastolatków. Pisze książki dla młodzieży, m.in. Bad Rep, One Day Soon, Reclaiming the Sand. Obecnie mieszka w Anglii.

Bohaterką powieści jest Aubrey, studentka psychologii, koordynatorka w grupie uzależnień. Terapia, w której bierze udział ma pomóc także jej. Dziewczyna obwinia się o śmierć swojej siostry z powodu przedawkowania narkotyków. Pewnego dnia do grupy trafia zachwycający i tajemniczy Maxx. Aubrey jest oczarowana chłopakiem, ale czuje, że związek z nim będzie błędem. Jednak, mimo rozsądkowi między młodymi ludźmi rodzi się uczucie. Czy ta relacja powinna trwać, skoro obydwoje pochodzą z innych światów?

Istotnym dla opowiadanej historii jest „podziemny” klub o wiele mówiącej nazwie Kompulsja, który zmienia co tydzień swoje miejsce, naszpikowany narkotykami od opiatów po psychodeliki, gdzie alkohol leje się litrami, a w każdym, niekoniecznie całkiem odosobnionym punkcie można się natknąć na pary uprawiające szybki seks. W tym zakazanym, „objazdowym” klubie młodzi ludzie spędzają swój wolny czas robiąc wszystko to, co niedozwolone i zatracając się w tańcu.

Twoim śladem, jak napisałam wcześniej jest książką niezłą. Zdecydowanie to pozycja ważna, a tematyka istotna. Dzięki lekkiemu stylowi i plastycznemu językowi czytanie nie zajmuje dużo czasu. Przyznaję, że publikacji o podobnej problematyce jest wiele na rynku czytelniczym i powieść Walters nie wyróżnia się jakoś specjalnie na ich tle, ale rozumiem, że może się podobać, zwłaszcza młodzieży, do której jest niewątpliwie kierowana.

Bohaterowie są nie najgorzej zbudowani. To osoby silne, a zarazem kruche. Skonstruowane z niedoskonałości, bólu i pewnego rodzaju ułomności. Mają swoje tajemnice i gonią ich własne demony. Jeżeli miałabym wybierać, typowałabym Maxxa na lepiej wykreowanego i bardziej autentycznego. A narracją Meredith Walters obdzieliła po równo Aubrey i Maxxa. Dzięki temu zabiegowi łatwiej jest zrozumieć co im w duszy „gra”.

Nie zamierzam nikogo nakłaniać do przeczytania tej pozycji, ale też nie mam zamiaru was zniechęcać. Każdy sam w głębi siebie rozwiąże tę wątpliwość. Jeżeli macie ochotę na kolejną książkę, gdzie narkotyki występują w roli głównej, to nie będę was przekonywać, że nie warto. Nie do końca była to strata czasu. Jeszcze nie wiem, czy sięgnę po kontynuację Twoim śladem. Czas pokaże.

Dziękuję


Książka bierze udział w wyzwaniach:

52/2016 – 156/52, Czytam Young Adult, Czytamy nowości, Dziecinnie, Gra w kolory, Historia z trupem, Kiedyś przeczytam 2016, Motyw zdrady w literaturze, Przeczytam 100 książek w 2016 roku – 156/100, Przeczytam tyle, ile mam wzrostu – 3,2 = 8 cm, Reading Challenge 2016, W 200 książek dookoła świata – Stany Zjednoczone

6 komentarzy:

 1. Skąd Ty bierzesz czas na czytanie tylu pozycji ??????????

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakoś tak samo wychodzi. W każdej wolnej chwili, nawet w toalecie :)))))

   Usuń
  2. Jesteś niesamowita! :D Ja przez to, że miałam wakacyjny przestój to teraz nadrabiam, jak szalona :D

   Usuń
 2. Czytałam Twoim śladem niedawno i również byłam zdziwiona jej ocenami na Lubimy Czytać. Może to faktycznie ciekawa książka, ale jedynie na tle literatury młodzieżowej - żadne z niej arcydzieło. Cieszę się, że ktoś ma podobną opinię do mojej. :D

  biblioteka-wspomnien.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. I teraz dylemat czy zacząć czytać czy jednak sięgnąć najpierw po coś innego :D

  booksureourworld.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Widziałam sporo dragów w swoim życiu i to co robią z ludźmi, dlatego omijam je zdaleka. Może to jest właśnie powód, dla którego ta książka, pomimo że wydaje się być ciekawa i intrygująca, kompletnie do mnie nie przemawia. Chyba za dużo widziałam, żeby jeszcze o tym czytać...

  Pozdrawiam,
  www.kate-with-books.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń