poniedziałek, 28 listopada 2016

Zaginiony - C.L. Taylor

Autor – C.L. Taylor
Tytuł – Zaginiony
Tytuł oryginału – The Missing
Przekład – Urszula Gardner
Wydawnictwo Burda Książki
ISBN 978-83-8053-144-4


Kochacie swoją rodzinę. Ufacie jej. Czy dobrze robicie?
Gdy piętnastoletni Billy Wilkinson znika z domu w środku nocy, winny czuje się każdy członek jego rodziny. Jednak Wikinsonowie  tak nawykli do zatajania przed sobą różnych spraw, że prawda zaczyna wychodzić na jaw dopiero po pół roku, gdy telewizyjny apel o informacje w sprawie zaginionego przynosi skutek odwrotny do zamierzonego.
Akcja powieści Zaginiony rozpoczyna się pół roku po feralnym zniknięciu Billy’ego. Narratorką i główną bohaterką książki jest matka chłopaka, Claire. Czterdziestoletnia kobieta jest przekonana, że jej młodszy syn żyje i stara się wierzyć, że go odnajdzie. C.L. Taylor zastosowała ciekawy chwyt rozpoczynając narrację właśnie po sześciu miesiącach od zaginięcia chłopca. Nie towarzyszymy matce, rodzinie Billy’ego od początku, dzięki czemu omija nas początkowe, często nudnawe śledztwo.

Claire jest silną kobietą, która stara się jak może, aby jej rodzina się nie rozsypała. Dramat, który ich dotknął, odciska piętno na psychice każdego z członków rodziny. Taylor przedstawia nam scenariusz, którego obawia się każda matka. Zaginięcie dziecka, to horror dla rodzica. Nie dziwi, że Claire bierze sprawy w swoje ręce i rozpoczyna swoje małe, prywatne śledztwo. Niestety, zaczyna dziać się z nią coś dziwnego. Nawracające zaniki pamięci nie ułatwiają poszukiwań syna. Koszmarne jest również to, że kobieta potrafi obudzić się w całkiem obcym miejscu, znaleźć w torebce dziwne przedmioty… a w osłupienie wprawia ją, gdy któregoś dnia budzi się z zakrwawionymi rękoma, i nie wie co się stało.

Dziś telewizja wyemituje drugi apel. Mój syn zniknął pół roku temu. Pół roku? Aż tyle? Psycholożka, do której zwróciłam się miesiąc po zniknięciu, twierdziła, że ból będzie słabł i że już nigdy nie odczuję straty tak silnie jak tamtego pierwszego dnia.
Kłamała.
Bardzo dobrze wykreowani bohaterowie, a szczególnie postać Claire, matki cierpiącej, wątpiącej i poszukującej odpowiedzi. Mam trochę starszego syna i jestem w stanie zrozumieć Claire. Polubiłam ją i spokojnie mogłabym się z nią utożsamić. Nawet nie chcę sobie wyobrażać, co może czuć matka, gdy jej dziecko znika bez żadnych wieści. Zdecydowanie nie jest to sytuacja do pozazdroszczenia.

Zaginiony to naprawdę dobry thriller psychologiczny. Wprowadza niepokój, wciąga, zaskakuje i intryguje. Trzyma w napięciu do samego końca i nie pozwala się oderwać. Książki się nie czyta spokojnie, nie rozsmakowuje w niej, tylko pochłania łapczywie, wielkimi kęsami. Przyznaję, że byłam głodna takiej lektury właśnie w tej chwili. 

Zaginiony pokazuje nam, jak wiele jest w stanie znieść człowiek w momencie dramatu, który stał się udziałem rodziny Wilkinsonów. Najbardziej ciekawa była jednak dla mnie postać oraz psychika głównej bohaterki i jej przeżycia. Świetnym zabiegiem jest wprowadzenie luk w pamięci, które okazują się być amnezją dysocjacyjną.
Więź matki z dzieckiem jest nierozerwalna, co jednak, gdy matka ma straszliwą tajemnicę do ukrycia?
Zaginionego polecam miłośnikom thrillerów, powieści psychologicznych, ale chyba przede wszystkim kobietom, matkom, które będą na pewno miały łatwiej wejść w skórę głównej bohaterki.

Dziękuję


Książka bierze udział w wyzwaniach:

52/2016 – 172/52, Czytamy nowości, Gra w kolory, Grunt to okładka, Historia z trupem, Kiedyś przeczytam 2016, Motyw zdrady w literaturze, Olimpiada czytelnicza, Pod hasłem 2016, Przeczytam 100 książek w 2016 roku – 172/100, Przeczytam tyle, ile mam wzrostu – 2,8 = 41,2 cm, Reading Challenge 2016, W 200 książek dookoła świata – Wielka Brytania

1 komentarz:

  1. Świetna opinia tej intrygującej książki.
    Thrillery to nie moja bajka, ale czasem warto zboczyć z obranego kursu.....

    OdpowiedzUsuń