niedziela, 5 kwietnia 2020

Lista Schindlera - Thomas Keneally


Thomas Keneally
Schindler’s List
Lista Schindlera
Przekład – Tadeusz Stanek
Wydawnictwo Albatros
ISBN 978-83-8125-950-7


Lista jest absolutnym dobrem. Lista jest życiem.

Uhonorowana Nagrodą Bookera powieść, która powinna stać się lekturą obowiązkową!

Oparta na faktach historia Niemca, który uratował przed zagładą 1200 istnień ludzkich. Pochodzący z Sudetów Niemiec, należący do NSDAP sprytny przedsiębiorca Oskar Schindler jest nastawiony na czerpanie z życia pełnymi garściami. Dopóki nie styka się z realnymi konsekwencjami nazistowskiej ideologii – z okrucieństwem, gwałtem i przemocą. Wówczas narażając życie i majątek, ratuje Żydów przed trafieniem do Oświęcimia lub innych obozów koncentracyjnych.

Niemiecki przemysłowiec, członek NSDAP, hedonista i kobieciarz, który ryzykując życie i majątek ratuje tysiąc dwustu Żydów, pracowników swojej fabryki – historia Oskara Schindlera to jeszcze jeden dowód, że życie pisze najbardziej nieprawdopodobne scenariusze. Ta niezwykła opowieść, która zyskała ostateczny kształt w poruszającym filmie Stevena Spielberga, rozegrała się podczas wojny, ale na nowo zaczęła się w 1982 roku, kiedy australijski powieściopisarz Thomas Keneally poznał Poldka Pfeffeberga, jednego z Żydów ocalonych przez Oskara Schindlera. Zainspirowany jego wspomnieniami i wyprawą do Polski, stworzył powieść Schindler’s Ark, nagrodzoną prestiżową Booker Prize, która stała się podstawą do filmu Spielberga z 1993 roku (po ekranizacji tytuł książki zmieniono na Listę Schindlera).



Przed przeczytaniem książki, obejrzałam film w reżyserii Stevena Spielberga, ze świetnymi kreacjami aktorskimi m.in. Liama Neesona, Ralpha Fiennesa czy Bena Kingsleya. Genialny film, na którym wylałam morze łez. Ale to książka wstrząsnęła mną do głębi. Pozostawiła po sobie ślad i wiem, że nigdy jej nie zapomnę.

Nie będę pisać o wojnie, ani gettach, ani o Holokauście – każdy to zna i wie na ten temat sporo. Skupię się na człowieku, na jednostce. A tą wyjątkową jednostką był właśnie Oskar Schindler. Przyglądając się jego sylwetce, jawi nam się postać człowieka, Niemca, bardzo złożona. Nie jest to bohater ani do końca zły, ani do końca dobry. I jak widać na jego przykładzie – nie każdy Niemiec był tym złym, okrutnym, bezwzględnym… To wszystko zależy od charakteru, nie od rozkazów. Schindler to postać wymarzona zarówno dla pisarza, jak i dla reżysera, a najbardziej dla aktora. To nie jest bohater w stylu Supermana czy Batmana. To człowiek, którego w normalnych warunkach nie polubilibyście. Więcej w nim wad, rys i pęknięć, niż zalet godnych naśladowania. Nie lubi się z ojcem; notorycznie zdradza żonę; nie stroni od alkoholu. A jednak stał się człowiekiem honorowym, takim z którego można brać przykład.

Oscarowi Schindlerowi udało się uratować tysiąc dwustu Żydów od pewnej śmierci. Powinnam napisać aż tysiąc dwustu. Ryzykował własnym życiem by ocalić tych, którzy według innych Niemców żyć nie powinni. I choć dokonał niewyobrażalnych czynów, to Thomas Keneally nie tworzy wokół niego otoczki świętości. Keneally zobaczył w Schindlerze człowieka niedoskonałego i może dlatego tak bardzo widzi się w nim bohatera. Schindler wszak jest, jak większość z nas. Jest ludzki, zdecydowanie nie kryształowy, zwyczajny-niezwyczajny.

Grób Oskara Schindlera do dziś odwiedzają tysiące potomków ocalonych ludzi, których historię przeczytasz w tej książce.



Nie pozostaje mi nic innego jak zdecydowanie polecić Wam wszystkim tę wyjątkową powieść. Czytajcie, bo warto.

Lista Schindlera” to inspirująca, prawdziwa historia, do tego świetnie opowiedziana przez Thomasa Keneally’ego.

monweg

Dziękuję

Książka bierze udział w wyzwaniach:
Akcja 100 książek w 2020 roku – 35/120; Łów słów – tas; Mierzę dla siebie – 4 cm; Mini czelendż; Olimpiada czytelnicza – 480 stron; Trójka e-pik – zaległość (luty) – książka z wątkiem Holocaustu; Tygodniowe wyzwania książkowe – 215.; Wielkobukowe bingo – tło akcji: wojna

4 komentarze:

  1. Pamiętam film. Na książkę się nie skuszę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Książka jest rewelacyjna i zupełnie inaczej się ją przeżywa.

      Usuń
  2. Chciałabym przeczytać tą książkę.

    OdpowiedzUsuń