wtorek, 6 grudnia 2016

Co mnie zmieniło na zawsze - Amber Smith

 Autor – Amber Smith
Tytuł – Co mnie zmieniło na zawsze
Tytuł oryginału – The Way I Used To Be
Przekład – Karolina Pawlik
Wydawnictwo Feeria Young
ISBN 978-83-7229-614-6
Pewnego wieczoru najlepszy przyjaciel jej brata – niemal członek rodziny – sprawia, że świat Eden wywraca się do góry nogami. To, co kiedyś wydawało się proste, teraz jest skomplikowane. To, co kiedyś wydawało się prawdą, teraz jest kłamstwem. Ci, których kochała, teraz budzą tylko jej nienawiść. Nic już nie ma sensu. Wie, że powinna powiedzieć komuś o tym, co się stało, ale nie może tego zrobić. Więc ukrywa to w sobie, głęboko. Ukrywa też to, kim kiedyś była – bo teraz jest już inna. Na zawsze.

Gwałt – zmuszenie drugiej osoby do obcowania płciowego, posługując się siła fizyczną, przymusem, nadużyciem władzy, podstępem lub wykorzystując niemożność wyrażenia świadomej zgody przez daną osobę.

Czternastoletnia Eden została zgwałcona. W swoim domu, w swoim łóżku, przez przyjaciela swojego brata, którego traktowała jak rodzinę, i w którym się w skrytości duszy podkochiwała. Dziewczyna nie może po tym dojść do siebie i ma problemy ze znalezieniem się w tej niecodziennej i okropnej dla niej sytuacji. Nie mówi o tym nikomu bo, jak powiedział gwałciciel „kto by uwierzył”. Jest zdana na walkę sama z sobą.
Miało być prosto, miało być łatwo i nieskomplikowanie, ale w ciągu jednej nocy zmieniło się to w kręty, niemożliwy do przejścia labirynt. Zgubiłam się w nim.
Eden, uczennica pierwszej klasy liceum, spokojna nastolatka, która gra w orkiestrze, często staje się obiektem kpin i szykan. Co odważniejsi (i głupsi), uważając, że to śmieszne, dla zabawy, obrzucają ją jedzeniem na stołówce. Eden współtworzy grupę dyskusyjną o książkach, aby uciec przed prześladowaniem. Najchętniej chciałaby zniknąć.

Eden jest ofiarą i nie rozumie dlaczego to się stało. Dlaczego spotkało właśnie ją. To bardzo częste pytania ze strony ofiar przemocy, a gwałt jest przemocą. Dziewczyna prezentuje sobą typowe zachowania dla osoby, która doznała stresu pourazowego. Żyje ze straszną tajemnicą, obwinia siebie, nie może sobie znaleźć miejsca, zamyka się w sobie, czuje zagrożenie i lęk. Zaczynają się kłamstwa, a jedno rodzi kolejne. Eden przestaje się dogadywać z rodzicami, rani swoich bliskich, a najgorsze jest to, że przypadkowy seks nie jest już dla niej problemem. Takie życie to koszmar i w końcu musi coś drgnąć, musi się zmienić.
Moje ciało to komnata tortur. To pierdolone miejsce zbrodni. Wydarzyły się tutaj potworne rzeczy. Nie warto o tym mówić, nie warto tego komentować, nie na głos. Nigdy.
Co mnie zmieniło na zawsze to mądra i bardzo ważna powieść. Niektórym może się wydawać, że temat jest często wałkowany, ale powinien być. Niech kolejne osoby trafią na takie historie, niech zmierzą się z bólem i poniżeniem, jakie staje się udziałem ofiar gwałtów.

Amber Smith snuje swą opowieść nieśpiesznie i tak też, bez pośpiechu powinno się czytać tę książkę. Należy oddać należny szacunek bohaterce dramatu. Choć chwilami o to trudno, bo zachowania dziewczyny nie są jasne, nie są przewidywalne, a momentami wręcz nieznośne. Znajdą się tacy, którzy znielubią Eden za to, co robi, lub czego nie zrobiła. Może nie potrafię postawić się w sytuacji w jakiej znalazła się nastolatka, ale nie chciałabym zamienić się z nią miejscami.
Wymyślam się na nowo. Wszyscy wokół to robią.
Co mnie zmieniło na zawsze to książka, którą czyta się bardzo płynnie, może nawet szybko, choć ja nie umiałam się śpieszyć i często robiłam sobie przerwy, żeby pomyśleć. Już dawno nie czytałam książki, która wywoływała we mnie tak silne emocje, i przy lekturze której potrzebowałam chusteczki.

Ta powieść to debiut Amber Smith. Debiut mocny, bardzo dramatyczny i cholernie udany. Życzyłabym sobie czytać więcej takich debiutantów. Książkę czytało mi się świetnie, ale nie mogę powiedzieć, że przyjemnie, bo tematyka do najprzyjemniejszych nie należy. Autorce udało się uchwycić niezwykle przygnębiający obraz nastolatki, prawie dziecka, radzącej sobie w samotności w niesamowicie trudnym okresie swojego życia. Mamy możliwość obserwować Eden przez cztery kolejne lata i widzieć jej wewnętrzny i moralny upadek.
Naprawdę zaczynam lubić ciszę. Została moją sojuszniczką. Rzeczy dzieją się w ciszy. Jeśli nie pozwolisz, żeby cię raniła, może uczynić cię silniejszą, zostać twoją możliwością do przebicia tarczą.
Co mnie zmieniło na zawsze to świetnie skonstruowana powieść obyczajowa, jest więc dla miłośników właśnie tego gatunku literackiego. Ponieważ główną bohaterką jest nastolatka, to historia ta jest idealna dla  młodych czytelników, a szczególnie czytelniczek. Jednak nie jest typową książką młodzieżową. Książka Smith to opowieść, która zmusza do refleksji i nie daje szybko o sobie zapomnieć. Zdecydowanie polecam.

Dziękuję


Książka bierze udział w wyzwaniach:

52/2016 – 176/52, Czytam Young Adult, Czytamy nowości, Dziecinnie, Gra w kolory, Kiedyś przeczytam 2016, Motyw zdrady w literaturze, Olimpiada czytelnicza, Pochłaniam strony, bo kocham tomy! - 392 strony, Przeczytam 100 książek w 2016 roku – 176/100, Przeczytam tyle, ile mam wzrostu – 2,8 = 8,4 cm, Reading Challenge 2016, W 200 książek dookoła świata – Stany Zjednoczone

2 komentarze:

 1. Interesujące,

  Pozdrawiam, Krzysztof

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Krzysztofie, nie tylko interesujące... bardzo intrygujące i emocjonujące.

   Usuń