czwartek, 29 grudnia 2016

Rybak znad Morza Wewnętrznego - Ursula K. Le Guin

Autor – Ursula K. Le Guin
Tytuł – Rybak znad Morza Wewnętrznego
Tytuł oryginału – The Wind’s Twelve Quarters; A Fisherman of the Island Sea; Four Ways to Forgiveness; The Birthday of the World and Other Stories; The Telling
Przekład – Zofia Uhrynowska-Hanasz, Lech Jęczmyk
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
ISBN 978-83-8097-019-9


Ursula Kroeber Le Guin, wielokrotnie nagradzana amerykańska pisarka fantasy i SF. Wiele jej książek weszło do klasyki gatunku. Dzięki wydawnictwu Prószyński i S-ka możemy znów, po wielu latach zatopić się w fantastycznym świecie Ziemiomorza i Ekumeny. Przepięknie wydane jednotomowe publikacje, zachwycają już na pierwszy rzut oka. Rybak znad Morza Wewnętrznego to trzeci tom dzieł Le Guin, po Ziemiomorzu i Sześciu światach Hain.

W skład zbioru wchodzą: Wszystkie strony świata, Rybak z Morza Wewnętrznego, Cztery drogi ku przebaczeniu, Urodziny Świata, Opowiadanie Świata. Mamy ponownie możliwość odwiedzenia świata z dwóch poprzednich zbiorów. Jednak podczas, gdy inne części były już wcześniej wydawane w Polsce, to Rybak z Morza Wewnętrznego ukazuje się po raz pierwszy i stanowi niebywałą gratkę dla każdego wielbiciela prozy Ursuli K. Le Guin.

A teraz krótko o tym, co znajduje się w tym zbiorze. Wszystkie strony świata to wczesne opowiadania Le Guin, gdzie mamy możliwość powrócić do światów znanych z uniwersów Ziemiomorze i Ekumena. Spotykamy tu smoki, czarodziejów, ale także uczestniczymy w podróżach kosmicznych. Rybak znad Morza Wewnętrznego jest zbiorem o pojmowaniu świata. Widać fascynację Rowling tymi opowiadaniami Ursuli K. Le Guin (Kamień Wskrzeszenia, Peleryna Niewidka, Czarna Różdżka,  w oryginale kamień, czarten i flet). Cztery drogi ku przebaczeniu traktuje o niewolnictwie, gdzie ludzie podzieleni są na posiadaczy i posiadanych. Wyraźnie da się zauważyć odniesienia do niewolnictwa panującego w Stanach Zjednoczonych, a bohaterowie starają się być w pełni ludźmi. Urodziny Świata, zbiór rozgrywający się ściśle w realiach Ekumeny. Poznajemy nowe planety, nowych ludzi. Przewijają się tu wątki podróży, miłości i dojrzewania. I jedyna powieść z zbiorze Opowiadanie Świata. Bohaterką jest Satti, która zafascynowana ziemską cywilizacją, postanawia ją odtworzyć. Wyrusza więc w podróż naszpikowaną niebezpieczeństwami w poszukiwaniu źródeł prastarej kultury.

Tak w telegraficznym skrócie przedstawia się zbiór Rybak znad Morza Wewnętrznego niekwestionowanej królowej światowej fantastyki naukowej i fantasy. Biorąc pod uwagę fakt, kiedy powstawały jej największe i najbardziej popularne dzieła, należy przyznać, że obok Tolkiena jest ona prekursorką gatunku. I to z jej twórczości czerpali pełnymi garściami inni autorzy fantastyki.

Proza Le Guin nie czyta się sama. Trzeba jej poświęcić niepodzielnie naprawdę dużo czasu. Język amerykańskiej pisarki jest elegancki, plastyczny, ale i łatwy w odbiorze; zachwyca rozmachem i oryginalnością. Opowiadania są mądre, bardzo dojrzałe, jednocześnie będąc niezmiernie ciekawymi, fascynującymi i malowniczymi. Publikacja jest naprawdę pokaźnych rozmiarów, więc nie ma się co oszukiwać, czytanie nie zajmie wam dwóch wieczorów. Nawiasem mówiąc uważam, że należy ją wydzielać małymi dawkami.

W tym momencie nie pozostaje mi nic innego, jak gorąco polecić lekturę opowiadań i powieści Ursuli K. Le Guin wszystkim miłośnikom szeroko rozumianej fantastyki. Każdy wielbiciel tego gatunku literackiego powinien zapoznać się z jej twórczością. Chociaż uważam, że nawet jeśli fantastyki nie czytacie, to i tak jest to książka dla was. Uniwersalne prawdy w niej zawarte dotrą do każdego czytelnika. Bez wątpienia stanowi zbiór ponadczasowych wartości, ważnych dla wszystkich ludzi. Zdecydowanie polecam.

Dziękuję



Książka bierze udział w wyzwaniach:

52/2016 – 188/52, Czytam fantastykę, Czytamy nowości, Gra w kolory, Kiedyś przeczytam 2016, Olimpiada czytelnicza, Pochłaniam strony, bo kocham tomy, Przeczytam 100 książek w 2016 roku – 188/100, Przeczytam tyle, ile mam wzrostu – 7 = 38,9 cm, Reading Challenge 2016, W 200 książek dookoła świata – Stany Zjednoczone

1 komentarz:

  1. "Ziemiomorze" kupiłam teraz do biblioteki szkolnej, ale wątpię żebym kiedyś po nią sięgnęła, ale dla miłośników gatunku wszystkie książki pewnie będą wspaniałą lekturą.

    OdpowiedzUsuń