sobota, 24 czerwca 2017

Uwięzione - Natasha Preston

Autor – Natasha Preston
Tytuł – Uwięzione
Tytuł oryginału – The Cellar
Przekład – Karolina Pawlik
Wydawnictwo Feeria Young
ISBN 978-83-7229-646-7

Uwięzione

Przeczytaj, a już nigdy nie będziesz chciała dostać kwiatów

Powieść Uwięzione wzięła początek jako opowiadanie publikowane na Wattpadzie – serwisie dla pisarzy-amatorów i ich czytelników. Natasha Preston miała sporo szczęścia, bo jej opowieść się spodobała, ukazała drukiem, a nawet stała się bestsellerem New York Timesa.  

Na pewno często zdarzało się wam śmiać ze swoich bliskich, którzy przed każdym waszym wyjściem z domu ostrzegali przed grożącym niebezpieczeństwem. Ale przecież każdy z nas jest najmądrzejszy i wie lepiej, co jest dla niego dobre. Inną sprawą jest to, że gdy zbliża się nasza pełnoletność to chcemy być bardzo samodzielni i nie potrzebować od nikogo pomocy, ani dobrej rady.

Szesnastoletnia Summer jest niezależną osóbką, właśnie udaje się na imprezę i nie zamierza skorzystać z pomocy nawet swojego chłopaka Lewisa. Na miejscu szuka swojej koleżanki, która się oddaliła i sama znika. Zostaje porwana przez mężczyznę, który w swoim domu przetrzymuje już trzy młode kobiety. Każda z nich otrzymała nowe kwiatowe imię: Rose, Poppy, Violet. Od tej chwili Summer staje się Lily i razem w piątkę mają tworzyć „idealną rodzinę”. Tylko czy w idealnej rodzinie, ktoś kogoś więzi i karze. Czy Summer i pozostałym kobietom uda się wyrwać z rąk porywacza?

Brytyjska autorka oddała narrację trzem osobom: uprowadzonej Summer, jej chłopakowi Lewisowi i porywaczowi Cloverowi/Colinowi. Dzięki takiemu przedstawieniu mamy pełny wgląd w to co się dzieje w piwnicy, gdzie znajdują się cztery pozbawione wolności dziewczyny; jak postępują poszukiwania zaginionej Summer; tego co siedzi w głowie szaleńca i degenerata, którym zdecydowanie jest Clover. Akcja rozgrywa się w czasie rzeczywistym i w niedalekiej przeszłości.

Wiecie, że lubię powieści młodzieżowe, a najbardziej takie, które nie pozostawiają mnie obojętnej. Uwięzione to książka, która porusza ważną tematykę. Przy tym wywołuje  różne emocje, czasem całkiem sprzeczne. Trudno mi powiedzieć czy polubiłam bohaterki tej historii, ale nigdy nie byłam w takiej sytuacji i naprawdę nie wiem, jak sama bym się zachowywała w takiej sytuacji; jak szybko bym się poddała. Wiem jedno – Clovera mogłabym zabić bez wyrzutów sumienia. Chociaż zabicie takiego zwyrodnialca byłoby dla niego łaską.

Motyw Uwięzionych przypomniał mi kanadyjski film, który widziałam może rok temu. Obraz w reżyserii Michela Poulette Utrzymanka. Jess mieszka razem z narzeczonym w domu na przedmieściach. Mają czarującego sąsiada Simona, ale Jess coś niepokoi w jego zachowaniu. Przypuszczenia nie mylą młodej kobiety, ale nie odgaduje ich do końca i w niedługim czasie trafia do bunkra pod domem „uroczego” sąsiada. Tam zmuszona jest żyć z jeszcze jedną kobietą i usługiwać Simonowi.

Przyznaję, że bardziej porwała mnie powieść Natashy Preston niż obraz Michela Poulette. Książka podrażniła moje wszystkie zakończenia nerwowe, doprowadziła do emocjonalnego zmęczenia, a w efekcie kłopotów ze snem. Niektórym czytelnikom, podobnie jak mnie grozi zarwanie nocy. Ale sądzę, że warto.

Uwięzione to thriller młodzieżowy, ale uważam, że nie tylko młodym ludziom ta lektura przypadnie do gustu. Biorąc pod uwagę fakt, że jest to debiut, należy się pochwała Brytyjce za tę porywającą historię, która niewątpliwie mogłaby się zdarzyć w rzeczywistości. Nie sądzę żeby to była dobra lektura dla wrażliwców i osób o słabszych nerwach. Ja będę czekała na kolejne książki autorstwa Natashy Preston, a tę książkę gorąco polecam.

Dziękuję


Książka bierze udział w wyzwaniach:

ABC czytania – wariant 1, Bezsenne wyzwanie – apoteoza przemocy, Czytelnicze igrzyska 2017, Dziecięce poczytania, Gra w kolory – szary, Olimpiada czytelnicza, Pod hasłem, Przeczytam 52 książki w 2017 roku – 93/52, Przeczytam tyle, ile mam wzrostu – 3 = 41,6 cm, W 200 książek dookoła świata – Wielka Brytania, Wyzwanie Czytamy nowości

8 komentarzy:

 1. Czytałam już książki o podobnej tematyce (oraz obejrzałam kilka filmów) i nie szukam już podobnych. W zasadzie nie wnoszą nic nowego, traktują o okrucieństwie, strachu, niepewności z różnym finałem, bo nie wszystkie z uprowadzonych odzyskują wolność.
  Najgorsze jest to, że część tych książek i filmów oparta jest o fakty, a to jest przerażające.

  P.S. Ależ przyspieszyłaś z czytaniem!
  Dopiero dzisiaj nadrabiałam uzupełnianie linków z całego miesiąca i Twoich wrzuciłam chyba z 12!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jakoś w tym miesiącu wyszło. Kolory do wyboru też pomagają :)

   Usuń
 2. Lubię książki trzymające w napięciu, ale tym razem jednak podziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 3. Taki thriller może zainteresować...

  OdpowiedzUsuń
 4. Łooo.... Cóż za historia! Dawno takiej nie czytałam, a już czuję pod skórą, że właśnie na to mam ochotę. Dopiszę do listy i poszukam, zobaczę czy uda mi się znaleźć. Filmu też poszukam, ale najpierw zabiorę się za książkę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Historia warta poznania. Przeczytaj i podziel się opinią o książce.

   Usuń