poniedziałek, 19 czerwca 2017

Kłamca i szpieg - Rebecca Stead

Autor – Rebecca Stead
Tytuł – Kłamca i szpieg
Tytuł oryginału – Liar & Spy
Przekład – Krystyna Kornas
Wydawnictwo IUVI
ISBN 978-83-7966-034-6


Rebecca Stead jest amerykańską pisarką, autorką książek dla dzieci i młodzieży. Urodziła się i dorastała w Nowy Jorku. Uczęszczała do Vassar College, gdzie otrzymała stopień licencjata. Jej powieści były nagradzane przez New York Times, Guardian i New York Public Library. Mieszka na Manhattanie z mężem i dwoma synami. Jej najnowsza książka Kłamca i szpieg jest moim drugim spotkaniem z twórczością Stead.

Dwunastoletni Georges nie ma w życiu łatwo. Właśnie jego tata stracił pracę, co poskutkowało przeprowadzką z wygodnego domu, do mieszkania w bloku na Brooklynie. Mama Georges’a zaczęła dodatkowe dyżury w szpitalu, w związku z czym chłopiec prawie jej nie widuje. W szkole też ma pod górkę. A wszystko przez Dallasa, który wziął sobie Georges’a na celownik.

Jedynymi jasnymi punktami stają się dla niego rówieśnik Safer i dziesięcioletnia Candy, rodzeństwo i jednocześnie nowi sąsiedzi Dżi (tak zdrobniale niektórzy zwracają się do Georges’a). Safer i Candy nie tylko imiona mają oryginalne, w ogóle są delikatnie mówiąc niezwykli. Nie chodzą do szkoły, a czas wypełnia im podglądanie ptaków i sąsiadów, szczególnie tajemniczego Iksa. Georges przyzwyczaja się do rodzeństwa i spędza z nimi coraz więcej czasu. Zostaje również przyjęty do Klubu szpiegów, którego jedynym członkiem do tej pory był Safer, wielbiciel kawy. A Candy… O Candy powinno się napisać oddzielną książkę. Niesamowita dziewczynka, błyskotliwa i mocna w języku. Co tu dużo pisać, polubiłam Candy… nie co ja piszę, ja uwielbiam tę rezolutna dziesięciolatkę.

Rebecca Stead wiodący głos oddała Georges’owi i to on prowadzi  nas przez całą opowieść. Z jego punktu widzenia poznajemy historię jego samego oraz osób z jego otoczenia. Dżi jest spokojnym chłopcem, nie potrafiący otworzyć się i izolującym się od innych. Dobrze się stało, że na jego drodze pojawia się ekscentryczny Safer oraz jego rodzina.

Bohaterowie książki Kłamca i szpieg są zbudowani naprawdę nieźle. Każdy jest postacią ciekawą, lecz nie wyidealizowaną. Każdy ma w sobie coś oryginalnego i świeżego. Myślę, że niejeden nastolatek chciałby się utożsamić z bohaterami powieści Stead. Chciałby mieć takich właśnie przyjaciół, z którymi mógłby spędzać czas.

Kłamca i szpieg to bardzo interesująca lektura, inna od tych, które czytuję na co dzień. Nie jestem młodzieżą, dla której ta książka jest przeznaczona, ale przyznaję, że bawiłam się wyśmienicie, choć ta powieść nie jest bardzo wesoła. To książka z ważnymi przesłankami dotyczącymi przyjaźni, zaufania, prawdy. Dla młodych ludzi o nastolatkach, którzy próbują się pogodzić z przeciwnościami losu i znaleźć sobie miejsce na świecie.

Na okładce napisano: Idziemy o zakład, że nie przewidzisz zakończenia. I wiecie co, faktycznie tak jest. Może chwilami podejrzewałam, co nastąpi za chwilę, ale nie odgadłam zakończenia. Książka napisana jest lekko i bardzo przystępnie. Lekturę ułatwiają: mała ilość stron, czytelna czcionka i wyjątkowa fabuła. Brawo dla Rebbeki Stead za autentyczność i wiarygodność tak historii, jak i bohaterów. Nawet przez moment nie miałam wrażenia, że książkę napisała dorosła osoba, czyta się tak jakby twórcą był nastolatek.

Wątek szpiegowski, intrygujące postaci, zaskakująca historia, zwroty akcji i niebywałe zakończenie, to składowe Kłamcy i szpiega. Powieść Rebeki Stead polecam oczywiście nastolatkom, ale również tym z was, którzy lubią [tak jak ja] od czasu do czasu sięgnąć po literaturę młodzieżową.

Dziękuję


Książka bierze udział w wyzwaniach:

Czytam powieści obyczajowe, Czytelnicze igrzyska 2017, Dziecięce poczytania, Gra w kolory – niebieski, Olimpiada czytelnicza, Pod hasłem, Przeczytam 52 książki w 2017 roku – 88/52, Przeczytam tyle, ile mam wzrostu – 1,6 = 27,3 cm, W 200 książek dookoła świata – Stany Zjednoczone, Wyzwanie Czytamy nowości, Wyzwanie czytelnicze Wiedźmy - osoba

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza