niedziela, 11 czerwca 2017

Szczęście od jutra - Anna Balińska

Autor – Anna Balińska
Tytuł – Szczęście od jutra
Wydawnictwo Literackie Białe Pióro
ISBN 978-83-64426-83-4To moje pierwsze spotkanie z Anną Balińską, która zadebiutowała w ubiegłym roku ciepło przyjętą powieścią Pod pelargoniowym balkonem. Balińska jest absolwentką Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, zakochaną w rodzinnej Iławie. W wolnych chwilach tworzy blogi: konwenanse.blog.pl i annabalinska.blog.pl. Na co dzień jest żoną trenera piłki ręcznej, właścicielką psa Floriana i niepoprawną marzycielką, która wierzy tylko w szczęśliwe zakończenia.

Bohaterką Szczęścia od jutra jest dwudziestoczteroletnia kobieta Hania Miller. Hania trwa od pięciu lat w małżeństwie, które nie powinno się jej w ogóle przydarzyć. Jej mąż to pomyłka. Niewierny i leniwy dupek z którym związek dużymi krokami chyli się ku upadkowi. Hania nie wierzy w szczęście i nie wie co musiałoby się zdarzyć w jej życiu aby znów zaczęła wierzyć. Na domiar złego z chwilą rozstania się z mężem traci pracę [u teścia] mimo iż była zawsze sumienną pracownicą.

Na szczęście kobieta ma owdowiałego przyjaciela Jakuba i serdeczną przyjaciółkę Kamilę, bo na rodziców, którzy zwiedzają świat nie może za bardzo liczyć. Jakub jest zakochany w Hani, ale obawia się wyznać jej prawdę, sądząc że to mogłoby zepsuć ich przyjaźń. Na drodze Hanki los stawia przystojnego i atrakcyjnego mężczyznę, Adama Leśniewskiego. Hania jest onieśmielona, ale i oczarowana Adamem, a i jemu nie jest obojętna. Los jednak nie jest dla nich zbyt łaskawy. Czy status społeczny i różnica wieku nie będą przeszkodą do wspólnego szczęścia? Kogo w końcu wybierze Hania, Jakuba czy Adama?

Kreacja bohaterów nie jest może wybitna, ale przyznaję, że dają się polubić. Sądzę, że znajdzie się sporo dziewczyn i kobiet, które będą się utożsamiały z Hanką, a nawet odnajdą w głównej bohaterce cząstkę siebie. Mam nadzieję, że podobieństwa będą się składały tylko ze szczęśliwych chwil kobiety.

Książka Anny Balińskiej dotyka wielu aspektów życia. Prawdziwa przyjaźń, miłość, zdrada to jej główne składowe. Oczywiście ważne, jeśli nie najważniejsze jest szczęście i jego brak. Szczęście od jutra jest opowieścią o pokonywaniu przeszkód, które los stawia nam na drodze. A nade wszystko to książka o życiu z jego blaskami i cieniami.

Szczęście od jutra jest powieścią obyczajową dla kobiet i dla mężczyzn, choć uważam, że kobiety bardziej ją docenią. Książka napisana jest lekko i przejrzyście, dzięki czemu lektura nie zajmuje zbyt wiele czasu. Świetnie nada się na wiosenne leniuchowanie na świeżym powietrzu.

Szczęście od jutra porusza wiele ważnych zagadnień i problemów, a mimo to stanowi lekką historię, przy której można odpocząć. Jednak jest to również książka, która wywołuje szereg emocji, od radości po smutek i ból. Teraz powinnam odpowiedzieć na pytanie, czy polecić powieść Anny Balińskiej innym czytelnikom. Uważam, że kilka chwil z książką, to nie będzie czas stracony. Przy lekturze można miło spędzić czas, więc tak, polecam Szczęście od jutra, życząc wam aby wasze szczęście zaczęło się właśnie teraz.

Dziękuję


Książka bierze udział w wyzwaniach:

Czytam, bo polskie, Czytamy powieści obyczajowe, Czytelnicze igrzyska 2017, Dziecięce poczytania, Olimpiada czytelnicza, Przeczytam 52 książki w 2017 roku – 84/52, Przeczytam tyle, ile mam wzrostu – 2,5 = 18,7 cm, W 200 książek dookoła świata – Polska, Wyzwanie Czytamy nowości

2 komentarze:

  1. Taka lekka książka do poduszki bardzo by mi się przydała dla relaksu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie widzę problemu. Będzie konkurs, a do wygrania - zgadnij co ☺

      Usuń