wtorek, 16 maja 2017

Mroczna toń - A.J. Banner

Autor – A.J. Banner
Tytuł – Mroczna toń
Tytuł oryginału – The Twilight Wife
Przekład – Marta Żbikowska
Wydawnictwo HarperCollins Polska
ISBN 978-83-276-2943-2


Znam łacińską nazwę każdej rozgwiazdy, ale nie pamiętam własnego nazwiska. Wszystko jest dla mnie nowe, czuję się jak zafascynowane światem dziecko, a nie trzydziestoczteroletnia kobieta wracająca do zdrowia po urazie głowy. Podobno uczyłam na uniwersytecie w Seattle, ale nie pamiętam. Miałam życie. Teraz mam tylko tę wyspę, męża, który nie odstępuje mnie na krok i dziwny, powracający sen. W rzadkich przebłyskach pamięci układam mozaikę ze wspomnień, która różni się od tego, co mówi Jacob. Coraz bardziej zdezorientowana krok po kroku docieram do prawdy, ale ktoś próbuje mi przeszkodzić. Muszę być szybsza.
Kyra Winthrop, trzydziestoczteroletnia kobieta, biolog, do niedawna pracująca na uniwersytecie, z dnia na dzień w wyniku wypadku podczas nurkowania, traci pamięć. Ostatnie cztery lata jej życia zakryte są bardzo szczelnie kirem niepamięci. Co jakiś czas na skutek różnych wypadków pojawiają się maleńkie rozdarcia, nie na tyle jednak duże, aby mogła przypomnieć sobie wszystko to, co straciła.

Opiekuje się nią mąż Jacob. Niestety jego też za bardzo Kyra nie pamięta. Wymazany został wraz z innymi wspomnieniami nawet dzień ich ślubu. Pozostały fotografie, które z pasją kobieta ogląda, cały czas mając nadzieję na odtworzenie minionych zdarzeń. Tymczasem co noc powraca do niej senny koszmar z momentu wypadku, z którego Kyra budzi się roztrzęsiona i zdezorientowana.

Sytuacja Kyry jest nie do pozazdroszczenia. Przecież wspomnienia, których ona została pozbawiona, nas określają. Pamięć jest zadziwiająca, a pamiętanie o tym co nas w życiu spotkało, ludzie, których spotkaliśmy, doświadczenie i wiedza definiują nas i określają kim jesteśmy. Na razie Kyra musi polegać na tym co „pozwala” jej przypomnieć sobie nadopiekuńczy mąż. Ale rozdarcia w niepamięci się zjawiają i coraz częściej pojawia się w nich inny mężczyzna, Aiden Finlay. Co łączyło Kyrę z Aidanem?

Kyra pracuje nad sobą i nie poddaje się. Z czasem pojawia się więcej reminiscencji, a to co się z nich zaczyna układać nie bardzo podoba się kobiecie. Kyra zbiera te przywołane swoją pokaleczoną pamięcią skrawki i układa z nich obraz odbiegający od tego, do czego próbuje przekonać ją Jacob. Kobieta nie wie już w co wierzyć, a płatająca figle pamięć jej nie pomaga. Co wydarzyło się podczas nurkowania? Co okaże się prawdą?

Mroczna toń to naprawdę dobrze napisany thriller psychologiczny mroczny i wywołujący dreszcz emocji, w którym głównymi elementami są tajemniczość i podenerwowanie. A.J. Banner stworzyła oryginalną, niezwykłą powieść, która trzyma czytelnika w napięciu od pierwszych stron i tak jest do ostatniej kartki.

Dajcie się wciągnąć w duszną i mroczną atmosferę historii stworzonej przez urodzoną w Indiach, a wychowaną w Ameryce Północnej pisarkę. Odwiedźcie wraz z bohaterami Mrocznej toni prawie odciętą od świata wyspę. Poczujcie towarzyszący w trakcie lektury jej klaustrofobiczny klimat. Polecam.

Dziękuję


Książka bierze udział w wyzwaniach:

Czytelnicze igrzyska 2017, Olimpiada czytelnicza, Pod hasłem, Przeczytam 52 książki w 2017 roku – 67/52, Przeczytam tyle, ile mam wzrostu – 2 = 14,9 cm, W 200 książek dookoła świata – Stany Zjednoczone, Wyzwanie Czytamy nowości

2 komentarze:

  1. Interesuje mnie temat utraty pamięci w literaturze, więc chętnie zapoznam się z tą pozycją :)

    OdpowiedzUsuń