sobota, 6 maja 2017

Sieć podejrzeń - George Harrar

Autor – George Harrar
Tytuł – Sieć podejrzeń
Tytuł oryginału – The Spinning Man
Przekład – Jakub Małecki
Wydawnictwo Wielka Litera
ISBN 978-83-8032135-9


Kłamstwo to tylko lustrzane odbicie prawdy.
Wyobraź sobie, że jesteś spokojnym człowiekiem, profesorem filozofii i wykładowcą akademickim. Prowadzisz ułożone życie. Masz żonę i dziesięcioletnich synów bliźniaków Adama i Zeda. Twoje życie dalekie jest od szaleństwa, wszystko jest na swoim miejscu. Właśnie została wydana Twoja książka z zakresu filozofii … Pewnego dnia, jak taran, wkracza w Twoje życie Joyce Bonner. Joyce ma szesnaście lat i zaginęła, a Ty stajesz się jednym z podejrzanych o uprowadzenie.

W jednej chwili Twoje życie, które do tej pory było szczęśliwe zaczyna rozpadać się jak domek z kart. Jak grzyby po deszczu wyrastają kolejne dowody, które nie wróżą nic dobrego, a każdy kolejny zamiast oddalać Cię od podejrzeń, zbliża coraz bardziej do nieprzyjemności. Tka się wokół Ciebie sieć podejrzeń, z której ciężko będzie się wydostać. Miejsce zniknięcia dziewczyny pokrywa się z miejscem Twojego pobytu w tamtym dniu. W Twoim samochodzie odnaleziono pomadkę i włos zaginionej nastolatki. Tego samego dnia wypożyczyliście książki z tego samego regału w tej samej bibliotece… A najgorsze jest to, że Twoja żona również zaczyna wątpić w Twoją niewinność.

Evan Birch jest głównym bohaterem thrillera psychologicznego Sieć podejrzeń George’a Harrara. To specyficzny thriller utkany na prawdzie, kłamstwie i pamięci ze sporymi wtrętami z zakresu filozofii i psychologii.

Może się Wam wydawać, że macie świetną pamięć, ale w sytuacji stresowej, gdy jesteście na przykład przesłuchiwani przez policjantów, pamięć może się załamać. Mówię tu o pamięci deklaratywnej [epizodycznej] odpowiadającej za pamiętanie faktów, wydarzeń, etc. Nie zdziwiłam się więc, że Evan Birch miał problemy z przypomnieniem sobie, co robił przed kilkoma dniami. Czy sądzicie, że Wasza pamięć nie spłatała by Wam figla? Czy uważacie, że jesteście w stanie przypomnieć sobie dokładnie, co robiliście wczoraj, trzy dni temu, a może tydzień? Tak myślał Evan, ale szybko doszedł do wniosku, że na własnej pamięci, niestety, nie może polegać. A poszczególne fakty zaczynają wskakiwać na swoje miejsca nie wtedy kiedy trzeba.

Sieć podejrzeń to nie książka z szaloną akcją, tempo jest raczej leniwe, ale potrafi wywoływać emocje i pewien szczególny klimat zdenerwowania. Postaci zostały zbudowane dość dobrze, choć autor najbardziej skupił się na głównym bohaterze, który jest najważniejszym członem powieści. Inną kwestią jest czy da się polubić bohaterów. Uważam, że to raczej subiektywna ocena każdego czytelnika. Mnie momentami denerwowało postępowanie Evana, ale mimo tego trzymałam za niego kciuki i chwilami było mi go po prostu żal.

Jasne, że czytałam już lepsze thrillery, ale ten zły nie jest i można przyjemnie spędzić z nim trochę czasu. Przyznaję, że jestem bardzo ciekawa filmu, który ma powstać na podstawie tej powieści. W rolach głównych mają wystąpić między innymi: Nikolaj Coster-Waldau [Gra o tron, Łowcy głów, Bogowie Egiptu], Greg Kinnear [Bez miłości ani słowa, Mała Miss], Emma Roberts [Nerve, Królowe krzyku].

W oczekiwaniu na ekranizację proponuję przeczytać Sieć podejrzeń. Przecież zawsze lepiej najpierw zapoznać się z książką. Zdecydowanie jest to pozycja dla wielbicieli gatunku i tym z was ją serdecznie polecam.

Dziękuję

Książka bierze udział w wyzwaniach:

ABC czytania – wariant 2, Czytelnicze igrzyska 2017, Dziecięce poczytania, Na tropie, Olimpiada czytelnicza, Pod hasłem, Przeczytam 52 książki w 2017 roku – 62/52, Przeczytam tyle, ile mam wzrostu – 2 = 4,2 cm, W 200 książek dookoła świata – Stany Zjednoczone, Wyzwanie Czytamy nowości

2 komentarze:

  1. Chętnie zapoznam się z tą pozycją, bo wydaje się być naprawdę bardzo dobrą książką.

    Pozdrawiam,
    Lady Spark
    [kreatywna-alternatywa]

    OdpowiedzUsuń