piątek, 13 stycznia 2017

Księga ogni - Jane Borodale

Autor – Jane Borodale
Tytuł – Księga ogni
Tytuł oryginału – The Book of Fires
Przekład – Katarzyna Mikulska
Dom Wydawniczy Mała Kurka
ISBN 978-83-62745-02-9

Kiedy ukrywasz coś, co okryje hańbą Ciebie i całą Twoją rodzinę… ucieczka wydaje się najlepszym rozwiązaniem…
Anglia, rok 1752. Agnes Trussel, bohaterka powieści Księga ogni, siedemnastoletnia dziewczyna z małej wioski w Sussex, po haniebnym gwałcie postanawia pozostawić za sobą przeszłość i ucieka do Londynu. Tu, kierowana ręką bożą trafia do warsztatu pirotechnika Johna Blacklocka, twórcy fajerwerków. Nastolatka ukrywa niechcianą ciążę będącą następstwem jej pohańbienia. Blacklock nie jest łatwym w obejściu mężczyzną, ale mimo trudnego charakteru pracodawcy dziewczyna czuje się dobrze i bezpiecznie w warsztacie, między półkami zapełnionymi tajemnymi substancjami. Okazuje się, że jest bardzo pojętną uczennicą, czym zaskarbia sobie przychylność Mistrza. Nie zauważa, że John zaczyna darzyć ją uczuciem. A mogłoby być tak pięknie, jak w bajce. Jednak zły los przyszykował dla Agnes nowy dramat. John nagle umiera. Co teraz stanie się z ciężarną dziewczyną? Nie napiszę. Sami musicie się tego dowiedzieć.

Księga ogni to debiut literacki angielskiej pisarki Jane Borodale. Napiszę więcej – to bardzo dobry debiut, a książka jest niesamowita, ciekawa i wciągająca. Zostajemy wrzuceni do osiemnastowiecznego Londynu, brudnego, pełnego nędzy i głodu. Przechadzka ulicami angielskiej stolicy nie jest niczym przyjemnym. Jako alternatywę mamy warsztat pirotechniczny, gdzie wszystko ma swoje miejsce i gdzie króluje ogień.

Jane Borodale wykonała kawał dobrej pracy. Do napisania książki zainspirowały ją historie ludzi pozbawionych życia na Placu Tyburn w XVIII wieku. I prawdę mówiąc czuje się ukochanie historii przez angielską pisarkę. Nie koloryzuje rzeczywistości, nie ubarwia sytuacji, ani charakterów. Londyn przez nią przedstawiony jest ohydny, a postaci powieści uwalane w brudzie i zepsuciu moralnym. Do samej głównej bohaterki mam stosunek ambiwalentny. Nie da się jej do końca lubić. Zresztą uważam, że taka bohaterka świetnie wpisuje się w mroczną i odpychającą atmosferę Londynu.

Podsumowując Księga ogni to bardzo interesująca pozycja na rynku wydawniczym, w ciekawej i prostej szacie graficznej, która przyciąga oko. Wciągająca i fascynująca lektura dla niektórych czytelników będzie prawdziwym kamieniem Syzyfa, a to za sprawą wielu opisów, które mogą wywoływać uczucie znużenia. Jednak proszę, nie zniechęcajcie się, bo opowieść snuta przez Jane Borodale jest naprawdę warta poznania.

Księga ogni to powieść społeczno-obyczajowo-historyczna. Skostniałe obyczaje, dramaty, walka z przeciwnościami, wewnętrzna rozterka. Idealna dla czytelników, którzy pragną przenieść się do osiemnastowiecznej Anglii i klimatu iście z powieści Dickensa, snującego się mrocznymi ulicami jak wieczorna, duszna mgła. Zdecydowanie polecam.

Gotowi na oczyszczającą moc ognia?

Dziękuję


Książka bierze udział w wyzwaniach:

ABC czytania – wariant 2, Dziecięce poczytania, Grunt to okładka, Książkowa podróż, Olimpiada czytelnicza, Pochłaniam strony, bo kocham tomy, Przeczytam 52 książki w 2017 roku – 8/52, Przeczytam tyle, ile mam wzrostu – 3,2 = 16,1 cm, W 200 książek dookoła świata – Wielka Brytania, Zaczytajmy się

3 komentarze:

  1. Ja tak! Zdecydowanie moje klimaty - fabuła brzmi ciekawie, ale jeszcze lepiej, chyba sama atmosfera powieści, którą zbudowała autorka. Przynajmniej tak wnioskuję z Twojej recenzji. Więc z pewnością sięgnę :)

    OdpowiedzUsuń
  2. O, trzeba zanotować na liście ksiażek do przeczytania.

    OdpowiedzUsuń
  3. Uwielbiam książki historyczne, więc myślę, że zapoznam się z tą właśnie pozycją.

    OdpowiedzUsuń