wtorek, 3 marca 2020

Stażystka - Alicja Sinicka


Alicja Sinicka
Stażystka
Wydawnictwo Kobiece
ISBN 978-83-66436-57-2


Namiętność. Tajemnica. Zbrodnia

Alicja Sinicka – polska pisarka, urodzona w Oławie. Ukończyła Stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Zarządzanie i Inżynierię Produkcji na Politechnice Wrocławskiej. Od ponad ośmiu lat związana jest z amerykańską korporacją, gdzie pracuje jako analityk finansowy. Od dziecka interesuje się kinem i literaturą. W wolnych chwilach czyta książki psychologiczne i biega. Prywatnie jest szczęśliwą żoną i mamą. Jest autorką książek obyczajowych z wątkiem sensacyjnym: Oczy wilka (2017) i Winna (2019). Stażystka to jej pierwszy thriller.

Marzy ci się dobrze płatna praca? Jesteś piękną, bezrobotną, młodą blondynką? Jestem ciekawa ile młodych kobiet poleciało na takie ogłoszenie, jak pszczoły do miodu. Na pewno każdej wydaje się w takim momencie, że złapała Pana Boga za nogi. Tylko za co tak naprawdę chcą płacić krocie, skoro nie wymagają żadnego doświadczenia? Na taką propozycję skusiła się bohaterka najnowszej powieści Alicji Sinickiej Stażystka.

Co jakiś czas Marek Skalski poszukuje kolejnej stażystki. Za każdym razem w wyborze pomaga mu żona. Znając świetnie swojego męża, Ewa wie jaka kobieta go zaintryguje. Wie również, że tylko kwestią czasu jest, gdy znów zostanie zdradzona. Jednak nie stanowi to wielkiego problemu, wręcz przeciwnie, Ewa sądzi, że te zdrady wzmacniają ich związek. Większej bzdury nie słyszałam. Klaudia spełnia wszystkie warunki do pracy, jako idealna stażystka. Młoda kobieta widzi dla siebie szansę na przyszłość. Niestety zakres obowiązków jest inny niż mogłoby się wydawać i dziewczyna zostaje wciągnięta w niebezpieczny układ. Jak potoczą się jej losy? Czy uda jej się w porę wycofać?

Nie licząc pobocznych postaci w Stażystce mamy troje głównych bohaterów: Klaudię Neter oraz Ewę i Marka Skalskich. Opowieść snuta jest naprzemiennie przez Klaudię i Ewę.
Klaudia – studentka z nieciekawą przeszłością. Praca dla Skalskiego ma jej pomóc w realizacji planów i marzeń.
Ewa – kobieta idealna, albo tylko tak się wydaje. Matka i żona. Perfekcyjna i podziwiana przez innych.
Marek – właściciel firmy. Typ obsesyjny. Ma słabość do kobiet, a jego podboje zaczynają przechodzić do legendy.
Nieźle wykreowani bohaterowie powieści. Prawdziwi, tacy z krwi i kości. Nie kryształowi. Każdy ma swoje demony, tajemnice, grzechy.

Akcja książki nie gna na łeb, na szyję do przodu, a tempo jest raczej powolne. Zwroty akcji praktycznie nie istnieją, a mimo tego czytelnik zostaje wciągnięty w środek opowieści, a napięcie, niby niepostrzeżenie, ale ciągle rośnie. Przyznam się, że było to dla mnie całkowicie niezrozumiałe, ale naprawdę miałam spore problemy z rozstaniem się z tą książką choć na chwilę.


Stażystkę czyta się świetnie i bardzo przyjemnie, co z pewnością jest zasługą protego, nieskomplikowanego stylu autorki. Fabuła jest dość nieprzewidywalna i za to należy się Sinickiej duży plus. Bardzo lubię być zaskakiwana. Podoba mi się, gdy autor w taki sposób prowadzi fabułę, że nie jestem w stanie prawidłowo odgadnąć zakończenia.

Głównym tematem jest obsesja, ale nie brak też innych wątków: kryminalnego i tak często dziś wykorzystywanego, erotycznego. Autorce udało się przez całą książkę podtrzymywać moje zainteresowanie (co wcale takie łatwe nie jest). Odczuwałam wciąż rosnące napięcie. Praktycznie od początku wiadomo, że coś się stanie, ale nie jest jasne kiedy i w jaki sposób. Oczekiwanie na ten moment „zabijało mnie”. Ciekawość rośnie, tajemnice się mnożą, a ilość pytań, na które poszukiwałam odpowiedzi jest naprawdę zaskakująca.

Stażystka to też, a może przede wszystkim, pragnienia i namiętności, ale też słabości i błędy życiowe. Jeśli chcecie stanąć na zakręcie, jak bohaterka tej opowieści, to książka Alicji Sinickiej jest dla was. Ja ze swej strony polecam.

monweg

Książka bierze udział w wyzwaniach:
Akcja 100 książek w 2020 roku – 21/120; Abecadło z pieca spadło…; Czytam, bo polskie; Mierzę dla siebie – 3,1 cm; Olimpiada czytelnicza – 432 stron; WyPożyczone

3 komentarze: