wtorek, 5 stycznia 2021

PS I życzę Ci dużo miłości - antologia

Magdalena Witkiewicz, Agnieszka Krawczyk, Agnieszka Lingas-Łoniewska, Natasz Socha, Ilona Gołębiewska, Magda Knedler, Małgorzata Warda, Katarzyna Misiołek

PS I życzę Ci dużo miłości

Wydawnictwo Muza

ISBN 978-83-287-1547-9

Po Grzesznych świętach to druga propozycja świątecznych opowiadań, która do mnie trafiła. Pierwszą przeczytałam miesiąc przed świętami. Ta, chwilkę poczekała, ale chyba warto sobie dawkować takie pozytywne opowieści. Byłoby miło gdyby duch świąt pobył z nami troszkę dłużej.


Akcja opowiadań PS I życzę Ci dużo miłości przenosi nas do ostatniego miesiąca roku, kiedy to trwają gorączkowe przygotowania do świąt. Tyle jest spraw do załatwienia, tyle rzeczy do kupienia. Prezenty, które zostawiamy sobie na ostatnią chwilę, choinka i ozdoby, produkty do wykonania potraw na wigilijna wieczerzę. Ciągły pośpiech i można by się zastanowić, gdzie w tym wszystkim miejsce dla miłości. A jednak.


Co może się wydarzyć, kiedy dawno zaginiona kartka z życzeniami świątecznymi trafi wreszcie do adresata? Czy zapisane na niej słowa maja taką moc, by zmienić czyjeś życie lub obudzić dawno zapomniane uczucia? A może dzięki takiej kartce dopiero narodzi się miłość?


Nietrudno zgadnąć, że tematem przewodnim jest kartka świąteczna, która pojawiła się za późno. Często po kilku czy kilkunastu latach. Zapomniane, zalegające, zatrzymane przez kogoś życzliwego, a może po prostu znalezione w starej szufladzie lub pod klepką podłogową. Ile może zmienić w życiu człowieka taka wiadomość, trochę jak z innego świata? Powiem wam jedno – bardzo dużo może zmienić, a przekonać się o tym możemy czytając opowiadania napisane przez mistrzynie polskiej literatury obyczajowej.


Z tą książką znów wkroczyłam w przedświąteczny okres. Poczułam na twarzy pierwsze, nieśmiało spadające płatki śniegu. Wróciły różne wspomnienia, które normalnie są głęboko zakopane w szufladkach pamięci.


Osiem polskich pisarek zaprasza nas do przeczytania ośmiu opowiadań. Trochę smutnych, troszeczkę wesołych, na pewno nostalgicznych i dających nadzieję na lepsze jutro. Może jest trochę jak w komediach romantycznych, ale w sumie nie ma tutaj Kopciuszka, a jest prawdziwe, nie bajkowe życie, z którym trzeba się wziąć za bary. Bohaterowie tych opowieści często znajdują się w takim momencie swojego życia, w którym trzeba koniecznie coś zmienić, a ten mały kartonik może okazać się motorem do działania.


Nawet jeśli nie przepadacie za krótka formą, którą jest opowiadanie, to temu zbiorowi dajcie szansę. Dzięki tej książce poczujecie, że cud (nie tylko przedświąteczny) jest możliwy, bo przecież bohaterem takiego opowiadania może stać się każdy z nas. Każdy ma jakieś tajemnice, nierozwiązane sprawy, zawiedzione miłości, za sobą. Każdy mógłby dopisać do tej antologii swoją własną historię. Przeczytajcie, a gwarantuję wam, że podczas lektury wrócą do was dawno nieodkurzone wspomnienia.


Bardzo miło spędziłam czas z książką PS I życzę Ci dużo miłości, choć na co dzień czytam raczej innego rodzaju literaturę. Zrobiło mi się tak jakoś dziwnie ciepło na sercu i chyba o to w tym wszystkim chodziło. Żeby poczuć ten wyjątkowy klimat i żeby przekonać się, tak jak bohaterowie tych opowieści, że wszystko jest możliwe. Wystarczy tylko wysunąć głowę spod pancerza i spojrzeć na świat pozytywnie.


Życzę wam przyjemnej lektury, która przeniesie was w niedaleką przeszłość po własnych wspomnieniach.


monweg

DziękujęKsiążka bierze udział w wyzwaniach:

Przeczytam 120 książek w 2021 roku – 2/120; 354 stron; Mierzę dla siebie – 2,6 cm; Okładkowe bingo – okładka z tekstem napisanym elegancką czcionką

2 komentarze: