niedziela, 13 maja 2018

Player One - Ernest Cline


Autor – Ernest Cline
Tytuł – Player One
Tytuł oryginału – Ready Player One
Przekład – Dariusz Ćwiklak
Wydawnictwo Feeria Young
ISBN 978-83-7229-724-2


Świat w zagrożeniu. 
Wyścig o najwyższą stawkę. 
Czy jesteś gotowy?
Ernest Cline, amerykański powieściopisarz, scenarzysta i poeta. Jego książki zostały opublikowane w ponad pięćdziesięciu krajach i spędziły ponad sto tygodni na  liście bestsellerów New York Timesa. Player One to debiutancka powieść Cline’a (2011). Ekranizacją książki zajął się Steven Spilberg, a scenariusz napisał sam Cline. Film Player One wszedł na ekrany kin w marcu tego roku (w Polsce 8 kwietnia). Powieść Amerykanina miała swoja premierę w Polsce w 2011, a teraz dzięki Wydawnictwu Feeria możemy znów się nią cieszyć.
Po wielkim niegdyś kraju, w którym się urodziłem, pozostała tylko nazwa.
Rok 2045. Świat znajduje się na skraju upadku  i pogrążenia się w chaosie. Ludzie znajdują ratunek w OASIS – Ontologicznie Antropocentryczna Symulacja Imaginacyjno-Sensoryczna – ekspansywnym uniwersum rzeczywistości wirtualnej stworzonej przez błyskotliwego ekscentryka i multimiliardera Jamesa Hallidaya. Przed śmiercią Halliday ogłasza swój „testament”. Jako, że nie posiada żadnych krewnych postanowił cały swój obrzydliwie wielki majątek oraz sieć OASIS oddać temu, komu uda się wygrać w jego grze i odnaleźć easter egg (jajo wielkanocne). Każdy na świecie chciałby stać się zwycięzcą, ale nie jest to proste. Trzeba rozwiązać liczne zagadki, odnaleźć trzy klucze i trzy bramy, a także rozegrać kilka trudnych gier. Mija rok… i kolejny… powoli zapał ludzi się zmniejsza. Po pięciu latach od śmierci Hallidaya zostaje odnaleziony pierwszy klucz. Szaleństwo graniczące z obsesją znów zawładnęło ludźmi.
Bycie człowiekiem przeważnie jest do kitu. Życie da się jakoś znieść dzięki grom komputerowym.
Każdy chciałby wiedzieć kim jest Wade Watts, w OASIS znany jako Parzival. Wade mieszka z ciotką na osiedlu przyczep kempingowych na przedmieściach Oklahoma City. A tak naprawdę jego życie od lat ogranicza się do globalnej rzeczywistości wirtualnej. Z dnia na dzień osiemnastolatek staje się popularny, ale już niedługo przekona się, że szum i hałas wokół jego osoby mogą mu tylko zaszkodzić, a po piętach zaczynają deptać mu pracownicy IOI z bezwzględnym Nolanem Sorrento na czele. Nie sposób w tym momencie nie wspomnieć czterech postaci, które są ważne dla wydarzeń toczących się w książce i można śmiało powiedzieć, ze zaraz po Parzivalu są bohaterami tej historii; są to: Aech, Art3mis, Shoto i Daido.
OASIS drastycznie zmieniła życie ludzi na całym świecie. Zmieniła tez oblicze rozrywki, sieci społecznościowych, a nawet globalnej polityki. (…) OASIS szybko stała się nowym sposobem na życie.
Książka Player One jest hołdem złożonym popkulturze lat osiemdziesiątych XX wieku. Muszę się wam przyznać, że moja młodość to właśnie ten okres i było mi bardzo przyjemnie przenieść się choć na chwilę w te czasy. Muzyka, film, literatura i gry (choć one chyba najmniej, bo kto miał wtedy komputer?, ale Pacmana zna każdy). Odniesienia do filmów i muzyki mojej młodości powodowało pewnego rodzaju wzruszenie. Tyle wspomnień. Może spytacie skąd te lata osiemdziesiąte w 2045 roku. Wszystko dlatego, że był to ulubiony okres Hallidaya. Player One oparta jest na schemacie powieści i gier przygodowych, gdzie głównym celem jest ukończenie przypisanej misji.

Player One bardzo dobrze sprawdza się jako literatura rozrywkowa, którą z pewnością jest. Wprost idealna (a może nawet i obowiązkowa) pozycja dla każdego nerda i geeka, a także dla wielbicieli lat osiemdziesiątych XX wieku, przez niektórych nazywanych dekadą, która nas ukształtowała. Powieść Cline’a czyta się bardzo sprawnie, a wraz z postępem akcji wręcz błyskawicznie. Akcja odwołuje się do tematu walki dobra ze złem i nie jest trudno zgadnąć na początku historii, jak ona się powinna skończyć.

Jeżeli chcecie przenieść się do wirtualnej rzeczywistości na parę godzin, to zapraszam do lektury Player One. A zatem bez zbędnych słów rozpocznijcie polowanie na wielkanocne jajo Hallidaya wraz z bohaterami tej opowieści. Polecam.

Dziękuję


Książka bierze udział w wyzwaniach:
ABC czytania – wariant 3, Akcja 100 książek w 2018 roku – 42/100, Czytelnicze igrzyska, Olimpiada czytelnicza – 502 strony, Przeczytam 52 książki w 2018 roku – 42/52, Przeczytam tyle, ile mam wzrostu – 3,5 = 13,4 cm, W 200 książek dookoła świata – Stany Zjednoczone, Wyzwanie Czytamy nowości, Wyzwanie czytelnicze Wiedźmy – liczba

4 komentarze:

  1. Ja jednak raczej po nią nie sięgnę. Widzę, że blogsfera się nią zachwyca, ale "moi" ludzie zdecydowanie nie, a jednak... im bardziej ufam XD

    OdpowiedzUsuń
  2. Podoba mi się motyw gry, a i czas akcji to moje dzieciństwo.

    OdpowiedzUsuń
  3. Słyszałam tyle złego o tej książce, że jednak zostawię ją w spokoju. Właściwie to jest pierwsza pozytywna recenzja, którą widziałam.

    OdpowiedzUsuń
  4. O filmie słyszała, o książce nie. Teraz wiem, że muszę ją przeczytać. Temat mnie interesuje, sama chętnie się przekonam, jaka ta książka jest.
    Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń