czwartek, 3 maja 2018

Dziewczyna we mgle - Donato Carrisi

Autor – Donato Carrisi
Tytuł – Dziewczyna we mgle
Tytuł oryginału – La raga zza nella nebbia
Przekład – Jan Jackowicz
Wydawnictwo Albatros
ISBN 978-83-8125-171-6

Małe włoskie miasteczko skrywa mroczną tajemnicę.
Czy to możliwe, żeby młoda dziewczyna po prostu rozpłynęła się we mgle?
Co tak naprawdę się z nią stało?
Donato Carrisi – scenarzysta, pisarz, dramatopisarz. Ukończył wydział prawa z kryminologii i bahawiorystyki, a tematem jego pracy magisterskiej byli seryjni mordercy. Współpracuje z telewizją RAI i Canale 5. Jako powieściopisarz zadebiutował w 2009 roku kryminałem Zaklinacz. Carrisi został wielokrotnie wyróżniany i nagradzany. Kilka dni temu miał premierę film według jego powieści Dziewczyna we mgle, a reżyserii podjął się sam autor. W filmie zobaczymy m.in. Toni’ego Servillo, Jeana Reno, Alesso Boniego, Gretę Scacchi. 21 marca Carrisi otrzymał nagrodę Włoskiej Akademii Filmowej (odpowiednik amerykańskiego Oscara) za swój reżyserski debiut.

Sceną dla wydarzeń Dziewczyny we mgle jest małe włoskie alpejskie miasteczko Avechot, takie miasteczko jakich wiele jest rozsianych na całym świecie. Trochę domów, kościół, ratusz, szkoła, posterunek policji, mały szpital, kilka barów i sklepów… a poza tym lasy, góry, dolina, rzeka. Jak widzicie całkiem zwyczajne niewielkie miasteczko. To właśnie tutaj, bez wieści zaginęła szesnastolatka. Ruda, piegowata Anna Lou Kastner. Dziewczyna odpowiedzialna, zawsze pomocna, bardzo religijna i kochająca zwierzęta (zwłaszcza koty). Mieszkańcy Avechot są zszokowani a rodzice dziewczynki zrozpaczeni.

Agent specjalny Vogel zajmuje się sprawą rozwikłania zagadki tajemniczego zniknięcia Anny Lou. Od początku Vogel nie poddaje w wątpliwość, że mamy do czynienia z morderstwem. W związku z tym agenta nie obchodzą dowody czy odciski palców, on współpracuje z mediami by jak najbardziej nagłośnić tę sprawę, wychodząc z założenia, że ludzie potrzebują spektaklu, więc on zapewni im widowisko. Vogel jest bezwzględny, pewny siebie, próżny. Traktuje innych z góry z jawną pogardą. Dość szybko typuje podejrzanego, ogólnie lubianego nauczyciela literatury, który od niedawna mieszka w Avechot z żoną i córką. Tylko czy trop Vogla jest słuszny?

Donato Carrisi wciąga czytelnika do stworzonego przez siebie świata, zmuszając niejako do przewracania kolejnych stron. Na końcu zbija nas z nóg, stawiając wszystko na głowie, po kolei odkrywając historie wszystkich bohaterów. Włoski pisarz z powodzeniem wodzi nas za nos. Myślimy i odczuwamy dokładnie to, co sobie zażyczy i na ile nam pozwoli. Jestem pewna, że chcąc wykroczyć poza ścieżkę wytyczoną przez Carrisiego i tak nikt nie domyśli się jak skończy się ta opowieść.

Bohaterowie Dziewczyny we mgle są niejednoznaczni. Vogla nie polubiłam i nie chciałabym mieć z nim nic do czynienia. Prawdę mówiąc cały czas miałam nadzieję, że powinie mu się noga. Martini natomiast to typowy kozioł ofiarny rzucony na rzeź mediom bez konkretnych dowodów. To bohater, któremu się współczuje. Staje się ofiarą, jak zaginiona Anna Lou. Vogla i Martiniego można porównać do wilka i zająca. Ale cały czas należy mieć w pamięci, że w tej książce nic nie jest takie jakim się wydaje.
Ludzie wolni od zła po prostu nie istnieją, dlatego wszyscy bohaterowie Carrisiego są w pewnym sensie przeklęci. Jednak główny bohater jego powieści – czarny charakter, zakulisowy siewca zła – pozostaje niewidoczny i niemy. Budzi strach, ale jego obecność jest zaledwie zasugerowana (…) Sceneria książki jest niedopowiedziana i przypomina labirynt, do którego wchodzą zarówno bohaterowie, jak i czytelnicy. (z materiałów od wydawnictwa)
Dziewczyna we mgle to historia pełna często niezrozumiałego napięcia i bardzo mroczna. Stanowi niepokojącą relację z wyjątkowego śledztwa. Na próżno jednak będziecie wyczekiwali zawrotnej akcji. U Carrisiego tempo jest leniwie, prawie senne, ale to mi odpowiadało i pasowało do opowiadanej historii. To moje pierwsza spotkanie z włoskim pisarzem i już teraz jestem pewna, że nie ostatnie. Dziewczyna we mgle okazała się fenomenalnym thrillerem, jednym z lepszych jakie czytałam w ostatnim czasie. Przyznam się wam, że z ogromną ochotą obejrzę ekranizację tej powieści. Nie pozostaje mi nic innego, jak dodać od siebie jeszcze dwa słowa: gorąco polecam.

Dziękuję

Książka bierze udział w wyzwaniach:

Akcja 100 książek w 2018 roku – 38/100, Czytelnicze igrzyska, Olimpiada czytelnicza – 352 stron, Przeczytam 52 książki w 2018 roku – 38/52, Przeczytam tyle, ile mam wzrostu – 2,7 cm, W 200 książek dookoła świata – Włochy, Wielkobukowe wyzwanie – lista czarna – na tropie zbrodni, Wyzwanie Czytamy nowości, Wyzwanie czytelnicze Wiedźmy - osoba

2 komentarze:

  1. Lubię mroczne książki ale bardziej te z gatunku fantastyka czy horrory...śledztwa jakoś mniej mnie kuszą.

    OdpowiedzUsuń