środa, 12 kwietnia 2017

Lasher, tom 1 i 2 - Anne Rice

Autor – Anne Rice
Tytuł – Lasher, tomy 1 i 2
Przekład – Hanna Pustuła
Dom Wydawniczy REBIS
ISBN 978-83-7510-289-5 tom 1
ISBN 978-83-7510-465-3 tom 2

 

Powracam do was z dwoma częściami powieści jednej z moich ulubionych pisarek. Anne Rice jest niezwykle popularną autorką horrorów, utworów o tematyce historycznej oraz powieści erotycznych. Ja pokochałam ją za bestsellerowy cykl Kroniki wampirów oraz Nowe opowieści o wampirach. Co tu dużo gadać, po prostu lubię wampiry a Anne Rice wykonała kawał świetnej roboty tworząc ten niezwykły i bardzo fascynujący świat.

Tym razem przedstawiam dwie kolejne części cyklu Opowieści o czarownicach z rodu Mayfair. Oba tomy Lashera są ściśle powiązane z wcześniejszymi powieściami Godzina czarownic, tak więc lepiej nie zaczynać lektury od środka. W tym przypadku trzeba czytać w kolejności, gdyż można się pogubić w zawiłościach rodzinnych i nazwiskach stworzonych przez Rice.

Wracamy jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki do Nowego Orleanu, gdzie dzieje się akcja większości książek amerykańskiej pisarki. Spotykamy się znów z Rowan Mayfair, wybitną neurochirurg i jej partnerem Michaelem Currym. Rowan jest też niezwykle uzdolnioną czarownicą, należącą do starego nowoorleańskiego rodu. Michael zgłębia tajemnice tego rodu.

Po wielu „zawirowaniach” mogłoby się wydawać, że wśród Mayfairów w końcu zapanuje spokój i harmonia. Jednak beztroska nie trwa długo i dochodzi do naprawdę dramatycznych wydarzeń. Rowan, która jest spadkobierczynią dziedzictwa Mayfairów, zniknęła, a wszystko wskazuje na to, że została uprowadzona przez Lashera. Niestety poszukiwania prowadzone przez rodzinę nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, a potworne zdarzenia dotykają innych kobiet noszących nazwisko Mayfair. Wiele z nich umiera niespodziewanie w wyniku silnych krwotoków. Narasta poczucie osaczenia, strachu i grozy.

Rowan w końcu udaje się uciec z niewoli Lashera. Nie oznacza to jednak , że życie czarownic wraca do normy. Michael poznaje tajemniczą i niezwykłą historię Lashera i dowiaduje się kim w rzeczywistości jest ów demon. Nie takiej prawdy się spodziewał. A już wkrótce czarownice stają wobec nowych dramatycznych wyzwań.

Anne Rice tworzy cudowne, zapadające w pamięć obrazy z przepięknie i bardzo plastycznie opisanymi detalami. Mimo, iż wiadomo, że powieści są fikcją literacką, czytelnik łapie się na tym, że zaczyna wierzyć w te historię. Powieści są bogate w ogromną ilość wątków oraz postaci. Szczegółowo opisana genealogia rodu Mayfair, dodaje autentyczności. A Nowy Orlean, który z taka miłością opisuje Rice wydaje się na wyciągnięcie ręki, z tymi wspaniałymi, wielkimi posiadłościami i roślinami porastającymi altany i werandy.

Jak na czarownice przystało ród Mayfair skrywa mnóstwo tajemnic, niektórych naprawdę mrocznych. Kobiety dzięki Lasherowi do tej pory żyły dostatnio, ale ich życie dotykają, jak klątwa szaleństwo i przedwczesna śmierć. Cóż jeszcze dodać? Jest ciekawie – opowieść goni opowieść, historia – historię, a tajemnica – tajemnicę. Zdecydowanie nie ma mowy o nudzie, mimo iż obie części to prawie 900 stron.

Zapraszam wszystkich zainteresowanych  do odkrywania sekretów i tajemnic czarownic nowoorleańskiego rodu, we wspaniałym świecie wykreowanym przez [według mnie] doskonałą pisarkę. Mimo obszernej objętości książki czyta się bardzo szybko. Lashera naprawdę warto przeczytać. Nie jest to starta czasu, ale należy pamiętać o kolejności cyklu. Powieść trzyma w napięciu do ostatniej strony i  tylko czeka się na zakończenie i zamknięcie całej historii. Zdecydowanie polecam wielbicielom fantastyki i horrorów.

Książka bierze udział w wyzwaniach:

Czytam fantastykę, Czytelnicze igrzyska 2017, Dziecięce poczytania, Gra w kolory, Łów słów, Olimpiada czytelnicza, Przeczytam 52 książki w 2017 roku – 47,48/52, Przeczytam tyle, ile mam wzrostu – 2 + 2,1 = 16,2 cm, W 200 książek dookoła świata – Stany Zjednoczone, Wyzwanie biblioteczne – wariant 2, Wyzwanie czytelnicze 2017 – osoba, Z półki

7 komentarzy:

 1. Czytając Twoją recenzję, wiem że spodobają mi się te książki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie słyszałam o serii z czarownicami. Ciekawie się zapowiada.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam w swojej kolekcji kilka książek autorki jednak nie moge się przełamać by po którąś z nich sięgnąć. Chcę to w najbliższym czasie zmienić by mieć własne zdanie na temat twórczości Rice. Mogłabyś polecić mi coś na początek? (jesli nie mam w swoich zbiorach to zdobędę :) )

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie "Wywiad z wampirem". Jest to początek Kronik, mojej ulubionej serii. Erotyki proponowałabym na później, ale jeśli wolisz, to sugeruję "Belindę". Życzę miłej lektury 😏

   Usuń
 4. Tematyka tych książek mnie niestety zupełnie nie interesuje, ale drugi tom jak najbardziej zaliczam do zielonych.

  OdpowiedzUsuń