poniedziałek, 3 kwietnia 2017

Epidemia - Alex Kava

Autor – Alex Kava
Tytuł – Epidemia
Tytuł oryginału – Reckless Creed
Przekład – Katarzyna Ciążyńska
Wydawnictwo HarperCollins Polska
ISBN 978-83-276-2521-2

Okładka książki Epidemia

Epidemia to moje trzecie spotkanie, po Ostatecznym celu Mrocznym tropie, z twórczością amerykańskiej pisarki Alex Kavy. Kava zasłynęła z lepszych lub gorszych kryminałów i thrillerów psychologicznych. Serie, gdzie głównymi bohaterami są Maggie O’Dell i Ryder Creed stały się bestsellerami. W Epidemii spotykamy znów Maggie O’Dell, ale fabuła bardziej skupia się na treserze psów do zadań specjalnych Ryderze Creedzie i oczywiście jego psach.

Chicago. Młody mężczyzna Tony Briggs, uczestnik misji wojskowej, skacze z osiemnastego piętra luksusowego hotelu. Czy to możliwe, że był dotknięty stresem pourazowym, na który cierpią uczestnicy niebezpiecznych misji? Alabama. Młoda kobieta Izzy Donner zostaje znaleziona w rzece. Kieszenie jej płaszcza zostały wypełnione kamieniami. Dziewiętnastolatka była kiedyś narkomanką, ale wyszła na prostą. Co skłoniło ją do takiego drastycznego kroku? Dwa samobójstwa, dwie sprawy dla policji. Jednak szybko okazuje się, że obie osoby były zarażone zmutowanym wirusem ptasiej grypy.

Tylko czy to na pewno są samobójstwa? Być może komuś bardzo zależało, żeby tak to wyglądało. A może za tymi śmierciami stoi doktor Clare Shaw, która zajmowała się badaniem nad śmiertelnymi wirusami – a teraz zaginęła. Morderstwo upozorowane na samobójstwo często się zdarza i odsuwa, przynajmniej na jakiś czas, podejrzenia popełnienia przestępstwa. Czas dla treści tej powieści jest niezmiernie ważny. A z nieba zaczynają spadać całe stada ptaków…

Kava sięgnęła tym razem po temat, który jest aktualny od kilku lat. Ptasia grypa i jej wpływ na nas, ludzi. Groźba epidemii, czy nawet pandemii. Gdyby pojawiła się mutacja, która pozwoliłaby na przenoszenie choroby z ptaka na człowieka, a finalnie z człowieka na człowieka, nie byłoby dobrze i doprowadziłoby do plagi. Jednak miałam trochę inne oczekiwania jeśli chodzi o tę książkę. Spodziewałam się tytułowej epidemii, a co za tym idzie izolacji, zamkniętych sklepów, szkół, porzucanych mieszkań… Dostałam coś zgoła innego.

Epidemia jest książką, którą czyta się bardzo szybko. To na pewno zasługa lekkiego pióra pisarki, niezbyt skomplikowanej fabuły i krótkich rozdziałów. Nie miałam okazji czytać bardziej ambitnych powieści Kavy – tych z początków jej kariery pisarskiej. Ostateczny cel i Mroczny trop, które czytałam, to jedne z ostatnich jej powieści, a wtedy odnotowywano już spadek twórczy amerykańskiej pisarki.

Epidemia nie jest niczym błyskotliwym i pomysłowym, ale przyznaję, że czytało mi się sprawnie i nie nużyło. Nie jest to niestety książka, którą będzie się pamiętać po lekturze. I teraz już wiem dlaczego Kava ciągle przypomina, co wydarzyło się we wcześniejszych powieściach. Odpowiedź jest jedna, po prostu po odłożeniu książki, zapomina się o niej.

Lektura kolejnej książki Alex Kavy nie zaskoczyła mnie, nie powaliła na kolana i nie wbiła z wrażenia w fotel. Jeśli nie czytaliście wcześniejszych powieści autorki to myślę, że nie będziecie zawiedzeni. Epidemia zdecydowanie dla licznych fanów twórczości Kavy i wielbicieli powieści kryminalnych oraz thrillerów psychologicznych.

Dziękuję


Książka bierze udział w wyzwaniach:

ABC czytania – wariant 1, Czytelnicze igrzyska 2017, Na tropie, Olimpiada czytelnicza, Przeczytam 52 książki w 2017 roku – 42/52, Przeczytam tyle, ile mam wzrostu – 2 cm, W 200 książek dookoła świata – Stany Zjednoczone, Wyzwanie Czytamy nowości

3 komentarze:

 1. Nie wiem dlaczego, ale ubzdurałam sobie, że Alex Kava to mężczyzna. Dziękuję za wyprowadzenie z błędu. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie tylko Ty robisz ten błąd. To dość powszechne :)

   Usuń
  2. haha faktycznie... i mnie wyprowadziła Twoja recenzja z błędu :D Chyba czas w końcu przeczytać coś tej autorki :)

   Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za aktywny udział w moim wyzwaniu! Zapraszam do zabawy w kolejnych miesiącach ;)Podsumowanie wyzwania już niebawem na moim blogu razem z tropem na maj/czerwiec.

   Usuń