czwartek, 16 marca 2017

Siedem pierwszych przygód Rozalii Grozy - Justyna Bargielska

Autor – Justyna Bargielska
Tytuł – Siedem pierwszych przygód Rozalii Grozy
Biuro Literackie
ISBN 978-83-65125-29-3Z Justyną Bargielską, polską poetką i pisarką miałam już przyjemność i to trzy razy, przy okazji tomików poetyckich Nudelman, China shipping i Selfie na tle rzepaku. Siedem pierwszych przygód Rozalii Grozy to moje czwarte randez-vous z Bargielską, ale inną niż do tej pory znałam. Teraz jest to książka dla dzieci, choć śmiem przypuszczać, że nie tylko dzieci będą się świetnie bawić przy lekturze tejże.

Siedem pierwszych przygód Rozalii Grozy to zbiór siedmiu cudownych opowiadań dla naszych milusińskich. Przepięknie zilustrowana książka przez graficzkę związaną z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie, Patrycję Ochman.

Justyna Bargielska dała mi się poznać jako bardzo sprawna poetka, taka którą po przeczytaniu się pamięta. Teraz kolejny raz udowadnia swoją literacką klasę. Poetka zabiera nas do świata dziewięcioletniej dziewczynki Rozalii. Niech jednak nie zmyli was wiek bohaterki, bo książka zdecydowanie nie jest dla małych dzieci – mimo wielu pięknych ilustracji.
Kocham cię nie od dziś, Rozalio – powiedziała mama – ale dziś dam temu pełny wyraz (…) 
Przecież właśnie dałaś – odpowiedziała Rozalia. – Nawet pięć wyrazów. „Kocham”, „cię”, „nie”, „od” i „dziś”. Pięć pełnych wyrazów. Super, dzięki. Też cię kocham.
Bargielska stworzyła mądry zbiór opowiadań, które łączy tytułowa bohaterka. Nie brak tu ważnych tematów, po które często obawiają się sięgać autorzy literatury dziecięcej, takich jak śmierć, tożsamość czy absurdy codzienności. Przy okazji książka zachwyca swoją drugą, fantastyczną stroną, która z powodzeniem przeplata się z rzeczywistością. W taki sposób, razem z Rozalią, poznajemy syrenkę mieszkającą w szkole, pająka z autobusu, który opowiada jej pewną historię oraz obrazy i figurki, z którymi dziewczynka rozmawia.

W Siedmiu pierwszych przygodach Rozalii Grozy świat dziecka przenika się ze światem dorosłych. Stapia się w jedno tworząc ciekawą rzeczywistość, gdzie zostały bardzo dobrze nakreślone stosunki międzyludzkie. Bargielska jak widać jest świetnym obserwatorem życia w ogóle i to widać w jej wierszach, a także w tej książce dla dzieci starszych.

Autorka Nudelmana nie boi się słów i to widać. Pisze z rozmachem, stworzyła opowiadania pełne zwrotów akcji, świeże, bez ograniczeń. Dziecięca bohaterka jest bardzo rezolutna, choć zdarza jej się brać zbyt dosłownie to co mówi do niej mama. Jej codzienność jest niby zwyczajna, ale też niezwykle interesująca.
ograniczenie jest w słowie „jest”, w „nie ma” nie ma ograniczeń…
Te słowa zaczerpnięte z tomiku Nudelman mogą ilustrować to, co dzieje się w życiu dziewięciolatki. Rozalia wszak nie odczuwa ograniczeń.

Zbiór opowiadań Siedem pierwszych przygód Rozalii Grozy zdecydowanie polecam starszym dzieciom i ich rodzicom. Rewelacyjny zbiór świetnych przygód do przeczytania i do przeżycia.

Dziękuję

Książka bierze udział w wyzwaniach:

Czytam, bo polskie, Czytelnicze igrzyska 2017, Dziecięce poczytania, Olimpiada czytelnicza, Przeczytam 52 książki w 2017 roku – 35/52, Przeczytam tyle, ile mam wzrostu – 1,5 = 22,5 cm, W 200 książek dookoła świata – Polska, Wyzwanie Czytamy nowości, Wyzwanie czytelnicze 2017 – liczba i osoba

6 komentarzy:

 1. Rodzicem nie jestem, ale starszym dzieckiem (nawet bardzo starszym :D) jak najbardziej, więc sama z ciekawością zerknęłabym do tego zbioru. Pozdrawiam serdecznie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I na pewno będziesz się świetnie bawić. Życzę przyjemnej lektury :)

   Usuń
 2. Jakoś nie przekonuje mnie ta pozycja... Ale kto wie być może w trakcie czytania by mnie zaciekawiła :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię czytać książki dla dzieci ponieważ często są to książki bardzo interesujące i mogę w nich znaleźć ciekawe tematy, no i zazwyczaj przyjemnie się je czyta. Jednak ta akurat nie ciągnie mnie do siebie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda, bo przygody Rozalii są naprawdę bardzo interesujące.

   Usuń