czwartek, 23 marca 2017

Dzielnica występku - Mario Vargas Llosa

Autor – Mario Vargas Llosa
Tytuł – Dzielnica występku
Tytuł oryginału – Cinco esquinas
Przekład – Marzena Chrobak
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
ISBN 978-83-240-4344-6

Druga książka, po Fioletowym hibiskusie, po którą sięgnęłam przez [a może dzięki] wyzwanie czytelnicze Książkowa podróż.

Mario Vargas Llosa, peruwiański pisarz, dziennikarz, myśliciel, polityk, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 2010 roku za odwzorowanie struktur władzy i stanowcze, wyraziste obrazy indywidualnego oporu, buntu i porażek jednostki.
Media – seks – polityka – mroczny trójkąt, w który uwikłany może zostać każdy. 
Jedno zdjęcie wystarczy, by wywołać burzę.
Dzielnica występku to najnowsza powieść ponad osiemdziesięcioletniego już peruwiańskiego pisarza pełna tego, za co tak bardzo cenimy twórczość Vargasa Llosy: skandale, rozgrywki polityczne, zderzenie bogactwa z nędzą oraz trochę [no, może trochę więcej niż trochę] erotyki. Jak zwykle widać zainteresowanie i zaangażowanie Llosy obecnymi sprawami świata, a Peru przede wszystkim.

Quique jest bogatym człowiekiem interesu i prowadzi idealne, wydawałoby się, życie w Limie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Ma wszystko, co do szczęścia potrzebne, wspaniałą i piękną żonę, grono zaufanych przyjaciół, kwitnący biznes. Czy możliwe jest, że w jednej chwili wszystko może się skończyć?

Rolando Garro jest szefem największego brukowca w mieście i to on odwiedza biznesmena. Garro przynosi ze sobą kopertę, w której znajdują się zdjęcia mogące zniszczyć wszystko, na co pracował do tej pory Quique. Rozmowa nie przynosi zadowalającego efektu, wskutek czego kompromitujące zdjęcia zostają opublikowane, a mężczyźni znikają w nieodgadnionych okolicznościach.
Chorobliwa ciekawość jest najpowszechniejszą przywarą, jaka istnieje (…) We wszystkich narodach i we wszystkich kulturach. Ale szczególnie tu, w Peru (…) Jesteśmy krajem plotkarzy. Chcemy znać sekrety innych ludzi, a najchętniej te łóżkowe (…) Wtykać nos w intymne sprawy znanych osób. Możnych, słynnych, ważnych. Polityków, przedsiębiorców, sportowców, śpiewaków i tak dalej.
Mówi wam to coś. Ten cytat daje do myślenia. Wszyscy bez względu na kolor skóry, narodowość, wiek czy płeć jesteśmy w rzeczy samej tacy sami. Jesteśmy wścibskimi istotami, które [niestety] potrafią cieszyć się cudzym nieszczęściem. Jesteśmy chorobliwie ciekawscy i w taki sposób nakręcamy tę wielką machinę zwaną mediami.

Mario Vargas Llosa przedstawia w Dzielnicy występku walkę o władzę, politykę i skandale, elity i żebraków, dziennikarzy bulwarówek całkowicie pozbawionych skrupułów i żerujących na ludzkim nieszczęściu, korupcję i bezduszność. A wszystko to okraszone namiętnością, demoralizacją i wyuzdanym seksem.

Wielowątkowa powieść peruwiańskiego noblisty, noblisty który ciągle zachwyca lekkością pióra. Dzielnica występku intryguje i wciąga, a lektura jej zajmuje naprawdę niewiele czasu, ale przecież nie jest to jakieś obszerne dzieło. Dwieście osiemdziesiąt stron – po prostu bierzesz, czytasz i odkładasz, ale nie zapominasz.

Zdecydowanie polecam Dzielnicę występku wszystkim czytelnikom [bo Llosę warto czytać, warto poznawać], choć z góry wiem, że nie każdemu ta powieść przypadnie do gustu. Ja jednak czuję się w pełni usatysfakcjonowana.

Książka bierze udział w wyzwaniach:
ABC czytania – wariant 1, Czytelnicze igrzyska 2017, Książkowa podróż, Olimpiada czytelnicza, Przeczytam 52 książki w 2017 roku – 37/52, Przeczytam tyle, ile mam wzrostu – 2,5 = 27,5 cm, W 200 książek dookoła świata – Peru, Wielkobukowe wyzwanie, Wyzwanie biblioteczne, Wyzwanie Czytamy nowości, Wyzwanie czytelnicze 2017 - miejsce


4 komentarze:

 1. Gratuluję zaliczenia wyzwania. :)

  Co do twojego pytania co sądzę czy lepiej mieć w miarę stałą pogodę czy zmieniające się pory roku... Ja nie sądzę, ja wiem, co ja wolę bo mieszkałem w Indonezji. I wolę zmieniające się pory roku. Moi znajomi niezmiennie deklarują, że chcieliby mieszkać w kraju gdzie zawsze jest ciepło, ale cóż... Nie mieszkali dotychczas w takich krajach, więc im wybaczam. ;)

  Z Indonezji (Środkowa Jawa, lub ostatnie dni - Dżakarta) wróciłem w pewien sierpniowy dzień lata temu, gdy była duchota, upały, 27+ stopni wieczorem na dworze. Znajoma - narzekała na duchotę i upał. Ja się cieszyłem, że było chłodno i miałem czym oddychać. Znajomi w Indonezji potrafili narzekać, że zimno gdy było 25 stopni. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za tak wyczerpującą odpowiedź :) Prawdę mówiąc to musiało być ciekawe doświadczenie, takie mieszkanie w całkowicie odmiennym pod każdym względem miejscu.
   Dziękuję również za zaliczenie marcowego wyzwania.

   Usuń
 2. A ja chętnie bym po nią sięgnęła po przeczytaniu powyższego tekstu :)

  OdpowiedzUsuń