wtorek, 18 marca 2025

Latarnik - Henryk Sienkiewicz

 

Henryk Sienkiewicz

Latarnik

Wydawnictwo Powergraph

ISBN 978-8367845-71-7


Czy mamy tu jakichś wielbicieli Henryka Sienkiewicza? Ze wszystkich polskich noblistów z nim mam chyba najmniej po drodze, a przeczytałem całkiem sporo, choć nie wszystko. Wszystko za sprawą polskiego systemu oświaty, który za wszelką cenę raczył kilka pokoleń Polaków obowiązkowymi Sienkiewiczami na każdym etapie edukacyjnym. Moja sympatia do twórczości autora Quo vadis malała odwrotnie proporcjonalnie do mojego wieku. Wśród książek za długich, trochę anachronicznych, przegadanych lub przeopisanych, a nawet tych, które trudno dziś czytać, jest jedna drobina, która nie straciła zbytnio na aktualności.


Przypomnienie o Latarniku, noweli poznawanej w szkole podstawowej, na rozpoczęcie serii Kiedyś przeczytam wydaje mi się bardzo trafne. Tekst niby bardzo dobrze i powszechnie znany, niezwykle krótki i wymęczony na lekcjach języka polskiego, a jednak jak często czytany bezrefleksyjnie albo znany w streszczeniu (uwierzcie, że to nie są odosobnione przypadki!) może zostać przeczytany od nowa, świadomie, z własnego wyboru. Ważna wydaje mi się także oprawa graficzna - minimalistyczna, elegancka okładka w płóciennej oprawie i miły w dotyku papier stanowią zgoła inne doświadczenie czytelnicze niż budżetowe wydania lektur na najgorszej jakości papierze. Latarnik, muszę przyznać, mimo mej niechęci do Sienkiewicza, czyta się nieźle, ma wartość i niesie przesłanie.


Jest coś współczesnego w historii Skawińskiego, na co zwraca uwagę w posłowiu Aneta Korycińska, czyli znana z internetu Baba od polskiego. Problem uchodźctwa, emigracja zarobkowa, odnalezienie się na obczyźnie i tęsknota za ojczyzną także teraz, a może zwłaszcza teraz, stanowią tematy aktualne, a treść nie zestarzała się mocno, nadal jest jak najbardziej czytalna. Zawsze podobał mi się koncept pracy latarnika - pomysł dość szalony i czyniący szalonymi tych, którzy się na tę fuchę decydowali; lubię skręcić w tym kierunku podczas lekcji i porozmawiać o latarniach oraz ich mieszkańcach.


Ładnie zapowiada się ta klasyczna seria od Powergraphu, kolejne tytuły zachęcają - od bardzo szkolnych Kochanowskich, Słowackich czy Wyspiańskich, po nieoczywiste Żmichowską czy Reymonta. Będę wypatrywał.


niehalo

Dziękuję



Latarnik - Henryk Sienkiewicz do kupienia na Bonito


W ramach wyzwań: Przeczytam 120 książek w 2025 roku – 29/120; Przeczytam tyle, ile mam wzrostu – 1,3 cm; 76 stron; Wielkobukowe okładkowe bingo – minimalizm; Wielkobukowe albo-albo – polska klasyka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz