piątek, 14 marca 2025

Poezja w odcinkach. Wiersze w czasach Netflixa - Joanna Roszak

 

Joanna Roszak

Poezja w odcinkach. Wiersze w czasach Netflixa

Biuro Literackie

ISBN 978-83-67706-25-4


Jak często w serialach lub filmach wyłapujecie cytat, fragment wiersza albo nawet cały? Czy zwracacie uwagę na to, jak te sceny na Was działają? To intrygujące, jak oddziałuje poezja na widza dzieła audiowizualnego, jak na odbiór wiersza wpływają muzyka, ładny kadr i wytrenowany aktorski głos. Temu zagadnieniu przygląda się Joanna Roszak w książce Poezja w odcinkach. Wiersze w czasach Netflixa.


Eseje składające się na książkę dotyczą różnego rodzaju wykorzystania poezji w filmach i serialach, a autorka skupia się przede wszystkim na najnowszych produkcjach, dostępnych na platformach streamingowych, których Netflix ma być symbolem. Roszak wskazuje, że pojawienie się wierszy w popularnych produkcjach może stanowić skuteczny sposób na walkę ze strachem przed poezją, o czym wspomniała w rozmowie z Olą Kołodziejczak (Rekordy z poezją, rozmowa dostępna na stronie wydawnictwa): “[...] filmy i seriale mogą przyjść z pomocą w wydostawaniu się z metrofobii. Bo skoro czyta bohater czy bohaterka mojego ulubionego filmu… Ciekawiło mnie i dlatego zaczęłam pisać tę książkę, jak te dwa uniwersa – filmowo-serialowe i poetyckie – schodzą się, współwystępują”.


Dla mnie książka Joanny Roszak była nie tylko spojrzeniem na poezję z zupełnie innej perspektywy, pod kątem innego języka, ale chyba przede wszystkim wspaniałym zbiorem poleceń, zarówno produkcji filmowych, jak i poetek i poetów, których do tej pory nie znałem, m.in. Mahmuda Darwisza, którego zbiór wierszy wydała niedawno WBPiCAK. Korzyść lektury Poezji w odcinkach… wydaje mi się zatem dwojaka i dla każdej z nich warto po tę pozycję sięgnąć. Tym bardziej, że autorce nie można odmówić erudycji, a jednocześnie eseje są napisane naprawdę przystępnie.


niehalo

Dziękuję




Joanna ROSZAK poezja w odcinkach. Wiersze w czasach Netflixa do kupienia na Bonito


W ramach wyzwań: Przeczytam 120 książek w 2025 roku – 27/120; Przeczytam tyle, ile mam wzrostu – 1,6 cm; 230 stron; Pod hasłem - E; Trójka e-pik – marcowy kalendarz świąt nietypowych – Międzynarodowy Dzień Poezji (21 marca)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz