piątek, 13 sierpnia 2021

Morderczynie i psychopatki - Nahlah Saimeh

 

Nahlah Saimeh

Morderczynie i psychopatki

Szokujące historie z praktyki psychiatry sądowego

Grausame Frauen

przełożył Viktor Grotowicz

Wydawnictwo MUZA

ISBN 978-83-287-1711-4

Nahlah Saimeh jest doktorem medycyny, specjalistką w dziedzinie psychiatrii i psychoterapii, związaną z różnymi klinikami psychiatrii sądowej. Od trzynastu lat pracuje na stanowisku dyrektora medycznego największej takiej kliniki o zaostrzonym rygorze w Republice Federalnej Niemiec. Jako biegła specjalizuje się w wydawaniu opinii w sprawach dotyczących przestępstw popełnianych przy użyciu przemocy oraz przestępstw seksualnych, ocenia poczytalność sprawców i sporządza prognozy dotyczące ryzyka zagrożenia z ich strony.


Jak to możliwe, że kobieta zabija własnego męża? Dlaczego świadomie pozostawia swoje dziecko na pastwę brutalnego partnera? Dlaczego go nie chroni, a czasem przyczynia się do jego śmierci?

Co sprawia, że kobiety zadają ogromny ból innym ludziom, a nawet odbierają im życie? Czy istnieją wzorce przestępstw typowo żeńskich?


Na te pytania będzie się starała znaleźć odpowiedzi doktor Saimeh w swojej najnowszej książce Morderczynie i psychopatki. Szczerze mówiąc to sięgnęłam po ten tytuł z ciekawości, bo po tym co dzieje się na świecie i „na naszym podwórku”, krew się ścina w żyłach. Nie trzeba czytać raportów lekarzy psychiatrów. Wystarczy włączyć telewizor w porze jakichś wiadomości, które coraz częściej przypominają kronikę kryminalną.


Podtytuł mówi o szokujących historiach, ale mnie nie były w stanie one zszokować. Za dużo się widzi i słyszy zła, które dzieje się wokół. Jednak zastanawiające jest to, że kobiety są zdolne do niektórych czynów. Kobiety, które w społeczeństwie uchodzą za bardziej empatyczne od mężczyzn; bardziej opiekuńcze i łagodne. Ale czy takie są faktycznie? Dziewczęta czy młode kobiety gorzej się zachowują w grupie, gdzie przewaga jest płci przeciwnej; są głośniejsze i bardziej agresywne.


Zainteresowanie, jakim cieszy się przestępczość kobieca, jest z pewnością związane z tym, że występuje ona statystycznie rzadziej i stanowi zaprzeczenie tradycyjnego podziału ról, a także ponieważ czyny te są z reguły dokonywane w ramach specjalnych stosunków między sprawcą i ofiarą, a więc zawierają silne komponenty emocjonalne. Dużą rolę odgrywa również kwestia naszego głęboko zakorzenionego wyobrażenia o „nienaturalności” żeńskiej agresji. Ale ta agresja istnieje, tyle że nie zawsze znajduje odbicie w prawie karnym.


Nahlan Saimeh przybliża nam sylwetki ośmiu kobiet, które zostały skazane za różne przestępstwa na terenie Niemiec. Krótko przedstawia samą zbrodnię, bardziej skupiając się na psychice oskarżonych. Jako psychiatra pokazuje nam jak to w ogóle możliwe, że do tego doszło. Grzebie w przeszłości tych ośmiu kobiet, szukając tam odpowiedzi na pytanie: dlaczego zabiła, znęcała się, nie widziała, etc.? I w każdym przypadku dochodzi do wniosku, że te okropności, których się dopuściły skazane, mają ścisły związek z tym, co działo się z nimi lata wcześniej. Często są to osoby z rodzin patologicznych, wykorzystywane seksualnie, poranione psychicznie jako dzieci. Jednak to nie usprawiedliwia ich czynów w późniejszym czasie.


Morderczynie i psychopatki to rzetelnie napisany reportaż, który czyta się z dużym zainteresowaniem. Nie oczekujcie jednak po tej publikacji krwawych i okropnych opisów. Autorka skupia się na tym, co znajduje się w kręgu jej zawodowych zainteresowań – na psychice. Dlatego uważam, że nie jest to książka dla każdego czytelnika. Pamiętać należy, że nie jest to fikcja literacka tylko rzeczywistość, choć nazwiska i miejsca zostały celowo zmienione.


Książkę czyta się bardzo dobrze i mimo fachowych nazw, bez większych przeszkód. Uważam, że zagłębienie się w czyjąś psychikę jest bardzo interesujące, więc reportaż Saimeh szczerze polecam.


monweg

Dziękuję



Książka bierze udział w wyzwaniach:

Przeczytam 120 książek w 2021 roku – 97/120; Mierzę dla siebie – 2,2 cm; 304 stron; Pod hasłem

3 komentarze: