czwartek, 1 kwietnia 2021

Rozgrywka - Allie Reynolds

 

Allie Reynolds

Rozgrywka

Shiver

z angielskiego przełożył Robert Waliś

Wydawnictwo Albatros

ISBN978-83-8215-375-0

Gdy grupa przyjaciół spotyka się w opuszczonym schronisku wśród górskich szczytów, rozpoczyna się mordercza gra.

 

Allie Reynolds to brytyjska snowboardzistka i pisarka. Przez pięć sezonów brała udział w zawodach we Francji, Szwajcarii, Austrii i Kanadzie. Później wymieniła snowboard na deskę surfingową i wyjechała na Gold Coast w Australii. Jej opowiadania były publikowane w magazynach dla kobiet w Wielkiej Brytanii, Australii, Szwecji i RPA. Rozgrywka to jej debiutancka powieść.


Mrożący krew w żyłach thriller, w którym ośrodek w Alpach staje się prawdziwym escape roomem. Nikt się stąd nie wydostanie dopóki nie rozwiąże zagadki. A nawet jeśli mu się uda, nie wiadomo, czy przeżyje.

 

Na kartach Rozgrywki spotykamy piątkę bohaterów, którzy mają spędzić miły weekend w Alpach. Nie widzieli się dziesięć lat i na pewno będą mieli sobie dużo do opowiedzenia. Wtedy spędzili trochę czasu w tym samym ośrodku, do którego trafiają teraz. Wtedy była ich szóstka. Jedna osoba – Saskia, nigdy nie opuściła Alp, uwięziona przez „żarłoczny” lodowiec.


Reynolds zastosowała dwie ramy czasowe, dzięki temu możemy obserwować bohaterów obecnie i dziesięć lat wcześniej. Szybko dochodzimy do wniosku, że sport na najwyższym poziomie to nie tylko szczęście, treningi, pot, ale też spryt i niestety zbyt często chwyty poniżej pasa. Żeby wygrać zawodnicy są w stanie zrobić dosłownie wszystko. A tematem książki są zmagania snowbordzistów. I lepiej mi uwierzcie, nie będzie tylko o sporcie, choć on jest ważny. Spotkanie po latach też nie zapowiada się tak, jak każdy by się spodziewał.


Główną bohaterką powieści jest Milla Anderson, dla której sport znajduje się na pierwszym miejscu; zdolna, zadziorna, nieustępująca nawet facetom. Wzdycha do Curtisa, brata swojej największej rywalki. Curtis Sparks, trzykrotny mistrz w kategorii half-pipe; uzdolniony, podziwiany, perfekcjonista. Saskia Sparks, największa rywalka Milli, przebiegła i nie grająca czysto. Brent Bakshi trzyma się zasady, której sentencję ma wytatuowaną: idź na całość, albo idź do domu. Dale Hahn, ekscentryczny, zdecydowany i bogaty. Heather Hahn, jako jedyna nie jeździ na snowboardzie; po latach wyszła za Dale’a. Szóstka bohaterów, z których obecnie pozostała piątka. Każdy skrywa jakąś tajemnicę. Każdy z nich chciał zemścić się na Saskii. Ale kto jest winny jej zniknięcia?


Rozgrywka to świetny debiut i rewelacyjny thriller. Momentami czułam się jakbym znalazła się pod wodą, albo pod śniegiem i nie mogła zaczerpnąć powietrza. A wszystko tak dobrze się zaczęło. Spotkali się u podnóża góry, na której znajduje się ośrodek treningowy. Mimo że znajomi, to jakoś bardzo obcy sobie ludzie. Później giną im telefony komórkowe, uniemożliwiając kontakt ze światem. Gaśnie światło. Najwyraźniej ktoś się z nimi bawi, ale to wcale nie jest zabawne. A do tego „ktoś” wyłącza” wyciąg. Są uwięzieni. Co jeszcze może się zdarzyć? Kto ich zaprosił na ten weekend wspomnień? Czy wszyscy wyjdą z tego cało?


Gdy odłożyłam książkę i zaczerpnęłam powietrza powiedziałam do męża: ale dobre to było! Uwielbiam takie thrillery, kiedy nie mam się do czego przyczepić; gdzie akcja momentami zwalnia, by za chwilę przyspieszyć. Uwielbiam gdy klimat trwogi, zdenerwowanie bohaterów i mrok wypływający z kart przywiera do mnie, oblepia. I jeszcze raz uwielbiam, gdy mam ciarki na całym ciele. Tak jest w przypadku Rozgrywki. Jeśli macie ochotę na naprawdę rasowy thriller, po którym będziecie się obracać na najcichszy dźwięk i wpadać w lekką panikę, gdy na chwilę zgaśnie światło, to powieść Allie Reynolds jest dla was. Ja zamierzam śledzić karierę pisarską Brytyjki, mając nadzieję na kolejne równie dobre książki.


monweg

Dziękuję

Książka bierze udział w wyzwaniach:

Przeczytam 120 książek w 2021 roku – 36/120; Mierzę dla siebie – 3,4 cm; 415 stron; Pod hasłem (thriller, góry); Trójka e-pik – wehikuł czasu; Wielkobukowe bingo – silna kobieca bohaterka; Mini bingo – thriller; Bezsenne bingo – miejsce akcji: góry

2 komentarze: