niedziela, 24 marca 2019

Amelka Kieł Bal Barbarzyńców & Amelka Kieł i Władcy Jednorożców - Laura Ellen Anderson


Laura Ellen Anderson
Amelka Kieł i Bal Barbarzyńców
Amelia Fang and the Barbaric Ball
Amelka Kieł i Władcy Jednorożców
Amelia Fang and the Unicorn Lords
Przekład – Maria Jaszczurowska
Wydawnictwo Literackie
ISBN 978-83-08-06568-6
ISBN 978-83-08-06816-8Myślałam, że o wampirach do tej pory napisano już wszystko (no prawie wszystko). O jakże się pomyliłam. Autorzy sięgali po tematy wampiryczne od dawna. Wampiry były różne i zależało to tylko od wyobraźni ich twórców: straszne, powodujące szybsze bicie serca ze strachu; pociągające i niewyobrażalnie piękne; chodzące i niechodzące za dnia; świecące w promieniach słońca. W większości przypadków były jednak tak zniewalająco atrakcyjne, że wielu śmiertelników marzyło o tym, aby zostać ukąszonym. Jednak tego, co zaserwowała Laura Ellen Anderson się nie spodziewałam.

Laura Ellen Anderson to nagradzana i ceniona autorka i ilustratorka książek dla dzieci. Zaczynała od tworzenia ilustracji, m.in. do popularnej serii Wojna czarownic. Seria o Amelce Kieł została przetłumaczona na 17 języków, a zachwyceni czytelnicy z różnych krajów i kontynentów piszą do autorki z prośbą o kolejne tomy.

Może zadajecie sobie teraz pytanie, dlaczego pisałam o wampirach. Otóż odpowiedź jest prosta. Amelka Kieł jest wampirką, co nie jest takie częste w literaturze dziecięcej. Książka o wampirach dla dzieci? A dlaczego nie. Skoro są o wróżkach to mogą być też o wampirach, a zwłaszcza jednej absolutnie cudownej wampirce.

Zapraszam do Nokturnii w Królestwie Mroku. To tutaj mieszka Amelka. Jak na dziesięciolatkę przystało lubi się bawić, a najbardziej ze swoimi przyjaciółmi: Dyńką, Florką i Kostkiem. Dziwne miejsce Nokturnia. W najbliższym sąsiedztwie Pałacu znajduje się Główne Cmentarzysko i Skamieniały Las. Na uwagę zasługują inne „atrakcje”, np.: Rozklekotane Osiedle, Wodospad Żabinóżka, Ropuszy Most czy Sala do zombie jogi.

Nie mniej oryginalni są bohaterowie tej opowieści dla dzieci od 6 do 106 lat. Amelka, bardzo sympatyczna wampirka; Dyńka – czym jest Dyńka? Chyba najbardziej przypomina pieska, ale kto to wie?; Florka Kudłacz, rzadko spotykany gatunek yeti; Kostek Ponurak, nie trudno się domyślić – dodam tylko, że jego matką jest Kostucha. Jest jeszcze domowy duch, Buuu, który uwielbia gotować.

Właśnie ma się odbyć doroczny Bal Barbarzyńców, którego organizacją zajmuje się matka Amelki. Wydarzeniem tegorocznego Balu jest pojawienie się króla Vladimira wraz synem, księciem Tadżinem, a sam książę ma od tego momentu stać się jednym z uczniów Akademii Katakumb. Nie polubicie rozwydrzonego i nieuprzejmego Tadżina – przynajmniej na początku. Ale więcej nie zdradzę, by nie zabierać wam przyjemności z czytania. Uchylę tylko rąbka tajemnicy – potrawy serwowane na Balu są cudownie obrzydliwe, że wspomnę panierowane strupy czy sok wyciskany spod pachy... ble.


W drugiej części Amelka, Florka, Kostek i Dyńka wraz z Tadżinem i jego ojcem udają się w miejsce, które każdego mieszkańca Norkturnii może przyprawić o palpitację serca. Nasi bohaterowie wyprawiają się do Królestwa Światła, gdzie aż roi się od przyjemnych nazw różnych miejsc, aby odnaleźć mamę Tadżina. Należy wszak pamiętać, że uważają oni za coś absolutnie odrażającego, brokat, jednorożce i migoczące wróżki, a lukier jest po prostu obrzydliwy. Nasuwa się pytanie, czy uda się naszym mrocznym bohaterom ta wyjątkowa niebezpieczna wyprawa? Czy odnajdą matkę księcia Tadżina, która okazuje się być najprawdziwszą wróżką? Jak odnajdą się w miejscu tak różnym od Królestwa Mroku? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w drugiej części przygód Amelki Kieł.

Obie książeczki oderwały mnie na chwilę od rzeczywistości. Bawiłam się wyśmienicie. Styl Laury Ellen Anderson jest lekki i przyjemny, opisy wspaniałe, a ilustracje w stylu Tima Burtona po prostu cudowne. Zabawne, wspaniałe opowieści z morałem, gdzie przyjaźń jest wartością bezwzględną. Książki dla dzieci? Tak, ale nie tylko. Tego typu literatura nie zna wieku i dlatego z całego serca serię o Amelce Kieł szczerze każdemu polecam.

DziękujęKsiążki biorą udział w wyzwaniach:
Akcja 100 książek w 2019 roku – 30, 31/120, Czytamy nowości, Olimpiada czytelnicza – 224 + 240 stron, Mierzę dla siebie – 1,7 + 1,8 cm, W 200 książek dookoła świata – Wielka Brytania, Wyzwanie maobmaze – książka dla dzieci

6 komentarzy:

 1. Słyszałam już wiele dobrego o tych książkach i na pewno po nie sięgniemy gdy córka trochę podrośnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zachęcające. Sprezentuję je siostrzenicy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie wyszła trzecią część, więc najlepiej od razu całą trylogię kupić 😆

   Usuń
 3. Ja się chętnie skuszę, choć wampiry to nie moja kategoria bohaterów. Ale wampirka... czemu nie?

  OdpowiedzUsuń