czwartek, 14 marca 2019

Infekcja - Graham Masterton


Graham Masterton
Infekcja
Plague of the Manitou
Cykl – Manitou (tom 6)
Przekład – Piotr Kuś
Wydawnictwo Albatros
ISBN 978-83-8125-359-8Graham Masterton, popularny angielski pisarz, urodzony w Edynburgu. Po ukończeniu studiów pracował jako redaktor w miesięczniku Mayfair i angielskim wydaniu Penthouse'a. Autor licznych horrorów, romansów, powieści obyczajowych, thrillerów oraz poradników seksuologicznych. Zdobył Edgar Allan Poe Award, Prix Julia Verlanger i był nominowany do Bram Stoker Award. Debiutował w 1976 roku horrorem Manitou. Jego dorobek literacki obejmuje ponad 80 książek – powieści i zbiorów opowiadań. Sławę przyniosły mu cykle: Rook, Manitou, Wojownicy nocy, Katie Maguire.

Infekcja jest szóstą książką należącą do najsłynniejszego cyklu horrorów Grahama Mastertona, pt. Manitou, do którego należą: Manitou, Zemsta Manitou, Duch zagłady, Krew Manitou, Armagedon. Wspólnym bohaterem tego cyklu jest jasnowidz Harry Erskine, który zmierza się z najokrutniejszym z indiańskich demonów Misquamacusem.

Nie jestem znawcą od Mastertona i nie bardzo wiedziałam czego się spodziewać, ale horror od czasu do czasu, jest dobry na wszystko. I tak, nie znając wcześniejszych tomów cyklu trafiłam na Infekcję i nie żałuję nawet jednej sekundy przy niej spędzonej. Teraz muszę uderzyć do biblioteki i wypożyczyć wcześniejsze części – tak mi się spodobało.

Masterton ułożył fabułę dwutorowo. Naprzemiennie towarzyszymy dwójce bohaterów: Harry'emu Erskinowi i Annie Grey, przenosząc się z Saint Louis do Miami, a w końcu do Los Angeles.

Anna Grey jest profesorem wirusologiem i pracuje w szpitalu w Saint Louis. Prywatnie wiedzie spokojne i dostatnie życie ze swoim partnerem, Davidem. Do szpitala, w którym pracuje trafia pacjent cierpiący na nieznaną nikomu chorobę, objawiającą się nagłymi wyrzutami krwi, wysoką gorączką i widocznymi omamami. Szybko okazuje się, że tajemnicza choroba zaczyna przybierać rozmiary epidemii, a na dodatek w ten sposób umiera jej ukochany, David.

Harry Erskine mieszka kątem u przyjaciela i robi to, w czym jest dobry – przepowiada przyszłość znudzonym i nieprzyzwoicie bogatym klientkom. Jednak posądzony o kradzież musi opuścić słoneczną Florydę. Wyjazd jest mu nawet na rękę. W nocy nawiedziły go „duchy” trzech zakonnic, a ksiądz który chciał mu pomóc został opętany i odgryzł sobie... Z resztą sami się przekonacie. Zdaje sobie sprawę, że czeka go kolejne, wątpliwej przyjemności, spotkanie z Misquamacusem. Tylko czy demon będzie go prześladował w kolejnym miejscu?


Dwoje bohaterów, którzy wydają się nie mieć ze sobą nic wspólnego. Ale jednak coś ich łączy. To tę dwójkę wybrał demon, żeby przestrzec mieszkańców Stanów Zjednoczonych przed atakiem, który zapowiada błyskawiczne unicestwienie ludzkości kraju. Losy Anny i Harry'ego splatają się w Los Angeles. Teraz już wiedzą, że muszą połączyć siły aby walczyć z zagrożeniem. A duchy wymordowanych ponad trzysta lat temu Indian szykują ludziom nieuchronną apokalipsę. Nie będzie łatwo pokonać synów Misquamacusa, demona Gressila, zastępy sióstr w habitach roznoszących zarazę, a nawet samą matkę Joannę od Aniołów.

Infekcja to mistrzowsko wykreowany horror. Walka dobra ze złem jest częstym tematem, po który sięgają twórcy filmowy i pisarze. To motyw, który może się wydawać mocno ograny, ale mnie się wydaje, że ciągle się sprawdza. Masterton serwuje czytelnikom ciężki, mroczny klimat i grozę w najczystszej postaci. Jest strasznie, bardzo krwawo i obrzydliwie. Powieść trzyma w napięciu, wciąga i sprawia, że kartki w książce umykają w tempie błyskawicznym.

Jest to, jak napisałam wcześniej, moje pierwsze spotkanie z twórczością Mastertona. Bardzo udane spotkanie. Nie wiem jeszcze czy angielski pisarz zostanie jednym z moich ulubionych, ale istnieje taka szansa.

Podsumowując – demony, duchy, siostry zakonne, pluskwy, fontanny krwi, smród i tysiące umarłych. Potrzebujecie jeszcze czegoś, żeby sięgnąć po te książkę? Dodam tylko jedno – polecam.

Dziękuję

Książka bierze udział w wyzwaniach:
Akcja 100 książek w 2019 roku – 27/120, Czytamy nowości, Oflagowani – czarny, Olimpiada czytelnicza – 384 stron, Mierzę dla siebie – 2,8 cm, W 200 książek dookoła świata – Wielka Brytania, Wyzwanie maobmaze - horror

4 komentarze:

 1. O autorze słyszałam, ale nie mialam jeszcze okazji czytać książek. Jestem ciekawa tej pozycji. Rozejrze się za nią.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do tej pory też nie czytałam. Chyba byłoby dobrze cały cykl "Manitou" przeczytać :)

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Właśnie zamierzam zapisać się w bibliotece na wszystkie pięć części tego cyklu :)

   Usuń