niedziela, 16 października 2016

Magija współczesna: Dwanaście lekcji Wysokiej Sztuki Magicznej - Donald Michael Kraig

Autor – Donald Michael Kraig
Tytuł – Magija współczesna: Dwanaście lekcji Wysokiej Sztuki Magicznej
Tytuł oryginału – Modern Magick: Twelve Lessons in the High Magical Arts
Przekład – Maciej Lorenc i Adam Kościuk
Wydawnictwo Illuminatio
ISBN 978-83-62476-05-3

Magija współczesna. Dwanaście lekcji wysokiej sztuki magicznej - Kraig Michael
Od ponad dwóch dekad „Magija współczesna” to najpopularniejszy i najbardziej kompletny podręcznik do nauki magiji ceremonialnej, jaki kiedykolwiek opublikowano. Dziesiątki tysięcy adeptów sztuki magicznej z całego świata korzystało z tej książki jako z podstawowego praktycznego przewodnika po świecie magiji.
Magia to ogół wierzeń i praktyk opartych na przekonaniu o istnieniu sił nadprzyrodzonych, które można opanować za pomocą odpowiednich zaklęć i określonych czynności. Co tu dużo gadać. Prawie każdy z nas w skrytości ducha marzy lub marzył o tym, żeby umieć choć trochę czarować. Chociażby wiedzieć co inni myślą, czy też wiedzieć gdzie coś się dzieje, gdy nas tam nie ma. Od dziecka wyobrażamy sobie, że otrzymamy w wieku jedenastu lat list z Hogwartu, jak tytułowy bohater cyklu powieści Joanne Kathleen Rownling, Harry Potter.
Czym jest magija? Zadaj to pytanie dziesięciu osobom, a otrzymasz dziesięć odmiennych odpowiedzi.
Chcemy być czarownicami, czarodziejami, czy magami. Pragniemy umieć ujarzmić żywioły, odpędzać złe duchy, bronić się przed klątwami, potrafić zrobić ochronny amulet. Ja najbardziej chciałabym posiadać pelerynę niewidkę, ale nie wiem czy na dobre by mi to wyszło. Czasem lepiej jest nie wiedzieć.

Magija współczesna to kompendium wiedzy magicznej dla każdego, od początkującego po zaawansowanego adepta. Chociaż po lekturze tego okazałego tomiszcza, ja kompletny laik, śmiem stwierdzić, że początkujący uczeń powinien rozpocząć swoją przygodę z magiją od łatwiejszej i bardziej przystępnej pozycji.
Zacznę od tego, że wszystkie bajki i historie o mocach czarowników, wiedźm i magów, które słyszałeś przez całe życie, są prawdziwe.
Książka podzielona jest na dwie części: Zakon Zewnętrzny i Zakon Wewnętrzny, a każda z nich zawiera po sześć lekcji, które pomogą z zapoznaniem się z serią praktycznych ćwiczeń i rytuałów, uzupełnionych dawką historii i teorii. Dzięki tej publikacji poznasz m.in. Tajemnice Kabały, Medytację, Projekcję Astralną, narzędzia magii, przywoływanie duchów, Tarot, talizmany i amulety.

Lekcje są prowadzone dość czytelnie, choć przyznaję, że niewprawnemu uczniowi może się wszystko pomieszać i możliwe, że będzie czuć się odrobinę zagubiony. Terminologia jest dość skomplikowana, a zaklęcia i inkantacje też do najłatwiejszych nie należą. Lekcje są dodatkowo licznie ilustrowane, a na końcu każdej z nich znajdują się kilka pytań utrwalających przeczytany materiał.
Magija jest nauką i sztuką powodowania zmian (w Twojej świadomości) tak, by wystepowały one w zgodzie z Twoją wolą, wykorzystując sposoby niekoniecznie znajdujące wytłumaczenie w zachodniej nauce.
Dla kogo Magija współczesna? Myślę, że przede wszystkim dla tych, którzy już rozpoczęli swoją drogę i postawili pierwsze kroki w magiji. Choć z tyłu okładki można przeczytać, że publikacja jest przeznaczona również dla początkujących magów, to uważam, iż prawdziwy pożytek będą mieli z niej średnio zaawansowani i zaawansowani studenci. Ja ze swej strony Magiję współczesną polecam.

Czy chcesz zostać współczesną czarownicą/czarodziejem?
Magija nie jest czymś, co się robi. Magija jest tym, czym jesteś.
Dziękuję


Książka bierze udział w wyzwaniach:

52/2016 – 148/52, Gra w kolory, Kiedyś przeczytam 2016, Olimpiada czytelnicza, Przeczytam 100 książek w 2016 roku – 148/100, Przeczytam tyle, ile mam wzrostu – 4,2 = 22,9 cm, Reading Challenge 2016, W 200 książek dookoła świata – Stany Zjednoczone

2 komentarze:

  1. Odpowiedzi
    1. Zdaję sobie sprawę, że niewielki krąg ludzi będzie tą książką zainteresowany :)

      Usuń