piątek, 14 października 2016

Wszystko to co wyjątkowe - Matthew Quick

Autor – Matthew Quick
Tytuł – Wszystko to co wyjątkowe
Tytuł oryginału – Every Exquisite Thing
Przekład – Krzysztof Obłucki
Wydawnictwo HarperCollins
ISBN 978-83-276-1995-2


Nanette O’Hare ma osiemnaście lat, jest wzorową uczennicą i gwiazdą w szkolnej lidze piłkarskiej. To poukładana dziewczyna, posłuszna córka, robiąca z reguły to, czego się od niej oczekuje. A rodzina, przyjaciele i świat chcieliby od Nanette, aby nadal grała w piłkę, a po zdaniu matury poszła na studia. Czy osiemnaście lat to czas na podejmowanie zdecydowanych i wiążących decyzji? Nie. To czas na popełnianie błędów i na szukanie swojego miejsca w otaczającym świecie. To czas, by odnaleźć siebie i by czuć się ze sobą dobrze.
A potem któregoś dnia zaczniesz szukać siebie w lustrze i nie będziesz w stanie się zidentyfikować – będziesz widzieć jedynie wszystkich innych. Będziesz wiedział, że zrobiłeś to, czego oni po tobie oczekiwali. Zasymilujesz się. Znienawidzisz się za to, bo będzie za późno.
Nanette diametralnie się zmienia za sprawą pewnej książki, którą otrzymuje od swojego ulubionego nauczyciela. Kosiarza balonówki, podniszczoną i niewydawaną od lat, czyta dziesiątki razy i bardzo chce być taka, jak jej bohater. Chce być buntowniczką. Przestaje więc zgadzać się na wszystko w domu, ku ogromnemu zdziwieniu rodziców. Rezygnuje z gry w piłkę, twierdząc, że nigdy tak naprawdę nie chciała tego robić. Zrywa kontakty ze swoimi znajomymi.
Choć udaje wygadaną rebeliantkę, w środku to jednak ta sama Nanette, samotna introwertyczka, która usiłuje znaleźć swoje miejsce w nieprzyjaznym świecie. Zmuszona dokonać kilku trudnych wyborów nauczy się, że za bunt trzeba czasem zapłacić wysoką cenę.
Nanette postanawia poznać autora Kosiarza balonówki, a dzięki niemu zawiera znajomość z równie oczarowanym powieścią chłopcem. Alex Redmer jest jej rówieśnikiem z zadatkami na wielkiego poetę. Bardzo szybko znajdują wspólny język i spędzają z sobą każdą wolną chwilę. Stają się sobie bardzo bliscy, aż do momentu… (o kurczę, ale się rozpisałam).

Wszystko to co wyjątkowe prowadzona jest w narracji pierwszoosobowej, gdzie mamy nieograniczony dostęp do przemyśleń głównej bohaterki. Myśli Nanette nie są skomplikowane, a niekiedy naiwne i dziecinne. Sprawia to, że książkę czyta się bardzo szybko i płynnie. I choć to zdecydowanie pozycja dla starszej młodzieży, szukającej swej drogi na przyszłość, powieść może się podobać znacznie szerszej grupie czytelników.  
Możesz być, kimkolwiek zechcesz. Ale to ma swoją cenę. Twoi rodzice i wszyscy inni ukarzą cię, jeśli zdecydujesz się być sobą, a nie taka jak oni. To cena wolności.
Poza tym to Matthew Quick. Ten sam, który zauroczył mnie i porwał Poradnikiem pozytywnego myślenia. Nie dziwi więc, że kolejna powieść jest mądra, stawia trudne pytania i zmusza do myślenia. Wszystko to co wyjątkowe to, jak napisał Magazyn The Horn Book: Opowieść, która przemówi do nieprzystosowanych nastolatków: samotników, buntowników i oryginałów. Tych, którzy dojrzeli do zmiany.

Doskonała i oryginalna powieść o wielkiej przyjaźni, okresie dorastania i pokonywaniu swoich własnych ograniczeń. Bardzo ciekawa, choć słodko-gorzka pozycja dla każdego młodego człowieka. Z czystym sumieniem rekomenduję.
Czasami wystarczy wybrać jedynie kierunek i popełniać błędy. Potem wykorzystujesz to, czego się nauczyłaś na porażkach, i wybierasz nowy, lepszy kierunek, żebyś mogła popełniać więcej błędów i nie przestawała się uczyć.
DziękujęKsiążka bierze udział w wyzwaniach:

52/2016 – 147/52, Czytam Young Adult, Czytamy nowości, Dziecinnie, Gra w kolory, Historia z trupem, Kiedyś przeczytam 2016, Olimpiada czytelnicza, Przeczytam 100 książek w 2016 roku – 147/100, Przeczytam tyle, ile mam wzrostu – 1,9 = 18,7 cm, Reading Challenge 2016, W 200 książek dookoła świata – Stany Zjednoczone

4 komentarze:

  1. Nigdy nie ciągnęło mnie do książek Matthew Quicka, ale ta wydaje się naprawdę ciekawa. Mam nadzieję, że również mnie się spodoba :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo zainteresowała mnie ta książka, początkowo wyłącznie za sprawą okładki. Ta recenzja na pewno wzmogła moją ciekawość :)
    Serdecznie zapraszam do mnie - jest i muzycznie i książkowo ;)
    http://alive117.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń