czwartek, 6 października 2016

Namiętności Eugenii R. - Carole DeSanti

Autor – Carole DeSanti
Tytuł – Namiętności Eugenii R.
Tytuł oryginału – The Unruly of Eugénie R.
Przekład – Maria Grabska-Ryńska i Maciej Grabski
Grupa Wydawnicza Publicat/Wydawnictwo Książnica
ISBN 978-83-245-8203-7


Francja w przededniu wojny z Prusami i Komuny Paryskiej. Gigantyczne fortuny, a obok skrajna nędza. Dekadencki świat domów publicznych i zażywających uciech bon vivantów. W tym burzliwym czasie do metropolii przybywa młodziutka dziewczyna z prowincji. Jej losy splotą się z dramatycznymi wydarzeniami, które wstrząsną Paryżem.
Carole DeSanti zebranie materiałów do tej książki zabrało dziesięć lat i przyznaję, że się to opłaciło, bo Namiętności Eugenii R. to naprawdę całkiem dobra powieść. Zafascynowana Naną Emila Zoli stworzyła wiarygodny portret młodej kobiety. Włożyła go w bardzo ciekawe ramy czasowe, za scenę wydarzeń obierając dziewiętnastowieczny Paryż.

Bohaterką i narratorką tej powieści, czy raczej pamiętników, jest Eugenia Rigault, wieśniaczka z Pirenejów, która wyjeżdża za ukochanym mężczyzną do stolicy. Niestety bajki w życiu bardzo rzadko się zdarzają i tak i w tym przypadku. Dziewczyna zostaje porzucona, bez grosza i do tego ciężarna. Nie widząc innej drogi zaczyna zarabiać na ulicy. Staje się dość popularną prostytutką i powoli pnie się w hierarchii. Z czasem zyskuje pokaźny majątek i pewna pozycję w paryskim półświatku. Postanawia podjąć walkę o odzyskanie praw do córki, która przebywa w przytułku. W międzyczasie Prusacy okrążają Paryż, a bramy miasta zostają zamknięte. Eugenia zostaje zmuszona do dokonania wyboru między przeszłością, a niepewną teraźniejszością.
Eugenia  nie  próbuje  zdefiniować i  nazwać swoich  namiętności  – czy to do Stefana, zubożałego arystokraty, czy do Jolie, koleżanki z burdelu, czy wreszcie  później  do  bojownika  Komuny  Paryskiej.  Jolie  jest  dla niej  bratnią duszą, kimś,  kto  jest wobec  niej serdeczny  i lojalny.  Jest silniejsza od  Eugenii; w pewnym  sensie  Eugenia chciałaby być  taka  jak  ona.  Jolie  trafia  do  jej  serca i rozpala  wyobraźnię  jak  nikt  inny,  ale każda  z  osób  kochanych  przez  Eugenię może  ją  wiele  nauczyć. (z wywiadu z Carole DeSanti)

Carole DeSanti włożyła w tę opowieść kawał pracy, co przekłada się na bardzo ciekawą historię. Autorka z wielką dbałością o szczegóły przenosi nas do Paryża dziewiętnastego wieku. Przedstawia nam metropolię jakiej nie znamy. Miasto, w którym rażące bogactwo walczy ze skrajną nędzą. Obok wpływowych i potężnych arystokratów obserwujemy dzielnice biedy i mizerii.

Jesteśmy świadkami zmian jakie zachodzą w głównej bohaterce. Jak z wiejskiego dziewczątka przeistacza się w kobietę, która wie czego pragnie od życia. Przy okazji wspomnę, że postaci przedstawione w książce są bardzo dobrze dopracowane, takie z krwi i kości. I jakie by one nie były, kibicuje się im.
Dążyłam  do  tego, żeby  opisać dojrzewanie  kobiety  do  dorosłości,  tak  samo złożone, piękne  i  tajemnicze,  jak  bieg  historii.  To  opowieść o  kobiecie,  której życie  nie  miało  znaczenia  dla  wielkich  historycznych wydarzeń jej  epoki,  ale było  z  nimi  najściślej  związane.  Chcę,  aby  czytelnik  zrozumiał, że życie wewnętrzne kobiety oraz sposób, w jaki ewoluuje i formuje się jej świadomość, ma  znaczenie.  W  istocie  dla  każdej  z  nas  –  bo  przecież większość z  nas  nie porusza trybów historii – to najważniejsze zadanie, które musimy wykonać bez względu  na  okoliczności. (z wywiadu z Carole DeSanti)

Namiętności Eugenii R. to całkiem niezła powieść, która mimo niespiesznej akcji wciąga od pierwszych przeczytanych stron. Elegancki, a zarazem lekki język autorki pozwala na dość szybką lekturę. To książka obyczajowa z wątkami historycznymi, które nie odbierają jej uroku i nie przytłaczają czytelnika.

Kto powinien sięgnąć po Namiętności Eugenii R.Przede wszystkim wielbiciele powieści obyczajowych z historią w tle i książek historycznych. Myślę, że opowieść snuta leniwie przez DeSanti bardziej przypadnie do gustu kobietom. Polecam.

Dziękuję

Znalezione obrazy dla zapytania książnica wydawnictwo


Książka bierze udział w wyzwaniach:

52/2016 – 143/52, Gra w kolory, Historia z trupem, Kiedyś przeczytam 2016, Motyw zdrady w literaturze, Olimpiada czytelnicza, Przeczytam 100 książek w 2016 roku – 143/100, Przeczytam tyle, ile mam wzrostu – 3 = 9,2 cm, Reading Challenge 2016, W 200 książek dookoła świata – Stany Zjednoczone

8 komentarzy:

 1. Buziaki przesyłam jesienne. Na wieczory wczesne, na zimne nogi, najlepiej się ogrzać pod kocem z książką w ręku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W całej rozciągłości się z Tobą zgadzam. Kocyk + książka + gorąca herbatka z sokiem malinowym :)

   Usuń
 2. Wątki historyczne natychmiast przykuwają moją uwagę, mam nadzieję, że spędzę z tą książką ciekawy wieczór czytelniczy. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A mnie nie pozostaje nic innego, jak życzyć Ci miłej lektury :)

   Usuń
 3. Lubię przenosić się w czasie! Ostatnio to omijam, ale z chęcią wracam ;) Zapisuję tytuł, bo zapewne zapomnę :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Chyba jeszcze nie czytałam książki z XIX wiecznym Paryżem w tle. I dawno też nie czytałam pamiętników. Będę się rozglądać za tą książką ;)

  OdpowiedzUsuń