Iza Michalewicz
Kryminalny Wrocław
Cykl – Ballady morderców (tom 1)
Wydawnictwo W.A.B.
ISBN 9788328090880
Czy zastanawialiście się kiedyś z jakiego powodu jeden człowiek drugiemu człowiekowi odbiera życie? Co nim kieruje? Czy jest w pełni władz umysłowych czy może chory psychicznie? Iza Michalewicz zabiera nas w podróż po Wrocławiu, po którym nie oprowadzi was żaden przewodnik turystyczny. Oto stolica Dolnego Śląska ze swoimi mrocznymi i niezbyt chlubnymi tajemnicami.
Każde miasto ma własną, mroczną historię. Każde było scenerią głośnych zabójstw, które żyją w pamięci i wciąż wywołują emocje. „Ballady morderców. Kryminalny Wrocław” to pierwsza z cyklu „true crime” - kryminalnych biografii miast.
Kryminalny Wrocław to sześć rozdziałów – sześć spraw, którymi kiedyś żyła, może nie cała Polska, ale na pewno spora jej część. Z całą pewnością każda z tych spraw wstrząsnęła w jakiś sposób opinią publiczną. Wspomnieć należałoby choćby dwie: morderstwo miss Polski Agnieszki Kotlarskiej czy sprawę Krystiana Bali, autora książki Amok. Obie były bardzo głośne i na tyle medialne, że sporo się o nich pisało i mówiło. Agnieszka była piękną młodą kobietą i miała przed sobą całe życie, które w okrutny sposób zostało jej odebrane przez psychofana. Krystian natomiast został oskarżony o zaplanowanie, zlecenie i kierowanie zabójstwem kochanka swojej żony. Z resztą zabójstwo to później opisał w swojej książce. Pozostałe cztery sprawy są równie ciekawe. A czego dotyczą, tego musicie się sami dowiedzieć.
Powiem wam, że zainteresował mnie sposób w jaki Iza Michalewicz wgryzała się w każdy temat. Niczego nie traktowała po macoszemu. Zgłębiała sprawę, przekopywała się przez akta, docierała do osób bezpośrednio związanych ze sprawą (świadkowie, znajomi, rodzina). Wykonała naprawdę kawał dobrej dziennikarskiej roboty i dzięki temu czytelnik otrzymuje świetnie napisany reportaż, który z przyjemnością się czyta.
Interesowały mnie takie historie, w których chodziło o coś więcej niż tylko o zbrodnię. Chciałam przyjrzeć się całej scenografii tych zdarzeń, zastanowić nad źródłem zła, skąd ono wypływa. Człowiek to skomplikowana istota, ale istnieje coś takiego, jak ciemna triada osobowości, która łączy w sobie psychopatię, makiawelizm i narcyzm. Ludzie tym dotknięci są jak zaklinacze węży. Mają skomplikowane relacje osobiste, umieją celowo wyłączyć emocje, brakuje im empatii, są egocentryczni i bezwzględni. Zwłaszcza narcyzm święci triumfy we współczesnym świecie i przynosi wiele krzywdy, podsycany zresztą przez bardzo modne dziś zjawisko toxic good vibes (z rozmowy Izy Michalewicz z Marcinem Olgierdem dla serwisu Lubimy czytać)
Michalewicz nie ubarwia i nie koloryzuje. Pokazuje wszystko tak, jak było. Jeśli śledczy się nie popisali i nie wykonali swojej pracy jak należy, to ona tego nie przemilcza. Jeśli błąd goni błąd, a dowody zamiast do foliowych woreczków i buteleczek zostają spuszczone do kratki ściekowej to zostaje to wytknięte. Nic nie zataja, a z policji nie robi superbohaterów, którzy nigdy się nie mylą. Pokazuje ich raczej, jak normalnych ludzi, takich jak my, popełniających zwykłe ludzkie błędy.
Reportaż Kryminalny Wrocław otwiera cykl „true crime” kryminalnych biografii miast. Jestem bardzo ciekawa kolejnych publikacji. Które miasto będzie tym razem niemym bohaterem tragicznych wydarzeń w nim rozgrywanych? Przypuszczam, że prawie każde ma w swojej historii przynajmniej kilka takich spraw, które zasługują na spisanie na kartach takiej właśnie książki. Nawet mój rodzinny, niewielki Kalisz ma kilka takich sekretów. A może i o Kaliszu będzie jedna z części. Kto wie.
Tymczasem jeśli lubicie poznawać sprawy kryminalne od tak zwanej podszewki to Kryminalny Wrocław powinien wpisać się w wasz gust. To interesująca lektura rzetelnie napisana i polecam ją waszej uwadze. A ja już ostrzę sobie pazurki na kolejną część cyklu.
monweg
Dziękuję
Książka bierze udział w wyzwaniach:
Przeczytam 120 książek w 2021 roku – 137/120; Mierzę dla siebie – 3,3 cm; 448 stron; Mini czelendż – A; Pod hasłem – akcja we Wrocławiu; Zatytułuj się – imię na I
Biografia miast ze względu na okrutne zbrodnie... ciekawe podejście.
OdpowiedzUsuńKryminalna mapa Polski. Niezłe to będzie w całości. Czekam teraz na kolejne miasto.
Usuń