sobota, 8 sierpnia 2020

Uzdrawiająca moc olejków eterycznych - Claire Waite Brown


Claire Waite Brown
Uzdrawiająca moc olejków eterycznych
Sacred Essential Oils
Przekład – Jerzy Malinowski
Oficyna Wydawnicza Alma-Press
ISBN 978-83-7020-771-7


Zmysł zapachu jest jednym z najważniejszych zmysłów ludzkich. Odpowiada nie tylko za przyjemność związaną z pięknymi zapachami, ale to o tym rodzaju przydatności nosa zamierzam napisać parę słów. Piszę o nosie, ale to przez powierzchnię całej skóry wnikają do nas zapachy. Już dawno odkryto, że pewne wonie mają działanie uspokajające, a inne energetyzujące, a większość ludzi na te zapachy reaguje podobnie. Ciekawe, czy lektura Uzdrawiającej mocy olejków eterycznych przekona niedowiarków do aromaterapii?

Kto z nas nie zna olejków eterycznych? Na pewno wszyscy i słyszeli i używali. U mnie w domu bardzo często goszczą różne eteryczne zapachy. W dzień uwielbiam paczuli, limonkę, wanilię; na noc rekomenduję woń, która mnie uspokaja – lawendę. Kilka kropli olejku może zdziałać cuda. Mieszkanie pięknie pachnie i wydaje się bardziej luksusowe. Ponieważ na co dzień stosuję olejki, więc gdy pojawiła się szansa przeczytania o nich trochę więcej, nie wahałam się ani minuty. Może kiedyś zastosuję jeszcze inne zapachy, które będą nie tylko działały odprężająco czy uspokajająco, ale także leczniczo.

Olejki eteryczne wszak pomocne są w leczeniu różnych dolegliwości – od bólu głowy po problemy z trawieniem. Mimo iż znalazły zastosowanie w medycynie naturalnej, to nie wyklucza ich medycyna tradycyjna. Od zawsze wierzono, że aromaty mają działanie lecznicze. Jednak aromaty roślinne są również związane z praktykami duchowymi i mistycznymi.

Olejki eteryczne uważane są za dobrodziejstwo natury, a ludzkość zna je i wykorzystuje już od lat – znane były już w starożytnym Egipcie, Indiach, Macedonii. Od starożytności, niemal we wszystkich kulturach palono nasączone olejkami drewno i żywicę, a ich dym towarzyszył ceremoniom religijnym. Obecnie olejki są szeroko stosowane, a dziedzina, która się zajmuje ich zastosowaniem i wykorzystywaniem nazywa się aromaterapia. Termin ten pierwszy raz użyty został we Francji w latach 30. XX wieku. Dr Marguerite Maury zaczęła stosować olejki do leczenia i pielęgnacji ciała.

Na całym świecie znanych jest około dwa tysiące roślin olejkodajnych. Jednakże książka Uzdrawiająca moc olejków eterycznych skupia się na pięćdziesięciu najpopularniejszych leczniczych zapachach. Olejki występują w roślinie: w kwiatach, korzeniach, łodydze, nasionach, żywicy, a pozyskiwane są najczęściej poprzez destylację z użyciem pary wodnej, tłoczenie na zimno lub ekstrakcję z alkoholem. W zależności od potrzeb olejki eteryczne można wdychać, pić, wmasowywać (w twarz i ciało).



W książce Uzdrawiająca moc olejków eterycznych znajdziemy informacje o dobroczynnym wpływie pięćdziesięciu wybranych i najczęściej stosowanych olejków. Dowiemy się jaki mają wpływ na zdrowie, a także jak stosować je w pielęgnacji urody, aromaterapii czy w leczeniu powszechnych schorzeń (przeziębienie, bóle głowy, bóle mięśniowe).

Każda z pięćdziesięciu roślin olejkodajnych została szczegółowo opisana: wygląd, smak, zastosowanie w kuchni; tradycyjne zastosowania; dolegliwości na jakie się je stosuje. Uwzględniono także uwagę, kiedy i u kogo stosować się nie powinno.

Kilka słów o samej publikacji. Książeczka Uzdrawiająca moc olejków eterycznych ma 128 stron i została wykonana z podwójnie kredowanego papieru. Każda z pięćdziesięciu roślin opatrzona została okazałym zdjęciem. W ten sposób można powiedzieć, że mamy do czynienia z małym albumem. Książka jest szyta i posiada twardą okładkę. Trzeba przyznać, że Oficyna Wydawnicza Alma-Press dołożyła starań, aby ta książka dodatkowo cieszyła także oko. Gwarantuję, że na półce też będzie się świetnie prezentować.

W odpowiednich sklepach znajdziemy przynajmniej kilka w przedstawionych w tej książeczce olejków eterycznych i dobrze by było gdybyśmy najpierw sprawdzili, czy faktycznie o ten (czy te) konkretnie nam chodzi. Skoro mają pomagać, to odróbmy swoją „pracę domową” i poczytajmy trochę o nich. Z pewnością nam to nie zaszkodzi.
Polecam, bo wiedzy nigdy dość.

monweg

Książka bierze udział w wyzwaniach:
Akcja 100 książek w 2020 roku - 83/120; Mierzę dla siebie – 1,6 cm; Olimpiada czytelnicza – 128 stron

2 komentarze: