niedziela, 4 listopada 2018

Diabelski młyn - Daria Orlicz


Autor – Daria Orlicz
Tytuł – Diabelski młyn
Cykl – Stracone dusze, tom 1
Wydawnictwo HarperCollins
ISBN 978-83-276-4007-9


Daria Orlicz to pseudonim Katarzyny Misiołek, autorki kilku bestsellerowych powieści społeczno-obyczajowych. Jest pisarką o wielu twarzach. Uwielbia literaturę i kino grozy, klimaty postapo i dobrze napisane biografie, nie pogardzi też żadnym mrocznym thrillerem. Pisze to, co sama chciałaby przeczytać. Nie znam twórczości Katarzyny Misiołek, ale chętnie poznam kolejne powieści Darii Olrlicz.

Niewielkie nadmorskie miasteczko w pełni letniego sezonu to miejsce tylko na pozór sielskie i spokojne. Alejkami goszczącego w okolicy lunaparku przechadzają się bowiem bestie o ludzkich twarzach – ci, którzy bez cienia skrupułów, czasem jedynie pod wpływem własnego kaprysu, potrafią zrujnować komuś życie...

Martwa ciężarna Litwinka; porwana młoda dziewczyna; pedofil i jego ofiara; zaginiecie dwulatki; szantaż; zdrada; uzależnienie. To i jeszcze więcej w powieści Darii Orlicz. Pozornie niepowiązane ze sobą wątki zaczynają w końcu do siebie pasować, układać się w całość, jak puzzle i już razem prowadzą do finału, który może szokować, a na pewno zaskakuje.

Krzysztof, Anna, Patrycja, Karolina, Paweł, Mateusz, Klaudia... Policjant seksoholik; małżeństwo z dwudziestoletnim stażem poszukujące przygód; nastolatka, która uciekła z domu; uzależniona od alkoholu matka; ciężarna dziewczyna – to bohaterowie powieści Orlicz. Bohaterowie, którzy krótko mówiąc są jacyś. Każdy ma swoje demony i skazy, ale przez to są prawdziwi do bólu, nie kryształowi, nie idealni. Są tacy jak my i jestem przekonana, że wiele osób będzie się mogło z nimi utożsamiać. Nie do końca wzbudzają sympatię, ale nie przeszkadza to w odbiorze książki.

Diabelski młyn jest powieścią mroczną, brutalną, można rzec klaustrofobiczną. Mocna książka, w której autorka nic nie ubarwia, nie upiększa. Przedstawia wszystko takie jakim jest: brzydkim, brudnym, krwawym. Przemoc wobec kobiet i dzieci, handel ludźmi, zbrodnie – to bardzo aktualne i prawdziwe historie. Lektura przypomina oglądanie kroniki kryminalnej, w której roi się od nieszczęść i przestępstw.

Diabelski młyn to historia o naiwnej ufności, za którą trzeba czasem zapłacić najwyższą cenę i dramat tych, którzy zbyt pochopnie zapraszają do swojego życia zupełnie obce osoby.

Diabelski młyn to bardzo ciekawy, intrygujący i budzący niepokój kryminał, otulony duszną atmosferą. Plusem książki jest rewelacyjnie nakreślone, bardzo rozbudowane tło psychologiczne. Jest to ten rodzaj powieści, którą ciężko odłożyć choć na chwilkę, a czytanie poważnie grozi zarwaniem nocy. Jeśli Daria Orlicz będzie pisać takie kryminały, to ja pozostanę jej dozgonną fanką. Nikogo nie zdziwi, że w wielką ochotą sięgnę po kolejną część cyklu Stracone dusze i oczywiście tę książkę gorąco polecam.

Dziękuję


Książka bierze udział w wyzwaniach:
ABC czytania – wariant 2, Akcja 100 książek w 2018 roku – 101/100, Czytam, bo polskie, Czytelnicze igrzyska, Dziecięce poczytania, Olimpiada czytelnicza – 320 stron, Przeczytam 52 książki w 2018 roku – 101/52, Przeczytam tyle, ile mam wzrostu – 2 cm, W 200 książek dookoła świata – Polska, Wyzwanie Czytamy nowości, Zatytułuj się 2 - O

8 komentarzy:

 1. Świetna recenzja! Bardzo zachęcająca więc ta książka trafia na moją listę "must have"!
  Pozdrawiam :)

  bookmaania.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Rewelacyjna recenzja. Ja także wpisują tę książkę na moją listę. Pozdrawiam, wiejskabiblioteczka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Recenzja bardzo mnie zaciekawiła! Mam ochotę na tą książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. "Roi się od nieszczęść i przestępstw"... kusi!

  OdpowiedzUsuń