niedziela, 4 listopada 2018

Diabelski młyn - Daria Orlicz


Autor – Daria Orlicz
Tytuł – Diabelski młyn
Cykl – Stracone dusze, tom 1
Wydawnictwo HarperCollins
ISBN 978-83-276-4007-9


Daria Orlicz to pseudonim Katarzyny Misiołek, autorki kilku bestsellerowych powieści społeczno-obyczajowych. Jest pisarką o wielu twarzach. Uwielbia literaturę i kino grozy, klimaty postapo i dobrze napisane biografie, nie pogardzi też żadnym mrocznym thrillerem. Pisze to, co sama chciałaby przeczytać. Nie znam twórczości Katarzyny Misiołek, ale chętnie poznam kolejne powieści Darii Olrlicz.

Niewielkie nadmorskie miasteczko w pełni letniego sezonu to miejsce tylko na pozór sielskie i spokojne. Alejkami goszczącego w okolicy lunaparku przechadzają się bowiem bestie o ludzkich twarzach – ci, którzy bez cienia skrupułów, czasem jedynie pod wpływem własnego kaprysu, potrafią zrujnować komuś życie...

Martwa ciężarna Litwinka; porwana młoda dziewczyna; pedofil i jego ofiara; zaginiecie dwulatki; szantaż; zdrada; uzależnienie. To i jeszcze więcej w powieści Darii Orlicz. Pozornie niepowiązane ze sobą wątki zaczynają w końcu do siebie pasować, układać się w całość, jak puzzle i już razem prowadzą do finału, który może szokować, a na pewno zaskakuje.

Krzysztof, Anna, Patrycja, Karolina, Paweł, Mateusz, Klaudia... Policjant seksoholik; małżeństwo z dwudziestoletnim stażem poszukujące przygód; nastolatka, która uciekła z domu; uzależniona od alkoholu matka; ciężarna dziewczyna – to bohaterowie powieści Orlicz. Bohaterowie, którzy krótko mówiąc są jacyś. Każdy ma swoje demony i skazy, ale przez to są prawdziwi do bólu, nie kryształowi, nie idealni. Są tacy jak my i jestem przekonana, że wiele osób będzie się mogło z nimi utożsamiać. Nie do końca wzbudzają sympatię, ale nie przeszkadza to w odbiorze książki.

Diabelski młyn jest powieścią mroczną, brutalną, można rzec klaustrofobiczną. Mocna książka, w której autorka nic nie ubarwia, nie upiększa. Przedstawia wszystko takie jakim jest: brzydkim, brudnym, krwawym. Przemoc wobec kobiet i dzieci, handel ludźmi, zbrodnie – to bardzo aktualne i prawdziwe historie. Lektura przypomina oglądanie kroniki kryminalnej, w której roi się od nieszczęść i przestępstw.

Diabelski młyn to historia o naiwnej ufności, za którą trzeba czasem zapłacić najwyższą cenę i dramat tych, którzy zbyt pochopnie zapraszają do swojego życia zupełnie obce osoby.

Diabelski młyn to bardzo ciekawy, intrygujący i budzący niepokój kryminał, otulony duszną atmosferą. Plusem książki jest rewelacyjnie nakreślone, bardzo rozbudowane tło psychologiczne. Jest to ten rodzaj powieści, którą ciężko odłożyć choć na chwilkę, a czytanie poważnie grozi zarwaniem nocy. Jeśli Daria Orlicz będzie pisać takie kryminały, to ja pozostanę jej dozgonną fanką. Nikogo nie zdziwi, że w wielką ochotą sięgnę po kolejną część cyklu Stracone dusze i oczywiście tę książkę gorąco polecam.

Dziękuję


Książka bierze udział w wyzwaniach:
ABC czytania – wariant 2, Akcja 100 książek w 2018 roku – 101/100, Czytam, bo polskie, Czytelnicze igrzyska, Dziecięce poczytania, Olimpiada czytelnicza – 320 stron, Przeczytam 52 książki w 2018 roku – 101/52, Przeczytam tyle, ile mam wzrostu – 2 cm, W 200 książek dookoła świata – Polska, Wyzwanie Czytamy nowości, Zatytułuj się 2 - O

8 komentarzy:

 1. Świetna recenzja! Bardzo zachęcająca więc ta książka trafia na moją listę "must have"!
  Pozdrawiam :)

  bookmaania.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Książkę faktycznie warto przeczytać.

   Usuń
 2. Rewelacyjna recenzja. Ja także wpisują tę książkę na moją listę. Pozdrawiam, wiejskabiblioteczka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Recenzja bardzo mnie zaciekawiła! Mam ochotę na tą książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. "Roi się od nieszczęść i przestępstw"... kusi!

  OdpowiedzUsuń