sobota, 24 listopada 2018

Pierwszy Róg. Drugi Legion - Richard Schwartz


Richard Schwartz
Pierwszy Róg
Das erste horn. Das Geheimnis von Askir I
Drugi Legion
Die zweite Legion. Das Geheimnis von Askir II
Cykl – Tajemnica Askiru – tom I i II
Przekład – Agnieszka Hofmann
Wydawnictwo Initium
ISBN 978-83-62577-68-2
ISBN 978-83-62577-78-1


Debiutujący na polskim rynku wydawniczym Richard Schwartz (pseudonim literacki) jest urodzonym we Frankfurcie nad Menem niemieckim pisarzem. Autor ma dyplom z elektrotechniki i informatyki, ukończył też szkolenie mechanika samolotowego. Imał się różnych zajęć: pracował na stacji benzynowej, poczcie, jako programista i mechanik. Obecnie poświęca się w pełni fantastycznym światom, które w nocy przenosi na papier.

Pierwszy Róg rozpoczyna cykl fantasy, który porwał kilkutysięczną rzeszę czytelników na całym świecie. Po takiej rekomendacji nie mogłam się długo wahać. Od zawsze bardzo lubię fantastykę, magiczne krainy, elfy, czarodziejów i inne fantastyczne postaci. Te książki zapowiadały, już na pierwszy rzut oka, niezłą rozrywkę. Jesteście ciekawi czy dołączę do grona tłumu wielbicieli niemieckiego pisarza?

Już Pierwszy Róg zapowiadał bardzo interesującą serię, Drugi Legion utwierdził mnie w tym przekonaniu. Pierwszy, wprowadzający tom może wydawać się statyczny, a niektórym czytelnikom nudnawy. A wszystko przez to, że akcja praktycznie rozgrywa się w jednym miejscu, w zajeździe Pod Głowomłotem. Zdaję sobie sprawę, że może to brzmieć niezachęcająco, lecz niepotrzebnie, bo książkę czyta się bardzo dobrze. W drugim tomie wszystko się zmienia i bohaterowie opuszczają zajazd wyruszając na poszukiwanie portalu, który ma ich przenieść do królestwa Askiru.

Dwie części i całkiem odmienny klimat. Najpierw mróz i śnieżyca, później pustynny skwar. Teraz krótko o tym co w dwóch pierwszych odsłonach Tajemnic Askiru nas czeka.

Pierwszy Róg. Podczas bardzo niesprzyjających warunków pogodowych Pod Głowomłotem życie wre. Schronienie tutaj znaleźli ludzie, elfy, magowie, krasnoludy...  Havald, wojownik zmęczony życiem; Leandra, tajemnicza czarodziejka, przywódca bandy łupieżców, mroczna pół elfka Zokora. Gdzie taka różnorodność to tylko czekać na konflikty, a na dobitek mamy jeszcze brutalne morderstwo. Atmosfera gęstnieje z każdą odwracaną stroną.

Drugi Legion. Akcja książki zaczyna się w miejscu, w którym zostawiliśmy bohaterów w części pierwszej, czyli Pod Głowomłotem. Jednak dość szybko ten stan rzeczy ulega zmianie. W zajeździe pojawia się wędrowiec Kennard i po jego opowieści Havald, Leandra, Zokora, Janos oraz kilku innych kompanów wyruszają w podróż z misją ratowania świata, która naszpikowana jest przygodami, często bardzo niebezpiecznymi. Zdają się nie wiedzieć, że za nimi podąża... wróg.

W obydwu częściach narratorem opowieści jest Havald, więc wszystkie wydarzenia poznajemy z jego punktu widzenia, ale mamy także nieograniczony dostęp do jego odczuć i myśli. Chociaż on sam pozostaje trochę w cieniu. Można powiedzieć, że jest to postać zagadka, człowiek bardzo nieodgadniony. Mnie to odpowiadało. Wykreowanych przez Schwartza bohaterów nie sposób nie polubić. Kibicuje się im w każdej sytuacji. Stanowią prawdziwą mieszankę wybuchową osobowości i charakterów, co sprawia, że delikatnie mówiąc nie wszyscy za sobą przepadają, a każdy z nich przybył na Północ z innym celu.

Obie książki zostały napisane przystępnym językiem i czyta się je łatwo, a lektura jest bardzo przyjemna i możecie mi wierzyć - nie zajmuje wcale tak dużo czasu. Schwartz dopracował książki w każdym szczególe, nie pozostawiając dużo miejsca wyobraźni. Czytelnik czuje jakby przeniósł się do tego wyjątkowego świata stworzonego przez niemieckiego pisarza.

Wartka akcja, która nie zwalnia tempa obfituje w przygody, a często humorystyczne dialogi dopełniają dzieła. Interesująca fabuła i gęsta atmosfera sprawiają, że książki bardzo trudno, choć na chwilę, odłożyć. Nietuzinkowe postaci i istoty nadprzyrodzone ubarwiają opowieść. A do tego należy dołożyć jeszcze nieporozumienia, ale też sporo legend i dużą dawkę magii. To wszystko składa się na ciekawą przygodę. I tylko żal, że trzeba czekać na kolejną odsłonę cyklu.

Nie ociągajcie się więc i wkroczcie w świat fantazji Richarda Schwartza. Gorąco polecam.

Dziękuję

Książki biorą udział w wyzwaniach:
Akcja 100 książek w 2018 roku – 109, 110/100, Czytelnicze igrzyska, Grunt to okładka, Olimpiada czytelnicza – 496 + 528 stron, Pod hasłem, Przeczytam 52 książki w 2018 roku – 109, 110/52, Przeczytam tyle, ile mam wzrostu – 3,6 + 3,5 = 29,3 cm, W 200 książek dookoła świata – Niemcy, Wielkobukowe wyzwanie – lista czarna – miecze w dłoń, Wyzwanie Tropem fantastycznych postaci, Wyzwanie Czytamy nowości, Wyzwanie czytelnicze Wiedźmy - liczba

1 komentarz:

  1. Wygląda zachęcająco, muszę dodać do swojej listy must have ;)

    http://gesiepioroo.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń