wtorek, 23 stycznia 2024

Umysł w ogniu - Susannah Cahalan

 

Susannah Cahalan

Umysł w ogniu

Prawdziwa historia młodej dziennikarki, która przeżyła medyczny koszmar

Brain on Fire: My Month of Madness

przekład Aneta Szaraniec

Wydawnictwo Filia

ISBN 978-83-63622-36-7

Z dnia na dzień młoda, ambitna kobieta u progu kariery zawodowej przestaje panować nad swoim umysłem. Widzi pluskwy, podejrzewa swojego chłopaka o zdradę, nie wywiązuje się z obowiązków zawodowych. Lekarze kładą to na karb stresu i nadużywania alkoholu. Kiedy objawy nasilają się staje się sama dla siebie zagrożeniem, trafia do szpitala. Niewiele brakuje, by znalazła się na oddziale zamkniętym. Na szczęście jej przypadkiem interesuje się dr Souhel Najjar, żartobliwie zwany dr. Housem, który nie wierzy w chorobę psychiczną pacjentki. Wykonuje prosty test i ratuje jej życie.


Susannah Cahalan dwudziestoczteroletnia dziennikarka, bystra i ambitna, na początku swojej kariery zapada na tajemniczą chorobę. Chorobę, która dosłownie galopuje i nikt nie potrafi znaleźć źródła. Niestety podejrzenia padają przeciwko Susannah, oskarżając ją, między innymi o nadużywanie alkoholu. My, czytelnicy, mamy okazję w trybie przyspieszonym dowiedzieć się tego, na co młoda kobieta, musiała czekać dnie, a nawet tygodnie – na postawienie właściwej diagnozy. I może za to podziękować jednemu niezwykłemu lekarzowi, który nie postawił na niej krzyżyka i nie uwierzył, jak inni w chorobę psychiczną.


Strach pomyśleć przez co przeszła Susannah a wszystko zaczęło się pozornie tak niewinnie – od objawów grypopodobnych. W bardzo krótkim czasie ta niby-grypa przybrała postać paranoi z napadami padaczkowymi a później było tylko gorzej i gorzej.

Nie zamierzam opisywać poszczególnych etapów, bo jeśli ktoś będzie chciał, to sam przeczyta. Szczerze polecam, bo to jedna z lepszych książek non-fiction, jakie czytałam.


Spisanie tej historii nie było dla kobiety wcale proste i nie dlatego, że ta sprawa dotyczyła bezpośrednio jej. Przez chorobę i jej wpływ na mózg, nastąpiło uszkodzenie pamięci i Susannah ma jedynie przebłyski z tego okresu. Większość wspomnień z choroby spowitych jest w gęstej mgle. Dzięki pracy dziennikarskiej, potrafiła jednak rozmawiać w taki sposób z lekarzami, pielęgniarkami, przyjaciółmi, rodzicami, że wszystko zaczęło układać się w sensowną całość. Resztę uzupełniła dokumentacja medyczna, pamiętniki rodziców, materiały wideo nagrane w trakcie pobytu w szpitalu oraz notatniki ze wspomnieniami.

Powstała w tego, ta oto książka, która jest fascynująca i tajemnicza. Jednak trzeba ciągle pamiętać o tym, że to prawda, że przez to wszystko autorka przeszła.


Ta historia pozostawia po sobie niepokojące pytanie: ilu osobom postawiono błędną diagnozę?


monweg


"Umysł w ogniu" do kupienia na Bonito


W ramach wyzwań: Przeczytam 120 książek w 2024 roku – 10/2024; Abecadło z pieca spadło…; Mierzę dla siebie – 2,7 cm; 352 stron; Pod hasłem – C; Wielkobukowe bingo – książka zekranizowana; Wielkobukowe albo-albo – literatura faktu; Wielkobukowe alfabetyczne bingo – U; Wyzwanie z tytułem – wersja niebieska - żywioł

2 komentarze:

  1. Ojojoj, ale tajemniczo ;) bardzo mnie zachęciłaś, bo nie słyszałam o tej książce. Ale kojarzy mi się z przypadkiem w serialu Chicago Med, kiedy dziewczyna też zaczęła mieć omamy, wyglądało to na schizofrenię, po czym okazało się oczywiście, że to guz mózgu - bo te też potrafią wpływać na psychikę

    OdpowiedzUsuń
  2. Zaintrygowałaś chorobą bohaterki.

    OdpowiedzUsuń