niedziela, 12 listopada 2023

Dawno temu w telewizji - Kamil Bałuk

 

Kamil Bałuk

Dawno temu w telewizji

Wydawnictwo Literackie

ISBN 978-83-08-08070-2

Telewizyjny testament millenialsa


Dawno temu w telewizji – sentymentalna podróż w czasie, gdzie rolę wehikułu odegrała książka Kamila Bałuka. Zabiera nas w czas telewizji końca XX wieku, przypominając hity z przełomu wieków, a rozpoczynając od 1989 roku. Autor słusznie zauważa, że wówczas oglądało się telewizję, a telewizor był w każdym domu. Dziś jest inaczej. Autor funduje nam wspomnienia utkane z wywiadów z osobami, które świetnie pamiętamy z tamtych czasów i nadawanych programów.


Na książkę składa się dziesięć rozmów z postaciami, które nawet jeśli ich nie pamiętamy ze względu na zbyt młody wiek, to z pewnością kojarzymy. Mariusz Szczygieł – reporter i pisarz, który prowadził pierwszy talk-show w telewizji Na każdy temat. Jacek Kawalec, aktor i wokalista – prowadził teleturniej Randka w ciemno. Elżbieta Zapendowska – nauczycielka śpiewu, gry na fortepianie, specjalistka od emisji głosu, krytyczka muzyczna – jurorka programu Idol. Paulina Chylewska i Justyna Dżbik-Kluge – obie związane z programem Rower Błażeja. Rafał Rykowski, dziennikarz i prezenter radiowy – gospodarz autorskiego programu Piraci. Ilona Łepkowska, scenarzystka i producentka filmowa – autorka i współautorka seriali telewizyjnych: Klan, Na dobre i na złe, M jak miłość, a także filmów: Nigdy w życiu, Kogel-mogel, Nie kłam, kochanie. Artur Barciś i Cezary Żak – duet aktorski z sitcomu Miodowe lata. Magda Mołek, dziennikarka i prezenterka – w 1997 roku dała się poznać jako świetna reporterka relacjonująca następstwa powodzi. Michał Fajbusiewicz, dziennikarz, scenarzysta – autor i gospodarz Magazynu kryminalnego 997. Okił Khamidov, operator filmowy, reżyser – przez cztery lata reżyser serialu Świat według Kiepskich. Dodatkowo możemy przeczytać wywiad z samym autorem, co stanowi wisienkę na tym wspomnieniowym torcie.


W tym czasie nie byłam już dzieckiem i pamiętam te programy i tych ludzi. Faktycznie oglądało się telewizję. I choć było mniej programów, to mam wrażenie, że dbałość o widza była większa. Masówka, która zalewa nas teraz z każdej strony wtedy była nie do pomyślenia. Może ktoś pomyśleć, że było sztywno – być może – ale widz był bardziej dopieszczony. Programy były jakieś i do dziś, mimo upływających lat się je pamięta. A dzisiaj po obejrzeniu, praktycznie po kilku tygodniach czy miesiącach nie pozostaje nawet echo wspomnienia.


Kamil Bałuk prowadzi rozmowy w bardzo interesujący sposób. Nic nie jest robione na siłę, Każde zdanie wypływa naturalnie i co najważniejsze, nie jest to powtarzane z innych wywiadów, które można przeczytać w czasopismach. Bałuk posuwa się dalej, dlatego ta książka jest tak ciekawa. Nie tylko poznajemy bliżej bohaterów rozmów, ale mamy możliwość zajrzenia za kulisy tych programów, w których pracowali. Odkrywane są smaczki, o których nie dowiecie się z innych źródeł. Dawno temu w telewizji początek wzięła z podcastu o tym samym tytule, w ramach platformy newonce


Nie chciałem zbioru ciekawostek i tanich wzruszeń. Chodziło mi o poważne potraktowanie tematu. Bo po co robić coś na pół gwizdka? To nuda. Pod koniec pracy nad książką zrozumiałem, że wcale nie interesuję się telewizją. Interesują mnie w niej ludzie, którzy ją tworzyli, jaka jest ich historia. Choć rozmawiałem z nimi już jako dorosły, robiłem to w imieniu dziecka, którym kiedyś byłem.


Nie sposób przejść obok tej książki obojętnie, bo sama okładka „robi robotę” i skutecznie przyciąga wzrok, zabierając nas do stron telegazety tamtego okresu. Autorem tej genialnej okładki, świetnie korelującej z tekstem jest Jasiek Krzysztofiak – wielkie brawa!


Sądzę, że nie ma się więcej rozwodzić. Jeśli chcecie przenieść się w czasie, to Dawno temu w telewizji Wam w tym pomoże. Przy okazji niektórzy uśmiechną się nie jeden raz, a być może znajdzie się osoba, która z rozrzewnienia za tym co nie wróci obetrze łzę.

Książka Bałuka jest świetnie napisana i czyta się wyśmienicie. Można tylko westchnąć na koniec i wyszeptać: dlaczego trwało to tak krótko Panie Kamilu?

Być może zabrakło mi kilku nazwisk (ale myślę, że każdy czytelnik wpisałby jeszcze kogoś, jako bohatera kolejnego wywiadu), ale daje to nadzieję, że kiedyś Bałuk dopisze drugą część do tych wspomnień.


Przeczytajcie i sami sprawdźcie ile pamiętacie z tego, jak rodziła się w Polsce popkultura po 1989 roku i jak kształtowała się zbiorowa wyobraźnia?


monweg

Dziękuję



"Dawno temu w telewizji" do kupienia na Bonito


W ramach wyzwań: Przeczytam 120 książek w 2023 roku - 137/120; Mierzę dla siebie – 2,3 cm; 304 stron; Pod hasłem - reportaż

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz