poniedziałek, 6 listopada 2023

Zachowaj spokój. Stoicyzm w praktyce na dzisiejsze czasy - Brigid Delaney

 

Brigid Delaney

Zachowaj spokój

Stoicyzm w praktyce na dzisiejsze czasy

Reasons Not to Worry. How to be Stoic in chaotic times

przekład Mateusz Rulski-Bożek

Wydawnictwo Wielka Litera

ISBN 978-83-8032-945-4

Zanim sięgnie się po książkę australijskiej dziennikarki Bigid Delaney, należałoby odpowiedzieć na pytanie: czym jest stoicyzm? Stoicyzm pierwotnie był szkołą filozoficzną, zapoczątkowaną w Atenach w końcu IV wieku p.n.e. i wywierał znaczny wpływ na rozwój chrześcijaństwa. Stoicyzm stworzył system filozoficzny i opierał się na osiąganiu szczęścia przez wewnętrzną dyscyplinę moralną, sumienne spełnianie obowiązków oraz odcięcie emocji.


Delaney zgłębiła ten temat, bo zaczęły ją niepokoić czasy, w których przyszło nam żyć i weszła w niego głębiej: Dlatego zanurzyłam się w przeszłość i znalazłam tam czasy podobne do naszych – pełne chaosu, wojen, plag, zdrady, korupcji, niepokoju, rozpusty i strachu przed klimatyczną apokalipsą. Ówcześni ludzie poszukiwali odpowiedzi na te same pytania, które dzisiaj nurtują nas. Spotkałam ich w starożytnym stoicyzmie. Byli tacy jak my: chcieli odnaleźć sens życia i poczucie przynależności, spełnienie i spokój, miłość, harmonijne życie rodzinne; wartościową pracę dającą satysfakcję; bliskie, pokrzepiające przyjaźnie. Pragnęli przyczyniać się do dobrostanu własnej społeczności; być częścią czegoś większego od nich samych; przeżywać fascynację przyrodą i chwile nabożnej czci.


Przyznam, że dotąd niezbyt interesowała mnie szkoła stoicyzmu, ale po przeczytaniu książki Zachowaj spokój, być może zgłębię temat lepiej. Nie wszystko mi odpowiada, nie każda idea jest dla mnie, ale są pewne założenia, z których naprawdę ja czy inne osoby mogłyby korzystać na co dzień i wprowadzić je w życie.

Jedną z ważniejszych idei, po którą sięgam dość często – do tej pory nawet nie zdając sobie sprawy z tego, że korzystam z dobrodziejstwa stoików – jest to, że nie mamy wpływu na wiele aspektów w naszym życiu. Jeżeli więc nie mamy na nie wpływu, to się tym nie przejmujmy, a skupmy się na sprawach, na które mamy wpływ i które mamy pod tzw. kontrolą. W tym momencie, gdy złapałam wspólną cechę, jeszcze bardziej byłam zainteresowana tym, co ma do przekazania Australijka.


Trudno się nie zgodzić, że choć filozofia stoików powstała dawno temu, to wiele z jej zasad znajdzie zastosowanie do chwili obecnej. Powiem nawet więcej – warto wprowadzić je w życie.

Stoicy żyli w zgodzie ze światem i tym co przyniesie im los. W każdym zdarzeniu starali się zobaczyć coś dobrego. Dzisiaj mówimy na ten stan – płynięcie z prądem i zdarza się, że faktycznie potrafimy cieszyć się chwilą.

Tak dla stoików kiedyś, jak dla pewnej grupy ludzi (chciałabym napisać w tym miejscu, większości) ważne jest zdobywanie doświadczenia i wiedzy, jej pogłębianie oraz ciągła praca nad sobą czyli samodoskonalenie.


Jedną z najważniejszych zasad stoickich, przeniesionych do naszego życia, cały czas aktualnej, jest spokój, który dzięki powiedzeniu „stoicki spokój” ciągle funkcjonuje, choć może nie wszyscy wiedzą o co faktycznie chodzi. Stoicy pragnęli osiągnąć w życiu najwyższe dobro i kładli nacisk na siłę rozumu.


Zachowaj spokój jest całkiem niezłą książką dla czytelników, którzy o stoicyzmie nie wiedzą prawie nic i zaczynają z nim swoją przygodę, chcąc się czegoś dowiedzieć, a nie zmęczyć. Jest to dobre wprowadzenie i zachęcenie do zgłębiania tematu w przyszłości. Uważam, że jest to świetna książka na początek, by poznać „odkryte” przez mądrzejszych od nas. Sami sprawdźcie i porównajcie ile wspólnych cech ma stoicyzm sprzed lat z nami, dzisiaj.


monweg


Dziękuję



"Zachowaj spokój. Stoicyzm w praktyce na dzisiejsze czasy" do kupienia na Bonito


W ramach wyzwań: Przeczytam 120 książek w 2023 roku – 134/120; Mierzę dla siebie – 2,4 cm; 367 stron

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz