Carlos Ruiz Zafón
La Ciudad de Vapor
przełożyli Katarzyna Okrasko i Carlos Marrodán Casas
Wydawnictwo Muza
ISBN 978-83-287-1679-7
Carlos Ruiz Zafón jest jednym najbardziej rozpoznawalnych pisarzy naszych czasów i najczęściej czytanym autorem hiszpańskim. Jego utwory przetłumaczono na 45 języków. Debiutował w 1993 roku powieścią Książę Mgły. Po nim ukazały się Pałac Północy, Światła września i Marina. W 2001 roku wydał Cień wiatru, pierwszą powieść z sagi o Cmentarzu Zapomnianych Książek. Kolejne części to Gra Anioła, Więzień nieba i Labirynt duchów. Stworzył w nich literacki wszechświat, który stał się jednym z fenomenów współczesnej literatury na pięciu kontynentach.
„Miasto z mgły”, ostatnia książka Carlosa Ruiza Zafóna, jest poszerzeniem literackiego świata Cmentarza Zapomnianych Książek. Ten zbiór jedenastu opowiadań pokazuje wszystkie cechy pisarstwa Zafóna, ale subtelnie, jakby przez mgłę wszechobecną w jego literackich obrazach.
Dzięki współpracy z Księgarnią Tania Książka miałam nieprawdopodobną przyjemność przeczytania ostatniego dzieła Mistrza Zafóna, Miasto z mgły. Zatopiłam się w nowych, ale jak już dobrze znanych obrazach i wszechogarniającej wszystko mgle. Wróciłam do historii znanych z Cmentarza Zapomnianych Książek. I jak wcześniej, tak i teraz zakochałam się w przepięknym stylu hiszpańskiego pisarza.
Dobrze jest znać wcześniejszą twórczość Zafóna przed lekturą tych opowiadań, ale nie uważam, że jest to koniecznością. Ci, którzy nie znają jego książek mogą rozpocząć przygodę z nim od tego niewielkiego, ale jakże ważnego zbioru. Ważnego nie tylko dla wielbicieli jego talentu.
Nie zamierzam opisywać każdego opowiadania osobno. Nie będę rozbierać ich na czynniki pierwsze. Wszystkie opowieści osnute zostały na kanwie historii związanych z Barceloną, mieście ukochanym przez autora Cienia wiatru. Mamy więc Barcelonę tajemniczą, gotycką, deszczową, płonącą, szarą i osnutą gęstą mgłą. Jest to Barcelona, o której nie przeczyta się w przewodnikach. To Barcelona zafónowska, pełna sekretów.
Zbiór ten przybliża nam w jaki sposób powstał Cmentarz zapomnianych Książek. Zabiera nas na spotkanie z cenionym przez Zafóna Cervantesem, architektem Gaudim, a także ze starym znajomym Sempere. Jak w innych, większych dziełach, tak i w tym zbiorze mamy do czynienia z pięknie prowadzoną narracją. Niepowtarzalna jest magia gawędziarza, którego pokochali czytelnicy z całego świata.
Co jeszcze oprócz Cmentarza i tajemniczej Barcelony spotkamy w tych opowiadaniach? Historie o snach, demonach, nadziejach i duchach. O życiu, marzeniach i miłości. Mroczne postaci, tajemnicze domy, klątwy i inne tragiczne wydarzenia, nawet trucizny, a nade wszystko miłość do literatury…
Ostatnie spotkanie z genialnym pisarzem, wspaniałym gawędziarzem, prawdziwym czarodziejem. Nie, nie ostatnie! Ja się na to nie godzę! Carlos Ruiz Zafón pozostawił po sobie przepiękne książki, do których zawsze my „osierocone dzieci” możemy wrócić. I tylko ból pozostał i ogromny żal, że więcej już nic nowego nie będzie!
Każda znajdująca się tu książka, każdy tom, posiadają własną duszę. I to zarówno duszę tego, kto daną książkę napisał, jak i duszę tych, którzy tę książkę przeczytali i tak mocno ją przeżyli, że zawładnęła ich wyobraźnią. Tymi słowami pożegnano Carlosa Ruiza Zafóna, jego własnymi słowami z najsłynniejszej powieści Cień wiatru. Nic więcej dodać nie trzeba, tak jak nie trzeba nikogo namawiać do sięgnięcia po którekolwiek z dzieł Hiszpana.
Carlos Ruiz Zafón 1964-2020
monweg
Dziękuję
Książka na półce z literaturą piękną w Księgarni Tania książka
Książka bierze udział w wyzwaniach:
Przeczytam 120 książek w 2021 roku – 61/120; Mierzę dla siebie – 1,7 cm; 224 stron; Trójka e-pik – zdarzyło się w maju; Wielkobukowe bingo – książka poniżej 300 stron, książka o książkach; Okładkowe bingo – okładka z więcej niż jedną postacią, okładka zawierająca pojazd, okładka na której widoczny jest budynek; Wyzwanie Lc2021 – przeczytam opowiadanie lub zbiór opowiadań
Chyba się skuszę.
OdpowiedzUsuń