A.J. Pearce
Droga pani Bird
Dear Mrs Bird
przełożyła Katarzyna Makaruk
Wydawnictwo Literackie
ISBN 978-83-08-07335-3
Nie jest to książka świąteczna, choć okładka może świadczyć właśnie o tym. Ta powieść jest historią-hołdem złożonym kobietom pozostającym w domu podczas wojny.
Główną bohaterką i narratorką jest Emmeline Lake, młoda dwudziestotrzyletnia kobieta. Emmy jest wolontariuszką Straży Pożarnej, gdzie odbiera telefony każdej nocy, zwłaszcza podczas bombardowań miasta. Jest rok 1941, a celem Niemców stał się Londyn. Emmy jest dobra, odważna, uparta, silna i zdeterminowana, a najważniejsze jest to, że nie sposób jej nie polubić. Największym marzeniem Emmy jest praca w Kronice Wieczornej i zostanie korespondentką wojenną. Jej radość nie ma granic, gdy okazuje się, że ta gazeta poszukuje pracowników. Dzięki pomyłce, czy jak kto woli dziwnemu zbiegowi okoliczności trafia do dogorywającego magazynu dla pań Przyjaciółka Kobiety. Jej pracą, jako młodszej maszynistki, okazuje się przepisywanie odpowiedzi na listy kierowane do pani Bird, które po zredagowaniu ukazują się w rubryce Henrietta Bird pomaga.
Prawdę mówiąc tytuł tej rubryki jest pewnym nadużyciem, gdyż szanowna pani Bird nie ma w zwyczaju odpowiadaniu na wiele tematów:
stosunki małżeńskie; stosunki przedmałżeńskie; stosunki pozamałżeńskie; stosunki fizyczne; ogólnie stosunki o charakterze erotycznym (wszelkie związane z nimi kwestie, wzmianki, sugestie czy skutki); działania niezgodne z prawem; działania i opinie o charakterze politycznym; działania i opinie o charakterze religijnym (z wyjątkiem pytań dotyczących grup i posług kościelnych); wojna (z wyjątkiem pytań dotyczących racjonowania towarów, służb ochotniczych, klubów i kwestii praktycznych).
Emmy wbrew wszystkiemu postanawia pomóc tym czytelniczkom, które nie doczekały się atencji ze strony pani Bird. O ile wysyłanie odpowiedzi (w imieniu pani Bird) do pominiętych czytelniczek było dosyć bezpieczną formą pomocy, o tyle publikacja odpowiedzi na niektóre listy na łamach czasopisma, może okazać się pomysłem delikatnie mówiąc ryzykownym. Lecz Emmy łamie się serce na myśl, że miałaby pozostawić te listy bez odpowiedzi, a na dodatek (według wytycznych) je niszczyć.
Jeżeli macie obawy przed kolejną książką o II wojnie światowej, to muszę was uspokoić. To nie jest książka o tematyce czysto wojennej, choć okropność wojny wyziera z wielu jej kart. To historia opowiedziana z perspektywy Emmy, momentami wzruszająca, ale również zabawna, z prawdziwymi i sympatycznymi postaciami. Droga pani Bird to powieść cudowna, krzepiąca i podnosząca na duchu. Pokazuje, że mimo wojny i ciągłych nalotów istnieje (prawie) normalne życie, gdzie ludzie się kochają, pobierają i mają całkiem przyziemne problemy. To także opowieść o kobietach, które zostały w domu, a jednak znalazły sposób żeby w tym okropnym okresie być przydatnymi.
Droga pani Bird to debiut literacki A.J. Pearce. Debiut, który został niezmiernie ciepło przyjęty zarówno przez krytyków, jak i przez czytelników. Szczerze mówiąc życzyłabym sobie więcej takich debiutów. Książkę czyta się świetnie i bardzo szybko. Napisana prostym językiem, choć nie jest opowieścią świąteczną, idealnie nadała się jako lektura na ten właśnie czas. Nie pozostaje mi nic innego, tylko polecić tę książkę innym czytelniczkom (bo jednak sądzę, że po Drogą panią Bird sięgną przede wszystkim kobiety). Polecam gorąco.
monweg
Dziękuję
Książka bierze udział w wyzwaniach:
Akcja 100 książek w 2020 roku – 136/120; Łów słów – gapa; Mierzę dla siebie – 2,9 cm; Misja specjalna – Zatytułuj się 4 – P; Olimpiada czytelnicza – 390 stron; Trójka e-pik – zaległość z maja 2019 – list do Ciebie
Rozejrzę się za książką.
OdpowiedzUsuńWidziałam okładkę tej książki kilka razy, jednak dopiero teraz poznałam jej opis. Brzmi naprawdę zachęcająco! Jeśli tylko nadarzy się okazja, chętnie po nią sięgnę :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam,
BOOKS OF SOULS