sobota, 17 listopada 2018

Dwanaście życzeń - Karolina Głogowska, Katarzyna Troszczyńska


Karolina Głogowska, Katarzyna Troszczyńska
Dwanaście życzeń
Wydawnictwo W.A.B.
ISBN 978-83-280-6028-9


Powieść świąteczna na ponad miesiąc przed świętami? Czemu nie. Przecież nie istnieje prawo, które zabraniałoby czytania książek o tematyce świątecznej przed Bożym Narodzeniem. Jednak nie jest to typowa opowieść świąteczna w stylu dickensowskiej Opowieści wigilijnej. Dwanaście życzeń to powieść obyczajowa, której akcja osadzona została w tak ważnym czasie.

Karolina Głogowska – felietonistka WP Opinie, była redaktorka i wydawczyni serwisów internetowych dzieci.pl, abczdrowie.pl, a także WP Kobieta. Współpracowała z Dorotą Wellman przy książce Jak być przyzwoitym człowiekiem? - zbiorze wywiadów z wybitnymi osobistościami z polityki i kultury.
Katarzyna Troszczyńska – redaktorka, przez wiele lat była związana z takimi kobiecymi czasopismami jak „Twój Styl” czy „Pani”. Współpracowała także z grupą NaTemat. Obecnie na stałe pracuje w Wirtualnej Polsce i „Sensie” oraz opowiada magiczne historie swojemu synkowi.

Dagna, Bogusia, Pola, Basia, Rita, Róża – oto spokrewnione ze sobą bohaterki Dwunastu życzeń, książki dla kobiet, o kobietach, napisanej przez kobiety.
Dagna, dziennikarka, przyszywana Warszawianka, singielka, chciałaby zapomnieć o rodzinnej wsi. Bogusia, starsza siostra Dagny, matka czwórki dzieci, fryzjerka. Basia i Pola mają wspólnego ojca, są siostrami przyrodnimi, ale nie darzą się zbytnią sympatią. Rita, matka Basi nie może wybaczyć mężowi odejścia od rodziny i związania się z inną kobietą. I w końcu (ale nie wcale ostatnia) Róża, nestorka rodu.

Historia rozgrywa się w ciągu dwóch dni i jest podzielona na trzy części: Niedziela, 23 grudnia; Poniedziałek, 24 grudnia, rano; Poniedziałek, 24 grudnia, po południu. Poznajemy sześć kobiet w różnym wieku i z różnymi oczekiwaniami (pozornie). Tak naprawdę to każda z nich marzy o tym samym. Chcą ponad wszystko być szczęśliwe, ale to szczęście dla wszystkich kobiet ma odmienny koloryt.

Zapisuj przez cały rok, w każdy pierwszy dzień miesiąca życzenie. Notuj na ładnym papierze i chowaj do szkatułki. Tuż przed świętami będziesz miała na kartkach dwanaście życzeń. Wtedy daj je rodzicom albo innej bliskiej osobie. I uwierz, jedno z nich zawsze się spełni. Wystarczy to jedno, wtedy już jesteś szczęściarą.

Świąteczny klimat można poczuć już w listopadzie. Wystawy zaczynają do nas krzyczeć kolorami, migającymi światełkami, Mikołajami... Ulice przybrane zostają girlandami, neonami i choinkami. Reklamy w telewizji staja się mdło-radosne. Nasuwa się pytanie: czy jeszcze pamiętamy jaki sens mają te wyjątkowe święta, na które większość z nas czeka przez cały rok?

Dwanaście życzeń Karoliny Głogowskiej i Katarzyny Troszczyńskiej nie skupia się na świątecznym marketingu. Bohaterki książki opowiadają nam swoje historie, często naznaczone bólem, żalem, zdradą, samotnością. Jednak każda z tych historii tchnie magicznym urokiem i niesie z sobą nadzieję. W okresie świąt Bożego Narodzenia większość z nas oczekuje cudu. Czy bohaterkom tej opowieści przydarzy się ów cud?

Dwanaście życzeń nie jest powieścią wybitną. Może niektórzy z was będą nią rozczarowani. Mnie jednak ta książka przekonuje. Możliwe, że brak tutaj tej magii świąt, na którą czekamy, ale jest za to prawdziwe życie, jakie staje się udziałem wielu z nas. Jeśli poszukujecie książki, która razi oczy feerią barw, nie jest to historia dla was. Jeśli chcecie opowieści o zwyczajnym życiu, nieubarwionym i niepolukrowanym, jak pierniczki na choince, to Dwanaście życzeń wam polecam.

DziękujęKsiążka bierze udział w wyzwaniach:
Akcja 100 książek w 2018 roku – 107/100, Czytam, bo polskie, Czytelnicze igrzyska, Dziecięce poczytania, Grunt to okładka, Olimpiada czytelnicza – 400 stron, Pod hasłem, Przeczytam 52 książki w 2018 roku – 107/52, Przeczytam tyle, ile mam wzrostu – 2,5 = 20,3 cm, W 200 książek dookoła świata – Polska, Wyzwanie Czytamy nowości, Wyzwanie czytelnicze Wiedźmy – liczba

3 komentarze:

  1. Podoba mi się ten pomysł z zapisywaniem życzeń, a książkę chętnie przeczytam, dla klimatu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie skusiłam się tylko i z powodu, że zabraknie mi czasu...

    Mam tylko prośbę, bo w recenzji nie znalazłam ani słowa o bliźniętach, które zgłosiłaś do Pod hasłem :)

    OdpowiedzUsuń