wtorek, 7 lutego 2017

Smażone zielone pomidory - Fannie Flagg

Autor – Fannie Flagg
Tytuł – Smażone zielone pomidory
Tytuł oryginału – Fried Green Tomatoes at the Whistle Stop Cafe
Kolekcja Literatura w spódnicy
Wydawnictwo Axel Springer Polska/Wydawnictwo Zysk i S-ka
ISBN 83-89371-21-9

Znalezione obrazy dla zapytania smażone zielone pomidory

Powieść Fannie Flagg opowiada o zwykłych ludziach, tchnie świeżością, jest rozczulająca i wzruszająca, tryskająca humorem i dramatyczna. Kiedy siwowłosa Cleowa Threadgoode opowiada historię swego życia Evelyn Couch, która pogrążyła się w smudze cienia wieku średniego, przenosi się myślami do Alabamy lat trzydziestych. We wspomnieniach wraca kawiarnia Whistle Stop, która ma dla swych gości dobrą pieczeń, mocną kawę, namiętności, uczucia, śmiech, a nawet zbrodnię.
Kilka lat temu obejrzałam film Smażone zielone pomidory, który mnie zachwycił. Obraz wyreżyserował Jon Avnet w 1991 roku, a w rolach głównych wystąpiły m.in. Kathy Bates, Jessica Tandy, Mary Stuart Masterson, Mary-Louise Parker. Film został bardzo dobrze przyjęty przez krytykę i publiczność. Teraz miałam niebywałą przyjemność przeczytać powieść, na podstawie której powstał ten wyjątkowy film.

Wraz z bohaterami tej książki przenosimy się do lat trzydziestych, na południe Stanów Zjednoczonych, do małego miasteczka w Alabamie. Obserwujemy prowincjonalną społeczność na tle Wielkiego Kryzysu w Ameryce. Amerykańska pisarka z wielką delikatnością porusza trudne tematy, rasizm, związki homoseksualne czy włóczęgostwo. Ale najważniejsze dla treści są przyjaźń, tolerancja, miłość i pragnienia. Za sprawą osiemdziesięciosześcioletniej Ninny Thradgoode poznajemy przeszłe lata, które w jej umyśle są ciągle bardzo żywe.

Fabuła powieści rozgrywa się w różnych latach, naprzemiennie i choć może się wydawać, że wprowadza to niepotrzebny chaos, nie jest tak. Bardzo szybko czytelnik zostaje wciągnięty przez niecodzienny rytm tej historii. Mamy możliwość zaglądania również do tygodnika Dot Weems i czytania tygodniowych biuletynów z działalności kawiarni Whistle Stop oraz życia jej właścicielek Idgie i Ruth. Dodatkiem i smaczkiem są zamieszczone na końcu książki przepisy, nie tylko na tytułowe smażone zielone pomidory.

Fannie Flagg wykreowała wspaniałych bohaterów, zwykłych ludzi, z którymi każdy z nas mógłby się zetknąć w normalnym życiu. Pokochałam całym sercem bohaterki tej opowieści – bohaterki, bo męskie postaci schodzą na drugi plan.

Smażone zielone pomidory to książka mądra, ciepła, inteligentna i optymistyczna. Napisana z niebywałym wyczuciem opowieść, snuta bez pośpiechu, ale wciągająca jak najlepszy kryminał. Książka, w której główne role odgrywają kobiety, ale niekoniecznie dla kobiet. To historia uniwersalna, dla każdego,  kto oczekuje od książki czegoś więcej, niż tylko taniej rozrywki. Powieść na każdy nastrój i na każdą pogodę, zmuszająca do refleksji. Zdecydowanie polecam.

Książka bierze udział w wyzwaniach:

ABC czytania – wariant 1, Czytam zekranizowane książki, Czytamy powieści obyczajowe, Dziecięce poczytania, Książkowa podróż, Łów słów, Mini czelendż, Olimpiada czytelnicza, Pochłaniam strony, bo kocham tomy, Przeczytam 52 książki w 2017 roku – 18/52, Przeczytam tyle, ile mam wzrostu – 2,5 = 7,7 cm, W 200 książek dookoła świata – Stany Zjednoczone, Wielkobukowe wyzwanie, Wyzwanie biblioteczne – wariant 2 i 3, Wyzwanie czytelnicze – kolor, jedzenie, Z półki, Zaczytajmy się

11 komentarzy:

 1. często wspominam tę książkę ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałem, film pamiętam jak przez mgłę. Jak wyraźny jest wątek miłosny między właścicielkami Whistle stop?
  Ostatnio sporo różnych współcześnie napisanych książek ma naprzemiennie fabułę poprowadzoną. Np. książki Sofie Oksanen, które bardzo polecam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na tyle wyraźny, że wywołuje sporo kontrowersji :)

   Usuń
  2. Na szczęście obracam się wokół ludzi, dla których to nie są "kontrowersje" :D

   Usuń
 3. Dawno czytałam tę książkę, ale pamiętam że wywarła na mnie duże wrażenie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Sporo fajnej literatury tu można znaleźć ;) Książkę czytałam, nie przepadam, ale warta polecenia jest :))

  OdpowiedzUsuń
 5. Leży na półce i patrzy na mnie z wyrzutem, że jeszcze jej nie przeczytałam :C

  Pozdrawiam
  toreador-nottoread.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń