czwartek, 30 czerwca 2016

Chciwość - Marta Guzowska

Autor – Marta Guzowska
Tytuł – Chciwość
Wydawnictwo Burda Publishing Polska
ISBN 978-83-8053-095-9

Tylko nieliczni wiedzą, że wybitna archeolog Simona Brenner przy okazji jest świetnie zakamuflowaną złodziejką. Kradnie dzieła sztuki i sprzedaje kolekcjonerom za grube miliony. Chciwość kieruje uwagę Simony na złoty diadem Heleny Trojańskiej, odkopany pod koniec XIX wieku przez Heinricha Schliemanna. Kobieta opracowuje doskonały plan zuchwałej kradzieży i pewna siebie wyjeżdża do Turcji. Sprawy komplikują się, gdy na wykopaliskach w nieznanych okolicznościach znika jej były kochanek Ivan, a porywacze przesyłają Simonie jego palec. 
Chciwość jest cechą wstrętną i grzeszną.
Marta Guzowska jest doktorem archeologii i od ponad dwudziestu lat z pasją odkopuje historie starożytnych cywilizacji. Oprócz tego jest bardzo sprawną pisarką, co udowodniła, zdobywając Nagrodę Wielkiego Kalibru. Niekwestionowana mistrzyni polskiego kryminału archeologicznego.

Bohaterką Chciwości jest Simona Brenner, kobieta silna, mądra i błyskotliwa. Simona jest świetnym i cenionym archeologiem, ale także bardzo sprawną i równie cenioną złodziejką. Na celowniku Simony znalazł się właśnie skarb, kiedyś odkopany, ale obecnie uważany za zaginiony. Spytacie pewnie, co za sztuka wynieść coś, czego praktycznie nie ma? To jest sztuka, bo trzeba przetrząsnąć wszystkie magazyny na wykopaliskach i znaleźć ów przedmiot, który nie jest skatalogowany. A cała ta żmudna praca musi być wykonana w miarę sprawnie, w dodatku we wściekłym upale.
Ze złota nie da się niczego zbudować, jest za miękkie. jednak dzisiaj jego cena wynosi ponad czterdzieści tysięcy dolarów za kilogram. Dla porównania cena stali to jakieś pół dolara za kilogram. A ludzie zabijają się nie dla stali, lecz dla złota. 
Bo złoto ma jeszcze jedną cechę. Jeśli ktoś je posiada, chce mieć więcej…
Simona nie zdaje sobie sprawy, że zlecenie na kradzież diademu otrzymał jeszcze ktoś. Tymczasem pojawia się były kochanek kobiety i znika… Znika dosłownie. Simona otrzymuje jego mały palec i groźbę odcięcia jeszcze innych części ciała Ivana. W zamian za jego życie ma ukraść pewne tajemnicze pudełko. Tylko że nasza pani archeolog kompletnie nie wie, gdzie szukać, a zegar tyka…
Czy można okraść złodzieja? Ile można poświęcić, gdy kieruje tobą rządza zysku? Czy warto ufać innym?
Cudownie czytało mi się Chciwość. Przyznaję, że to rewelacyjnie napisana powieść, trzymająca w napięciu z wartką i bardzo ciekawą akcją. Czuje się, że tematyka jest bliska sercu autorki, bo postać Simony wykreowała genialnie. I choć można się czepiać etyki pani archeolog, to nie sposób jej nie polubić. Zdecydowanie mogłabym zaprzyjaźnić się z główną bohaterką, a może nawet dałabym się wodzić na pokuszenie. Moja ciekawość osiąga punkt wrzenia, gdy pomyślę o kolejnych przygodach Simony Brenner. Co tym razem zgotuje dla nas Marta Guzowska? Mam nadzieje, że będzie nadal tak interesująco i niebezpiecznie.
Wszyscy bohaterowie powieści w jakiś sposób odcinają się od chciwości, próbują udowodnić, że ich to nie dotyczy. I wszyscy są chciwi. Nawet główna bohaterka, która wiele razy mogłaby wycofać się z trudnej dla niej sytuacji, nie potrafi odejść, z powodu chciwości, jaka ją ogarnia. Ale pamiętajmy, że stawką w tej grze jest złoto. Czy jest na świecie ktoś, kto potrafi przejść obojętnie obok złotego skarbu? (Marta Guzowska z wywiadu dla Onetu).
Chciwość polecam wszystkim miłośnikom kryminałów, a także wielbicielom silnych kobiecych postaci literackich. Chcesz wpaść w wir intrygujących rozgrywek? To książka dla ciebie. Chcesz się pośmiać z sarkastycznego humoru i poczuć dreszczyk emocji? Koniecznie przeczytaj tę powieść. Naprawdę warto. Gorąco polecam.
Archeologia to fajny zawód, ale trzeba cos jeść. A starożytne skorupy kiepsko smakują i są ciężkostrawne. Z kolei złodziejstwo to zawód w sumie też fajny, tylko nie da się nim pochwalić w towarzystwie. Można jednak połączyć te dwie profesje, nieźle się bawić i mieć na kawałek chleba nie tylko z masłem, ale i z kawiorem.
Dziękuję

Znalezione obrazy dla zapytania burda książki

Książka bierze udział w wyzwaniach:

52/2016 – 101/52, Historia z trupem, Kiedyś przeczytam 2016, Klucznik, Kryminalne wyzwanie, Motyw zdrady w literaturze, Polacy nie gęsi, Przeczytam 100 książek w 2016 roku – 101/100, Przeczytam tyle, ile mam wzrostu – 2,5 = 39,7 cm, Reading Challenge 2016, Rosyjsko mi!, W 200 książek dookoła świata - Polska

4 komentarze:

 1. Książka wciąż na mnie czeka;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten tytuł zaintrygował mnie kiedy tylko zobaczyłam go w zapowiedziach i wygląda na to, że książka przypadłaby mi do gustu :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapowiada się bardzo interesująco. Lubię silne postaci.

  OdpowiedzUsuń
 4. Spodobała mi się "Chciwość". Nawiązując do silnych kobiecych charakterów i zwrotów akcji, polecam "Prokuratora" Pauliny Świst. Warto przeczytać ;)

  OdpowiedzUsuń