czwartek, 19 października 2023

Cecylia - Annie Garthwaite

 

Annie Garthwaite

Cecylia

Cecily

przekład Magdalena Słysz

Wydawnictwo Albatros

ISBN 978-83-6733-864-6

Jaka jest/była rola kobiety w historii? Sięgając pamięcią wstecz, historię tworzyli prawie zawsze mężczyźni. Owszem, były wyjątki: Katarzyna II Wielka, Bona Sforza, Joanna d’Arc czy Elżbieta II. Od zarania to mężczyzna jest tym, który broni domostwa, poluje. Kobieta zajmuje się domem. Ten schemat niewiele się zmienił przez lata, ale nie o tym jest książka Cecylia. Nie bez związku wspomniałam wielkie kobiety, które w historii zaistniały i odegrały niepoślednią rolę. Poznajcie niesamowity debiut Annie Garthwaite.


Feministyczna powieść historyczna. Tak ponadczasowa, że jej akcja mogłaby się toczyć na Downing Street… albo w Westeros.


Feministyczna, być może, ale nie tylko kobiety odnajdą przyjemność płynącą z tej powieści. W końcu to historia. A jak mi wiadomo wśród mężczyzn jest chyba więcej zwolenników tej dziedziny. Prawdą jest, że książka została napisana przez kobietę i poświęcona jest również kobietom, jednak to nadal historia.

Mamy schyłek Średniowiecza. Autorka skupia się najbardziej (ale nie tylko) na latach 1431-1461, na okresie, w którym Cecylia Neville, jako żona Ryszarda Plantageneta była księżną Yorku. Kim była Cecylia? Większość z nas tego nie wie, bo i na lekcjach historii w szkole skupiamy się na królach, a nie ich matkach. Cecylia Neville była angielską arystokratką, najmłodszym z czternaściorga dzieci Ralpha Neville’a hrabiego Westmorlandu i Joan Beaufort. Była żoną księcia Yorku Ryszarda Plantageneta (pretendenta do tronu Anglii z rodu Yorków).

Ze związku z Ryszardem urodziła 12 dzieci: 8 synów i 4 córki. Dwóch synów Cecylii zostało królami Anglii, jako: Edward IV oraz Ryszard III.


Powieść Annie Garthwaite przedstawia historię z punktu widzenia Cecylii. Cecylii, o której może w końcu będziemy pamiętać i nie umknie już nam w przyszłości jej nazwisko. Kobiecie wyjątkowej, mądrej, inteligentnej, odważnej. Znającej się na polityce, jak niejeden mężczyzna i potrafiąca prowadzić grę, aby zapewnić swojej rodzinie władzę i bogactwo. Kobiecie, która podczas wojny domowej w Anglii poniosła więcej porażek niż zwycięstw. Kobiecie tragicznej, która przeżyła osiemdziesiąt lat, a w tym czasie pochowała swojego męża, dziesięcioro z dwunastki dzieci, wszystkich zięciów i synowe.


Figury na szachownicy są już rozstawione. Czas na pierwszy ruch. To wojna, w której walczą kobiety.


Śmiało mogę napisać – nie obawiajcie się historii. Zwłaszcza nie w tym przypadku. Cecylia to bardzo dobrze napisana powieść ze świetną narracją i pełna akcji. Zapewniam, że nikt się nie znudzi, a raczej z zachłannością będzie przewracał kolejne kartki. Prawdą jest, że występuje tutaj mnogość postaci, nie może być inaczej (w końcu to powieść historyczna). Jednak rozwiewam wątpliwości – nie pogubicie się, bo na końcu książki znajdują się drzewa genealogiczne, które nie pozwalają nam się zgubić w tłumie Henryków, Ryszardów…


Wyraźnie widać ogrom pracy włożonej przez autorkę, by ta książka powstała. To mnóstwo godzin ślęczenia nad innymi woluminami, żeby pozbierać odpowiednią ilość materiału. A przyznaję jest tego sporo. Widać również serce, które Garthwaite zdecydowanie miała po właściwej stronie i miłość do tego, co robi. Jeszcze raz muszę napisać, że to wyjątkowy dobry debiut, przy którym Angielka spędziła bardzo dużo czasu, ale dzięki temu otrzymaliśmy książkę dopracowaną i szczegółową.


Może pojawi się w głowach niektórych osób taka myśl: ale ja nie lubię historii. Nie szkodzi. Naprawdę. Bo ta książka, mimo że jest powieścią historyczną, to według mnie może być śmiało odbierana jak świetna sensacja, dramat, saga rodzinna w jednym. Nie ma się nad czym rozwodzić, to bardzo dobrze napisana książka, która może zachwycić nie tylko miłośników historii.

Zdecydowanie polecam, bo warto zwrócić uwagę na ten debiut.


monweg


Dziękuję




"Cecylia" do kupienia na Bonito


W ramach wyzwań: Przeczytam 120 książek w 2023 roku – 127/120; Mierzę dla siebie – 3,7 cm; 416 stron; Pod hasłem; Wielkobukowe alfabetyczne bingo - C

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz