środa, 5 lipca 2023

Trieste Centrale - Jaroslav Rudiš

 

Jaroslav Rudiš

Trieste Centrale

Przeł. Małgorzata Gralińska

Il. Halina Kirschner

Książkowe Klimaty

ISBN 978-83-66505-58-2

Macie listę swoich ulubionych postaci z książek albo tych, które najmocniej zapadły Wam w pamięć? Na mojej niespisanej liście na pewno znalazłby się Wenzel Winterberg, bohater powieści Jaroslava Rudiša - dobiegający setki staruszek z bedekerem z 1913 roku pod pachą, ostatni motorniczy Berlina Zachodniego, którego ojciec miał pierwszą spopielarnię w Reichenbergu. Autor przywraca Winterberga do życia w jeszcze jednej krótkiej historii, która może stanowić uzupełnienie dla Ostatniej podróży.... W Trieste Centrale nie zabrakło oczywiście miejsca także dla pana Krausa, towarzyszącego głównemu bohaterowi w podróży.



Trieste Centrale to, co nikogo chyba nie dziwi, nazwa stacji kolejowej (Triest Główny), jak i miejsce, do którego Winterberg wraca wspomnieniami w tym opowiadaniu. Pojawiają się motywy dobrze znane z powieści - monolog staruszka, wertowanie starego przewodnika, napady historii. Tym razem podążamy wraz z Krausem w głąb czasu, do wspomnienia podróży Winterberga i jego żony przez pół Europy, z przystankiem w Trieście. Sama opowieść jednak, podobnie jak rzeczywistość dookoła mężczyzn, naznaczona została stratą - to podróż nie tyle kolejowa, co melancholijna - ocalająca od zapomnienia miłość głównego bohatera, drobne gesty.



Całości dopełniają ilustracje Haliny Kirschner, które wyrazistą kolorystyką nadają życiu wspomnieniom Winterberga, jakby tylko one mogły być nośnikiem takiej intensywności, podczas gdy teraźniejszość wydaje się nijaka, szara i smutna mimo pięknej pogody. Historia Rudiša wraz z grafikami Kirschner dobrze współpracuje, a efekt jest estetycznie bardzo przyjemny w odbiorze. Dla fanów Winterberga opowiadanie na pewno stanowić będzie nie lada gratkę, a dla reszty może stanie się zachętą do sięgnięcia po powieść.


niehalo

Dziękuję


Książka bierze udział w wyzwaniach:

Przeczytam 120 książek w 2023 roku – 76/120; Mierzę dla siebie – 0,6 cm; 64 strony; Trójka e-pik – zaległość – wsiąść do pociągu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz