poniedziałek, 21 listopada 2022

Sabat czarownic - Graham Masterton

 

Graham Masterton

Sabat czarownic

The Coven

Cykl – Beatrice Scarlet (tom 2)

z angielskiego przełożyła Anna Esden-Tempska

Wydawnictwo Albatros

ISBN 978-83-6733-410-3

Czytelnicy na świecie musieli czekać na kontynuację losów Beatrice dwa lata. Pierwsza część została wydana w 2015, a druga w 2017 roku. My mamy więcej szczęścia, gdyż po wznowieniu otrzymaliśmy dwa tomy w odstępie pięciu miesięcy.


Akcja Sabatu czarownic zabiera nas do osiemnastowiecznego Londynu, do którego wróciła Beatrice. Zapomnijcie jednak na chwilę o stolicy Anglii, którą znacie dzisiaj lub którą kojarzycie z filmów kostiumowych. Londyn Mastertona nie zachęca do poobiednich spacerków, chyba że chcemy trafić na brud, smród i ubóstwo. Musimy także pamiętać, że czasowo mamy dogorywające polowania na czarownice. Jednak nadal zdarzają się zwolennicy, którzy chcą się pozbyć niewygodnych lub zbyt mądrych kobiet, żon, sióstr…


Dla tych, którzy nie czytali Szkarłatnej wdowy kilka słów na temat protagonistki. Beatrice dzięki ojcu aptekarzu posiadła sporą wiedzę na temat tworzenia lekarstw i trucizn. Jest wymarzoną bohaterką, silną, niezależną, inteligentną i dociekliwą. Cechuje ją analityczne myślenie. Jest kobietą zaradną, wykraczającą poza akceptowalne społecznie granice i czasem bywa trudno żyć, bo prawda dyktowana jest nadal przez przesądy i religię. Według mnie Bea to postać, która może od razu zyskać sympatię czytelnika i stanowić wzór do naśladowania.


W Sabacie czarownic Beatrice pracuje jako przełożona przytułku dla kobiet upadłych. Sprawdza się w tej pracy i sprawia jej to przyjemność. Ponieważ sama została doświadczona przez życie, szybko nawiązuje więź z podopiecznymi i chce im pomóc. Schronisko jest wspierane przez bogatego kupca, który pomaga dziewczynom oferując pracę. Gdy jednak siedem kobiet nie wraca i przepada bez wieści, Beatrice zaczyna dodawać dwa do dwóch i dochodzi do wniosku, że coś jest nie w porządku. Nie przekonuje jej tłumaczenie kupca, że kobiety były wiedźmami i miały spółkę z Szatanem.


Podobnie jak w Szkarłatnej wdowie, tak i tutaj nie mamy do czynienia z jednym gatunkiem literackim. Znajdziemy się wśród fikcji historycznej, kryminału, powieści grozy, momentami obyczajówki. Muszę jednak zaznaczyć, że mroku i ohydy w tej części jest znacznie więcej. Dlatego uważam, że Sabat czarownic nie przypadnie do gustu każdemu. Na pewno powinny uważać podczas lektury osoby wrażliwe i o słabych nerwach, bo w książce nie brak tematów trudnych i często omijanych przez innych pisarzy: prostytucja, dewiacja seksualna, wykorzystywanie seksualne. Będzie też morderstwo, sporo o wierze i przesądach, o leczeniu, miłości i związkach.


Okres, w którym Masterton umieścił akcję dylogii nie był łatwym czasem dla kobiet. Nie można mówić o niezależności kobiet, o ich możliwości do wyboru drogi edukacji, do traktowania jak wartościowego obywatela. I w takim czasie Beatrice – kobieta wolna, mająca własne zdanie – nie ma łatwego życia. Chyba też z tego względu tak bardzo polubiłam Beę. Zdecydowanie wolę ludzi, którzy sobą coś przedstawiają, a nie idą za tłumem.


Sabat czarownic czytało mi się jeszcze lepiej niż Szkarłatną wdowę. Bardzo żałuję, że to już koniec przygód Beatrice Scarlet i musimy się pożegnać. A może jednak nie… Nigdy nie wiadomo czy autorowi nie przyjdzie do głowy kontynuacja. Oby tak się stało, bo podoba mi się taki Masterton. Zdecydowanie przemawia do mnie ta kostiumowa wersja thrillera, grozy, i czego tam jeszcze.


Dodam tak, jak w pierwszej opinii – książka dla tych, którzy poszukują wątku prześladowania kobiet. Tutaj znajdą idealną dla siebie i historię i bohaterkę.

Wielbiciele prozy Mastertona chyba nie będą zawiedzeni.


monweg


Dziękuję



"Sabat czarownic” do kupienia na Bonito


Książka bierze udział w wyzwaniach:

Przeczytam 120 książek w 2022 roku – 110/120; Mierzę dla siebie – 3,3 cm; 416 stron; Trójka e-pik – sierpień – ubierz się w kostium; Wielkobukowe bingo – książka z historią w tle, świeżynka, thriller; Wielkobukowe minibingo – świeżynka, thriller; Wielkobukowe okładkowe bingo – okładka z postacią odwróconą plecami, okładka z kobiecą postacią; Wielkobukowe bezsenne bingo – wiedźmy i czarownice; Wielkobukowe alfabetyczne bingo - S

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz