wtorek, 5 czerwca 2018

Dawna znajoma - Laura Marshall


Autor – Laura Marshall
Tytuł – Dawna znajoma
Tytuł oryginału – Friend Request
Przekład – Joanna Grabarek
Wydawnictwo FILIA
ISBN 978-83-8075-460-7

Maria Weston chce dołączyć do moich znajomych na FB.
Bohaterka powieści Louise Parker prowadzi w miarę ustabilizowane życie. Jest rozwódką i wychowuje czteroletniego synka. Wykonuje zawód, który jest także jej pasją, projektuje wnętrza i ma ugruntowaną pozycję na rynku. Pewnego dnia przeglądając Facebooka zauważa, że otrzymała zaproszenie do grona znajomych od Marii Weston. Takie prośby dostaje się dość często, więc niby nic szczególnego w niej nie ma. A jednak… bowiem Maria Weston nie żyje od dwudziestu pięciu lat. Mogłoby się wydawać, że ktoś robi sobie głupie żarty podając się za zmarłą, ale już niedługo po tym zaczynają przychodzić wiadomości z konta Marii, które można zakwalifikować jako niepokojące, a nawet zastraszające. Louise nie pozostaje nic innego, jak cofnąć się o dwadzieścia pięć lat. Niestety wspomnienia nie są przyjemne i nie pokazują Louise w dobrym świetle.

Laura Marshall zastosowała zapis na dwóch płaszczyznach czasowych. I tak przenosimy się od 2016 do 1989 roku. Towarzyszymy dorosłej Louise i jej synkowi Henry’emu, za moment przenosząc się do jej lat szkolnych, lat beztroskiej młodości. I powiem wam szczerze, że o ile dorosła Louise była mi zwięźle mówiąc obojętna, to Louise jako nastolatka była okropną osobą. Dziewczyna była niezdecydowana, bardzo łatwa na wpływy innych, nie miała własnego zdania. Zdecydowanie nie polubiłam tej dziewczyny, a i z kobietą miałabym pewien problem.
Zawsze cię obserwuję. Nigdy nie zostawię cię w spokoju.
Powoli Laura Marshall odkrywa przed nami to co wydarzyło się w życiu nastolatki przed dwudziestu pięciu laty. Koniec z tajemnicami, trzeba w końcu zmierzyć się z błędami swojej młodości, które rzutują nawet po tylu latach na teraźniejsze życie bohaterki. Brytyjska pisarka porusza w swojej debiutanckiej powieści dwa ważne problemy: wpływ mediów społecznościowych na życie i na psychikę (2016) oraz wykluczenie i znęcanie się psychiczne na rówieśnikach (1989).

Dawna znajoma okazała się książką interesującą, ale nie odkrywczą. Ale ponieważ jest to debiut, to mam nadzieję, że kolejne okażą się lepsze. Marshall stworzyła historię, która zaciekawia do tego stopnia, że nie ma ochoty się odłożyć książki. Wyczekuje się końca opowieści, który jest zaskakujący. Wątpię czy któryś z czytelników jest w stanie przewidzieć zakończenie.

Czy Dawna znajoma może się podobać? Owszem i jestem pewna, że znajdzie wielu zwolenników. Ja jednak od dobrego thrillera oczekuję trochę więcej. Brakowało mi dreszczy niepokoju ani nie wbiło mnie również w fotel z wrażenia. Jeśli poszukujecie pozycji, która wami wstrząśnie i której nie zapomnicie długo po lekturze, to chyba nie jest ta książka i powinniście poszukać innego tytułu. Wybór jednak pozostawiam wam.  

Dziękuję


Książka bierze udział w wyzwaniach:
Akcja 100 książek w 2018 roku – 52/100, Czytelnicze igrzyska, Dziecięce poczytania, Olimpiada czytelnicza – 420 stron, Przeczytam 52 książki w 2018 roku – 52/52, Przeczytam tyle, ile mam wzrostu – 3,2 = 4,6 cm, W 200 książek dookoła świata – Wielka Brytania, Wyzwanie Czytamy nowości, Wyzwanie czytelnicze Wiedźmy – osoba, Wyzwanie u magdalenardo 2 w 1

4 komentarze:

 1. No takie książki to ja kocham <3 Na pewno po nią sięgnę, nie musisz mnie dłużej namawiać. Świetna recenzja.
  http://recenzentka-doskonala.blogspot.com/2018/06/przedpremierowo-podejrzany-paulina-swist.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, choć czytałam już lepsze książki z tego gatunku. Ale ponieważ to debiut, to mam nadzieję, że kolejne poczynania autorki będą coraz lepsze... I chyba można dać jej szansę :)

   Usuń
 2. Jak znajdę ją w swojej bibliotece to sięgnę, bo lubię tego typu książki. Tymczasem przysiadam w obserwatorach i będę wracać:)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Czuję, że ta książka pochłonie mnie bez reszty. 😊

  OdpowiedzUsuń