poniedziałek, 11 czerwca 2018

Rok piętnasty - Joanne Dragonfly


Autor – Joanne Dragonfly
Tytuł – Rok piętnasty
Wydawnictwo Witanet
ISBN 978-83-65482-82-2


Joanne Dragonfly to pseudonim trzydziestosześcioletniej początkującej pisarki. Swoją pasję do literatury, a następnie do pisania odkryła w czasach wczesnego dzieciństwa. Z powodzeniem brała udział w konkursach literackich i poetyckich. Ukończyła warsztaty dziennikarskie dla młodzieży. Pisała poezję i opowiadania, ale głównie do szuflady. Rok piętnasty to jej literacki debiut.

Jest rok 15. Czas wystartował od nowa. Nastąpiła islamizacja Europy. Ziściły się najgorsze sny. Miejsce obecnej Europy zajmuje Druga Europa (mało oryginalne). Tych, którzy się nie podporządkowali nowej rzeczywistości czeka śmierć, albo pobyt w obozie. Właśnie w jednym z takich obozów, gdzieś w Bawarii rozpoczyna się akcja tej książki. Poznajemy Sarę, osiemnastoletnią dziewczynę, która praktycznie nie zna innego życia, niż to obozowe. Jest tutaj już piętnaście lat. Świat na zewnątrz praktycznie dla niej nie istnieje. Wspomnienia ciotki pobudzają jej wyobraźnię, ale nie potrafią wydobyć z pamięci żadnych obrazów. Jako trzylatka straciła obojga rodziców. Została sama z bratem. I taki jest początek, który daje nadzieję na ciekawą książkę. A później…

Romeo i Julia Drugiej Europy? Trochę tak. Ona – Sara, chrześcijanka, „niewierna”. On – Aleksander, wyszkolony wojownik, islamista. Czy to możliwe, aby coś połączyło tę dwójkę, tak bardzo różnych od siebie młodych ludzi? Ale los przewrotny bywa i w pewnym momencie drogi Sary i Aleksandra krzyżują się. Może to wydawać się dziwne, że wychowani w nienawiści do siebie i do swoich kultur młodzi zakochują się w sobie. Rok piętnasty pod tym względem trochę przypomina Romeo i Julię, gdzie wbrew wszystkiemu i wszystkim dwójkę młodych bohaterów połączyło głębokie uczucie. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że historia Joanne Dragonfly będzie miała inny finał.


Co myślę o tej książce? O ile możliwy wydaje mi się podobny scenariusz, o tyle nie sądzę, aby islamiści „restartowali zegary”. Dla nich najważniejsze są podstawy wiary i prędzej byłabym w stanie zaakceptować fakt, że czas liczony jest dalej od 610 r.n.e. czyli od objawienia wersetów Koranu Mahometowi. Ale to w końcu fikcja literacka, choć mnie się wydaje w tym punkcie mało prawdopodobna.

Ogólny zarys powieści przypomina przepowiednię Nostradamusa, który to przewidział najazd islamu na Europę w dwudziestym pierwszym wieku. Myślę, że autorka mocno zainspirowała się tą wyrocznią. Czyli ja to widzę tak: Joanne Dragonfly wzięła trochę z dramatu Williama Szekspira i z przepowiedni Nostradamusa; połączyła to i powstała książka.

Książkę czyta się szybko, co jest zasługą nieskomplikowanego stylu początkującej pisarki. Zakończenie można traktować jako otwarte i bardzo możliwe, że będzie jakaś kontynuacja. Tylko, czy będą chętni żeby ją poznać? Ja w obecnym momencie naprawdę nie wiem. Rok piętnasty mnie nie zachwycił, ale jest napisany lekko i jestem pewna, że znajdą się chętni (a raczej chętne – bo ta książka kierowana jest przede wszystkim do kobiet). Za dużo w niej romansu, za mało zarysu historycznego, o którym mowa. A szkoda. Powieść Joanne Dragonfly jest przewidywalna i z całą pewnością nie jest niczym odkrywczym.

Czy polecać? Oto jest pytanie. Rok piętnasty może się podobać wielbicielom romansów, do których ja niestety nie należę. Chociaż książka mnie nie zafascynowała, to nie mogę też napisać, że czas z nią spędzony jest całkowicie stracony. Sami więc podejmiecie decyzję czy dać szansę debiutantce czy nie.

Dziękuję autorce


Książka bierze udział w wyzwaniach:
Akcja 100 książek w 2018 roku – 54/100, Czytam, bo polskie, Czytelnicze igrzyska, Olimpiada czytelnicza – 185 stron, Przeczytam 52 książki w 2018 roku – 54/52, Przeczytam tyle, ile mam wzrostu – 1,4 = 9,2 cm, W 200 książek dookoła świata – Polska, Wyzwanie Czytamy nowości, Wyzwanie czytelnicze Wiedźmy – czas, liczba, Wyzwanie u Magdalenardo – fiolet

1 komentarz:

  1. Lubie czytać debiuty, chociaż wątpię czy na ten się skuszę.

    OdpowiedzUsuń