piątek, 26 sierpnia 2016

Wstyd - Helen FitzGerald

Autor – Helen FitzGerald
Tytuł – Wstyd
Tytuł oryginału – Viral
Przekład – Magdalena Grala-Kowalska
Wydawnictwo Burda Książki
ISBN 978-83-8053-102-4
Jak dotąd, 23096 osób widziało, jak to robię. Wśród nich pewnie mój ojciec, moja matka, moja młodsza siostra, babcia, druga babcia, dziadek, szef, nauczyciel biologii z VI klasy i mój chłopak James. 
Po kilku godzinach liczba wyświetleń przekroczyła sto tysięcy, po kilku dniach – milion. Viral stał się hitem! Na filmie widać jak osiemnastoletnia Su uprawia seks oralny z dwunastoma facetami. Tak, to ta sama Su! Rozsądna dziewczyna z dobrego domu, prymuska, która właśnie dostała się na studia medyczne na elitarnej uczelni!
 
Co zrobisz, gdy twoją największą wpadkę zobaczy cały świat?
Bohaterką powieści Wstyd jest Su Oliphant-Brotheridge, osiemnastolatka, ułożona, rozsądna, duma rodziców. Dziewczyna z ambicjami i planami na przyszłość. Bardzo poukładana. Aż się wierzyć nie chce, że ta Su i tamta Su z okropnego filmu, który obiega właśnie You-Tube’a i inne strony internetowe, to ta sama dziewczyna. Nikt jednak nie zdaje sobie sprawy, że Su była pijana i że ktoś dosypał jej jakiegoś świństwa do drinka. Bardzo łatwo ferować wyroki, gdy sprawa nie dotyczy bezpośrednio nas. A na Su większość znajomych już położyła krzyżyk. Najgorsze jednak jest to, że nieszczęsny filmik zamiast tracić na popularności, cały czas się nią cieszy i mnożą się strony, na których można go oglądać. Dosłownie jak wirus.
Świat jest miejscem niebezpiecznym nie tylko z powodu tych, którzy czynią zło, ale również tych, którzy na to patrzą i nic nie robią – Albert Einstein
Przerażające jest to, jak łatwo można dzisiaj komuś zniszczyć życie. Internet, tak pomocny w wielu ważnych sprawach, staje się niebezpieczną bronią w nieodpowiednich rękach. Może również doprowadzić do nadszarpnięcia, przez lata budowanej reputacji. Tak się staje w przypadku głównej bohaterki tej powieści. Do tego momentu nienagannie zachowująca się dziewczyna, nie mająca zatargów z prawem, nigdy nie wikłająca się w żadne głupie sytuacje, w jednym momencie traci wszystko na co zapracowała. Skompromitowana i załamana Su, nie mogąc sobie poradzić, zrywa kontakty ze światem i znika. Znika z sieci, pozbywa się telefonu. Po prostu jej nie ma. Rodzice są przerażeni, ale za wszelką cenę chcą odzyskać córkę. Ale czy zdołają ją odszukać i sprowadzić do domu?
Czy myślenie o samobójstwie jest już rozważaniem samobójstwa? Czy to pierwszy krok? Chyba nie. Myślę o tym tak samo, jak o skoku na spadochronie. Nigdy nie wyskoczyłabym z samolotu, chyba że na chwilę przed katastrofą.
Helen FitzGerald zaczęła pisać pracując jako pracownik socjalny kryminalnego wydziału systemu sprawiedliwości oraz ze sprawcami seksualnymi w więzieniu w Glasgow. Trudna tematyka nie jest więc jej obca. A ta zawarta w książce do najłatwiejszych nie należy. Jednak autorka napisała powieść lekko i przyznaję, że czyta się ją bardzo szybko. I choć książkę oceniam dość wysoko, to niestety portrety bohaterów mogłyby być bardziej dopracowane i różnorodne.

Wstyd zdecydowanie polecam jako lekturę ku przestrodze, tak dla dorosłych, jak i nastolatków, choć ta druga grupa wiekowa powinna sobie bardziej wziąć tę historię do serca. Powieść dla tych, którzy lubią książki młodzieżowe z tematyką odbiegającą od tego co miłe i przyjemne. W dobie Internetu, mediów społecznościowych i braku anonimowości przeczytanie tej książki wysuwa się na pierwsze miejsce. Zobaczcie ile czasu potrzeba, aby obrócić wniwecz dotychczasowe życie, nawet dotąd nienagannie przeżyte.

Dziękuję

Znalezione obrazy dla zapytania burda książki

Książka bierze udział w wyzwaniach:

52/2016 – 125/52, Czytam Young Adult, Czytamy nowości, Dziecinnie, Historia z trupem, Kiedyś przeczytam 2016, Motyw zdrady w literaturze, Olimpiada czytelnicza, Przeczytam 100 książek w 2016 roku – 125/100, Przeczytam tyle, ile mam wzrostu – 2,4 = 27 cm, Reading Challenge 2016, W 200 książek dookoła świata – literatura australijska

7 komentarzy:

 1. Bardzo mnie zaciewaiła ta lektura! Wydaje się być przerażająco realna... Czasem robimy coś głupiego, nawet pod wpływem alkoholu, a potem, choćbyśmy bardzo chcieli, nie da się tego odwórić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, jest właśnie przerażająco realna...

   Usuń
 2. Chciałabym przeczytać ku przestrodze.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobra lektura, taka na czasie. Zdecydowanie do rozważenia jeśli chodzi o zakupy czytelnicze :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Będę mieć na uwadze- młodzieżówka poruszająca ważne kwestie, że internet może komuś zniszczyć życie.

  OdpowiedzUsuń