niedziela, 25 lutego 2018

Siostra cienia - Lucinda Riley


Autor – Lucinda Riley
Tytuł – Siostra cienia
Tytuł oryginalny – The Shadow Sister
Cykl – Siedem sióstr
Przekład – Marzena Rączkowska, Maria Pstrągowska
Wydawnictwo Albatros
ISBN 978-83-8125-113-6


Porywająca epicka opowieść o miłości i stracie – trzecia z siedmiu książek, osnutych wokół legendy o konstelacji Siedmiu Sióstr. Po części saga rodzinna, a po części baśń – która zręcznie wciąga nas w zawikłaną historię pochodzenia siedmiu sióstr.
Pierwsza książka cyklu z Mają, najstarszą z sióstr zaprowadziła nas do gorącej Brazylii; Siostra burzy, której bohaterką jest Alkione – do mroźnej Norwegii. Tym razem w wędrówce towarzyszymy trzeciej siostrze Asterope (Star).

Dla tych, którzy nie czytali wcześniejszych tomów krótka informacja. Umiera adopcyjny ojciec sióstr D’Aplièse, bardzo bogaty i jeszcze bardziej tajemniczy Pa Salt. Wszystkie córki spotykają się wobec tego w zamku Atlantis nad Jeziorem Genewskim, gdzie spędziły dzieciństwo. Pa Salt przyszykował dla młodych kobiet niespodziankę. Każda z nich otrzymuje zaszyfrowane wskazówki oraz list, które mogą doprowadzić je do miejsca swojego pochodzenia i odkrycia dziedzictwa.
Ciekawe, że Twoim siostrom dałem przeważnie jakieś przedmioty, Ty natomiast, chcąc się czegoś dowiedzieć, będziesz musiała komunikować się z innymi ludźmi, ponieważ ślady które wiodą do poznania Twego pochodzenia, całe lata były pieczołowicie ukrywane (…) Jestem pewny, że podołasz temu wyzwaniu, moja błyskotliwa Star. Twój prężny umysł wsparty zrozumieniem natury ludzkiej, zdobytym dzięki latom obserwacji – i co najważniejsze – słuchania, dobrze Ci się przysłużą, jeśli zechcesz podążyć ścieżką, którą Ci wskazuję.
Pozostająca z cieniu pozostałych sióstr, a zwłaszcza CeCe, Asterope nie jest zbyt pewna siebie. A wszystkie decyzje podejmowała pod wpływem CeCe, z którą jest najbardziej złączona. Od początku jednak ma się wrażenie, że bardzo chciałaby się uwolnić spod wpływu siostry. Kobiety mieszkają razem w Londynie i właśnie zmieniają mieszkanie (zmienia je CeCe, ale umiejętnie wciąga w to wszystko Star). Asterope nie otworzyła od razu listu od ojca, ale w końcu nadszedł czas. W związku z tym jedzie do Atlantis, by pobyć bliżej Pa Salta i w tamtej baśniowej atmosferze przeczytać list. Dzięki instrukcjom ojca Asterope trafia do małej księgarni w Londynie. Na miejscu poznaje jej ekscentrycznego właściciela Orlanda. To spotkanie staje się dla kobiety początkiem do odnalezienia własnych korzeni.

Siostra cienia to historia osnuta wokół postaci Flory MacNichol, a żeby ją poznać cofamy się do 1909 roku do malowniczej Krainy Jezior w północno-zachodniej Anglii. Razem ze Star zgłębiamy fascynującą opowieść o życiu Flory i odkrywamy wraz z nią swoje miejsce w układance złożonej z bólu, nienawiści, miłości oraz nadziei. Lucinda Riley z niebywałą lekkością porusza się między okresami, przenosząc nas naprzemiennie do początków XX i XXI wieku.

Siostra cienia tak jak dwie wcześniejsze książki jest powieścią obyczajową, ale także romantyczną z rozbudowanymi wątkami historycznymi. Lekkość pióra irlandzkiej pisarki, precyzyjność i drobiazgowość opisów sprawiają, że kartki książki same się przewracają, a lektura zajmuje zadziwiająco mało czasu. To opowieść niezwykła, tajemnicza i czarowna. Cudowna wielowątkowa powieść rozpalająca ciekawość czytelnika. Momentami czyta się jak najpiękniejszą współczesną baśń.

Siostra cienia skradła moje serce. Z niecierpliwością będę czekała na kontynuację, tym razem o kolejnej siostrze Celaeno (CeCe). A tymczasem gorąco polecam wam tę cudowną, trochę sentymentalną powieść. Dajcie się zaczarować i przeżyjcie wraz z bohaterkami książki pełną emocji podróż, która zniewala i uwodzi. W dwóch słowach – naprawdę warto.

Dziękuję


Książka bierze udział w wyzwaniach:
Akcja 100 książek w 2018 roku – 18/100, Czytelnicze igrzyska, Dziecięce poczytania, Olimpiada czytelnicza – 576 stron, Przeczytam 52 książki w 2018 roku – 18/52, Przeczytam tyle, ile mam wzrostu – 3,6 = 27,5 cm, W 200 książek dookoła świata – Irlandia, Wielkobukowe wyzwanie – lista biała, Wyzwanie Czytamy nowości, Wyzwanie czytelnicze Wiedźmy - osoba

2 komentarze:

  1. Coraz bardziej ciekawi mnie ta seria. I jeszcze motyw księgarni.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak. Książki są ważne w tej części... i gotowanie :)

      Usuń