piątek, 11 marca 2016

Pętla - Faye Kellerman

Autor – Faye Kellerman
Tytuł – Pętla
Tytuł oryginału – Hangman
Przekład – Bogumiła Nawrot
ISBN 978-83-276-1630-2

Okładka książki Pętla
Dom na przedmieściu Los Angeles. Z krokwi zwisa nagie ciało młodej kobiety. Opuchnięta twarz, kabel mocno owinięty wokół szyi.

Twarz kobiety była tak blada i napuchnięta, że prawie nie przypominała ludzkiej. Ktoś zdarł z niej ubranie i ułożył w stosik na podłodze, tylko długie ciemne włosy na próżno próbowały ukryć nagość. Kabel elektryczny kilkakrotnie był owinięty wokół szyi, jeden koniec przywiązano do belki stropowej. Pomalowane na czerwono paznokcie u nóg niemal dotykały ziemi.
Pętla to moje drugie spotkanie z prozą Faye Kellerman i jej bohaterami detektywem Peterem Deckerem i Riną Lazarus. Po Ciuciubabce nabrałam ochoty na kolejną powieść autorki. Całe szczęście, nie przyszło mi długo na nią czekać.

Zamordowano młodą kobietę, pielęgniarkę z pobliskiego szpitala. Powieszone zwłoki znalazł kierownik budowy na terenie wykańczanego, niezamieszkałego jeszcze domu. Rozwiązaniem zagadki śmierci kobiety zajmuje się para detektywów Peter Decker i Rina Lazarus. Dochodzenie nie jest łatwe, brak świadków i wyraźnego motywu zbrodni. Śledczy odkrywają sekrety denatki. Okazuje się, że kobieta miała więcej wrogów niż przyjaciół. Tak jak we wspomnianej Ciuciubabce podejrzani się mnożą. A tymczasem ginie kolejna młoda kobieta, która, o dziwo, była przyjaciółką zamordowanej.
Przestępczość jest wszechobecna, ale chociaż policja w Devonshire miała do czynienia z napaściami, włamaniami i kradzieżami, to stosunkowo rzadko zajmowała się zabójstwami. Więc kiedy już ktoś odebrał sobie życie, uważano to za coś dziwnego. A przypadki powieszenia się były równie rzadkie, jak śnieg w Los Angeles.
Akcja powieści toczy się dwutorowo. Z jednej mamy ofiary morderstw, z drugiej zaginioną kobietę, żonę znanego policji przestępcy. Na razie Decker musi się zająć niespełna piętnastoletnim, uzdolnionym muzycznie synem zaginionej. Nasuwa się pytanie, czy matka porzuciła swojego syna, czy nie żyje…

Pętla to bardzo udany thriller, obfitujący w bardzo dokładne opisy i szczegóły. Kellerman po raz drugi mnie nie zawiodła i przyznaję, że z niecierpliwością będę wyglądać kolejnej jej książki. Pisarka bardzo umiejętnie buduje napięcie, dzięki czemu powieść czyta się błyskawicznie. Prawie pięćsetstronicową powieść pochłonęłam w dwa dni.
Nagie ciało (…) tak ściśle wypełniało wnętrze lodówki, że nawet siła ciążenia nie zdołała jej uwolnić z lodowatego grobu. Zabójca wyjął półki, żeby zrobić miejsce na zwłoki. Złożył je w harmonijkę (…) miała zgięte stopy, a także nogi w kolanach w taki sposób, że uda dotykały brzucha i klatki piersiowej. Głowę spuszczoną i odwrócona w prawo, wciśnięto między kolana a umocowaną na stałe półkę.
Czego oczekuję od dobrego thrillera? Sensacji, która wywołuje dreszczyk emocji, napięcia, uczucia niepewności i w końcu tajemniczości. To wszystko ma Pętla. Jest to powieść, która zdecydowanie może się podobać. Bohaterowie są bardzo dobrze wykreowani i od początku do końca po prostu nie sposób ich nie lubić. Nie powiem, że Decker stał się moim ulubionym detektywem. Nikt nie może stanąć w szranki z moim ulubionym, niezrównanym Herkulesem Poirotem, ale Decker daje radę i na pewno znajdzie się dla niego miejsce w dziesiątce moich ulubionych detektywów.
Kiedyś w szkole dowiedziałam się na lekcji fizyki, że wszechświat nieubłaganie dąży do chaosu. To samo odnosi się do ludzi. Czasami dobrze trafiamy i jest w porządku. Ale na ogół źle trafiamy i wszystko jest do dupy.
Oddzielny akapit muszę poświęcić okładce, za którą odpowiedzialna jest grupa Emotion Media. Piękna, minimalistyczna, idealnie pasująca do treści książki i oddająca w pełni jej charakter. Na czarnym tle ręka i pętla, i tytuł w czerwieni rzucający się w oczy. Rewelacja. 

W serii z Peterem Deckerem i Riną Lazarus ukazały się dwadzieścia trzy powieści. Jestem ciekawa, ile zostanie wydanych w Polsce. Mam nadzieję, że czeka mnie, nas, jeszcze dużo emocji, sensacji, tajemnic z prozą Kellerman. Chyba nikogo nie zdziwię pisząc, że polecam tę powieść gorąco, jednak zwłaszcza wielbicielom powieści sensacyjnych, kryminałów, thrillerów.

Dzisiaj będę się oglądać przez ramię. Nawet przyjaciel może okazać się moim wrogiem…

DziękujęKsiążka bierze udział w wyzwaniach:

8 komentarzy:

 1. Mroczne zakończenie! Przyznam się, że nie znam tej książki, ale tak ja chwalisz, że nie pozostaje mi nic innego jak ją przeczytać. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żeby to było takie proste... Nie wszystko co się podoba jednej osobie, przypadnie do gustu większej rzeszy czytelników. Ale mam nadzieje, że się nie zawiedziesz :)

   Usuń
  2. Kolejna pozytywna recenzja tej książki! Muszę koniecznie się z nią poznać ;)

   Usuń
 2. Potwierdzasz inne opinie, które czytałam. Z chęcią wkroczę w ten mroczny świat, tym bardziej, że będę mieć swój egzemplarz. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To później daj znać, czy i Tobie się przypadła do gustu :)

   Usuń
 3. Jestem na dobrej drodze zapoznania się z książką. ;)


  Pozdrawiam ciepło ;)

  OdpowiedzUsuń