Christopher W. Gortner
Maria Fiodorowna
Pamiętnik carycy
The Romanov Empress. A Novel of Tsarina Maria Feodorovna
przekład Hanna Hessenmüller
HarperCollins Polska
ISBN978-83-276-9143-9
Amerykański pisarz pochodzenia hiszpańskiego, Christopher W. Gortner jest autorem powieści historycznych, które zostały przetłumaczone na ponad dwadzieścia języków i przyznam, że są dość popularne. W swoich książkach sięga co prawda po fakty historyczne, ale stricte historycznymi dziełami one nie są. To powieści bardziej obyczajowe, taka zbeletryzowana historia, bardzo przyjemna w odbiorze, można powiedzieć dla każdego, bo każdy, bez względu na zamiłowania odnajdzie się w takiej literaturze. Najczęściej stawia na kobiece bohaterki i tak jest także tym razem.
Maria Fiodorowna Romanowa urodziła się jako Maria Zofia Fryderyka Dagmara Glücksburg, księżniczka Danii. Była czwartym dzieckiem króla Danii Chrystiana IX i królowej Luizy Heskiej. Przeszła na wiarę prawosławną przyjmując imię Maria i w 1866 roku poślubiła wielkiego księcia Aleksandra Aleksandrowicza, przyszłego cesarza Rosji, Aleksandra III. Jednak to nie Aleksander był jej pierwszym wybrankiem tylko jego brat Mikołaj, który umiera półtora roku przed jej ślubem z Aleksandrem. Mimo tego ich małżeństwo było udane i doczekali się szóstki dzieci, w tym Mikołaja II, ostatniego cesarza Rosji.
Kim była Maria Fiodorowna oprócz tego, co można wyczytać na każdej stronie poświęconej historii? Była żoną, matką, babką. Była kobietą piękną i silną. Mimo wielkiego bogactwa, w którym przyszło jej żyć była postacią tragiczną. Maria żyła w czasach zmian i choć ona też chciała coś zmienić w głowach najpierw swojego męża, później syna, nie bardzo jej się to udało. Miała wszystko na wyciągnięcie ręki: najdroższe klejnoty, wspaniałe podróże, najmodniejsze ubrania. Straciła wszystko – dosłownie wszystko. Rewolucja zabrała jej wszystko... oprócz życia. Oglądamy życie Marii jej oczami. Obracamy się w latach 1862-1918 i jesteśmy świadkami także wielkiej historii rozgrywającej się w tym czasie przede wszystkim w Rosji. Autor przybliża nam w sposób całkiem przystępny trochę wiedzy historycznej, politycznej i gospodarczej tamtych czasów.
To książka skupiona na rodzinie Romanowów i wokół nich, to historia o miłości, władzy, pasji i wojnie. Pisałam już, że autor ukazuje życie w bogactwie. Owszem, tak jest. Można nawet odnieść wrażenie, że trochę za bardzo skupia się na panującym wszędzie przepychu i blichtrze, zapominając o tym, że poza pałacami, komnatami, salami balowymi, etc. istnieje inne, normalne życie, pozbawione uciech. Gortner wspomina mimochodem o wszechobecnej biedzie, w której zmuszeni są żyć zwykli ludzie. Przyglądając się temu znad diademów i pierścieni można dojść do jednego wniosku – to nie mogło się skończyć inaczej.
Gortner zaprezentował portret kobiety niebanalnej. Kobiety, która stała się świadkiem przemian społeczno-gospodarczych Rosji; zmiany władzy, rewolucji, wymordowania jej rodziny. Portret władczyni, która zmuszona była obserwować upadek imperium. Portret żony, matki i babki opłakującej stratę swoich bliskich.
Zbeletryzowaną historyczną powieść Maria Fiodorowna. Pamiętnik carycy polecam wielbicielom biografii, historii oraz miłośnikom rodziny Romanowów.
monweg
Dziękuję
"Maria Fiodorowna. Pamiętnik carycy” do kupienia na Bonito
Książka bierze udział w wyzwaniach:
Przeczytam 120 książek w 2023 roku – 53/120; Mierzę dla siebie – 4 cm; 607 stron; Pod hasłem; Trójka e-pik – która to epoka?; Wielkobukowe bingo – w książce mocna postać kobieca; Wielkobukowe albo-albo – powyżej 500 stron; Wielkobukowe alfabetyczne bingo – M; Wielkobukowe okładkowe bingo – stare zdjęcie; Słownikowe wyzwanie - imię
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz