Richard Chizmar
Magiczne piórko Gwendy
Gwendy’s Magic Feather
Cykl – Pudełko z guzikami Gwendy (tom 2)
z angielskiego przełożyła Danuta Górska
wstęp – Stephen King
ilustracje – Keith Minnion
Wydawnictwo Albatros
ISBN 978-83-8215-821-2
Pisanie to w zasadzie zabawa. Praca zaczyna się wtedy, kiedy pisarz przechodzi do sedna, ale początek to prawie zawsze zwykła zabawa w udawanie. Zaczynasz od „co by było, gdyby”, a potem siadasz przy biurku, żeby sprawdzić, dokąd to gdybanie prowadzi. Potrzebujesz do tego lekkiej ręki, otwartego umysłu i nadziei w sercu. (ze wstępu Stephena Kinga Jak Gwendy uniknęła zapomnienia)
Gwendy Peterson nie jest już małą dziewczynką; ma ponad trzydzieści lat. Gwendy ukończyła Uniwersytet Browna i wyprowadziła się z rodzinnego Castle Rock w Maine do Waszyngtonu. Napisała kilka książek, z których jedna była bestsellerem i została zekranizowana. Po śmierci przyjaciela postanawia zmienić swoje życie i wejść w świat polityki. Trzeba przyznać, że Gwendy nie ma pod górkę. Życie układa jej się dobrze, ale o dziwo wracają do niej wspomnienia, gdy była przez chwilę właścicielką tajemniczego pudełka. Aż tu nagle i całkowicie nieoczekiwanie pudełko do niej wraca. Czy ma to związek z porwaniami dziewczynek w rodzinnym Castle Rock? Gwendy będzie się musiała tego dowiedzieć.
W styczniu 2019 toku czyli trzy lata temu przeczytałam Pudełko z guzikami Gwendy. Przepiękną, magiczną historię w baśniowym klimacie o mądrym przesłaniu sygnowanym dwoma nazwiskami, Stephena Kinga i Richarda Chizmara. Teraz po kilku latach znów wracam do Castle Rock razem z Gwendy, ale już bez Stephena Kinga, który Magiczne piórko Gwendy opatrzył tylko wstępem. W podróż do Maine tym razem zabiera nas tylko Richard Chizmar. Może nie każdemu będzie to pasować, mnie na pewno nie przeszkadza. Uważam, że Amerykanin całkiem nieźle sobie poradził z poprowadzeniem fabuły, którą rozpoczął z Mistrzem. Co prawda mniej jest tutaj grozy, znaku rozpoznawczego Kinga, ale została zachowana tajemniczość tego wyjątkowego miejsca jakim jest Castle Rock.
Wszystkim średnio zadowolonym donoszę, że trzecia część, czyli Ostatnia misja Gwendy znów napisana zostanie przez obu autorów. To bardzo dobra wiadomość, zwłaszcza dla wielbicieli prozy Króla.
Ale wracając do Magicznego piórka… Krótka to książeczka, niewiele ponad dwieście stron. Czyta się bardzo szybko, nawet nie zdążycie zżyć się z bohaterami, tak prędko upłynie wam czas na lekturze. Nie jestem pewna czy umiem odnieść się do obu tych książek, ale wydaje mi się, że fabularnie Magiczne piórko… wypada lepiej. Według mnie Chizmar świetnie wykonał powierzone mu zadanie. Aż chciałoby się zakrzyknąć, brawo! Książka zdecydowanie do mnie przemówiła, wprawiając w odpowiedni nastrój stosownej tajemniczości wychynającej się z najróżniejszych miejsc w niemniej tajemniczym Castle Rock.
W tej krótkiej książeczce (noweli?) otrzymujemy obyczajówkę zmieszaną z kryminałem i przyprawioną realizmem magicznym. Mniej tu niesamowitości, mniej grozy, ale myślę, że jeśli ktoś pokochał Gwendy nastolatkę, to pokocha również dorosłą jej wersję. I niby obyczajówka i niby normalna, taka sobie książka, jakich wiele, ale… Ale skąd ta nerwowość w trakcie lektury? Skąd lekkie ciarki chodzące po plecach? Jednak Chizmar ma to coś, o co go nie posądzacie. Też potrafi pisać tak, że człowiek nie wie, kiedy spokojna z pozoru historia zaczyna wyprowadzać nas z równowagi. To się nazywa mistrzostwo. Nie dziwi mnie fakt, że tych dwóch autorów się spotkało i napisało coś wspólnie. I jeszcze napisze!
Koniecznie muszę wspomnieć o szacie graficznej okładki. Przyjrzyjcie się jej. Jest naprawdę piękna i magiczna. Autorem tego cuda jest Ben Baldwin. Wewnątrz książka posiada liczne ilustracje Keitha Minniona równie udane.
Oczywiście nikt się chyba nie zdziwi, że polecam lekturę tej noweli. Odwiedźcie Castle Rock i poznajcie magię tego miejsca, może i wam się ona udzieli.
monweg
Dziękuję
Książka bierze udział w wyzwaniach:
Przeczytam 120 książek w 2022 roku – 30/120; Abecadło z pieca spadło…; Mierzę dla siebie – 2,3 cm; 224 stron; Pod hasłem; Trójka e-pik – marzec 2022 – książka w twardej oprawie; Wielkobukowe bingo – tytuł zawierający imię, świeżynka; Wielkobukowe minibingo – świeżynka, książka poniżej 300 stron; Wielkobukowe okładkowe bingo – książka z niebieską okładką; Wielkobukowe alfabetyczne bingo - M
Zaciekawiasz... cudzym piórkiem i własnym piórem.
OdpowiedzUsuń